Ukrajinskí civilisti bojujú muníciou zo špajze. Ruských vojakov hostia otráveným jedlom a pálenkou

  • Ukrajinci potláčajú inváziu a ponúkajú vojakom otrávené potraviny
  • Babička z Kyjeva opisuje zostrel dronu
  • Ukrajina má hneď niekoľko vojenských hrdinov
jed dochodkyna ukrajina
TASR/AP, Unsplash/Karsten Winegeart
  • Ukrajinci potláčajú inváziu a ponúkajú vojakom otrávené potraviny
  • Babička z Kyjeva opisuje zostrel dronu
  • Ukrajina má hneď niekoľko vojenských hrdinov

Proti ruskej invázii nebojujú len vojaci. Ukrajinskí civilisti sa rozhodli zobrať situáciu do vlastných rúk a okupantov trávia darovaným jedlom. Ako zbraň im poslúžili dokonca aj zavárané rajčiny.

História sa opakuje

Niekoľko ruských jednotiek bolo zabitých a mnoho ďalších zranených údajnou otravou jedlom, informuje portál Insider. Potvrdila to oficiálny vyjadrením ukrajinská vláda. Celá udalosť sa mala odohrať v oblasti Charkova, konkrétne v meste Izium.

V presných číslach ide o 28 úmrtí a o 500 prípadov prevezenia ruských vojakov do nemocníc, s diagnózou vážnej otravy alkoholom. Tieto informácie sa zatiaľ nedajú nezávisle overiť.

Nedá sa však tvrdiť, že civilné obyvateľstvo sa na inváziu poctivo nepripravovalo. Vo videu portálu SkyNews je vidno, ako občania svojpomocne vytvárajú nechválne známe molotovove kokteily. Viac sa o nich môžeš dočítať v našom článku.

Niektorí z Ukrajincov sa proti agresorom postavili vlastnými telami. Na mnohých záberoch je vidno, ako sa snažia zastaviť postupujúce tanky tým, že sa im postavili do cesty. Jeden z týchto prípadov môžeš vidieť v tweete nižšie.

Pripomínajú tak slávny historický záznam čínskeho civilistu, ktorý sa obdobným spôsobom postavil priamo pred hlaveň tanku na Námestí nebeského pokoja.

Kuchynská guerilla

V spomínanom prípade otravy mali obyvatelia servírovať miestnu špecialitu – plnené buchty. Tie však mali obsahovať jed, spoločne s alkoholom, ktorý ruským jednotkám ponúkli, píše The Daily Beast. Oficiálne ruské vyjadrenia mali tieto straty klasifikovať ako „nebojové“.

Svet obletela aj virálna správa o babičke, ktorá nakŕmila ruských vojakov pirôžkami a osem z nich odišlo z Ukrajiny v kovových rakvách. Historku sa nepodarilo nezávisle overiť, zdrojom je nahrávka rozhovoru ruského vojaka s jeho priateľkou. Je dostupná napríklad na poľskom serveri PolandDaily24.

Vojak sa sťažoval priateľke na hlad, ona mu kontrovala, že veď predsa videla videá, ako ukrajinské „babušky“ hostia ruských vojakov a ďakujú im za oslobodenie. Na čo jej on odvetil, že takéto pohostenie sa jednej jednotke nevyplatilo.

Príbeh „munície zo špajze“ tu však nekončí. Podľa Insideru sa ešte minulý mesiac svojimi vojenskými zásluhami chválila aj babička priamo z hlavného mesta Kyjev. Tá údajne po podozrivom drone hodila pohár zaváraných rajčín. Šťastena a dobrá muška jej v ten deň priala a robotického agresora úspešne zostrelila.

Celý príbeh znie neuveriteľne, no podľa ukrajinského spravodajského portálu Liga.Life má ísť o skutočnosť. Odvolávajú sa na rozhovor s dôchodkyňou – ostreľovačkou a očitých svedkov, medzi ktorých patrí aj jej vnučka.

rajciny
zdroj: Pixabay/AKuptsova

Sedela som na balkóne a fajčila som,“ cituje babičkine slová jej vnučka. „Zrazu som počula zvláštny bzukot, najprv som si myslela, že to je vták.“ Poruke mala v tom momente len zaváraninový pohár, ktorý po neznámom drone vrhla.

Malo konkrétne ísť o komerčne dostupný druh, ktorý nekorešponduje so žiadnymi zaznamenanými vojenskými dronmi, no ktorý podľa Insideru vojská bežne využívajú na prieskum.

Aby toho nebolo málo, dvojica sa nebála o svoju bezpečnosť, skôr o bezpečnosť ich štvornohých maznáčikov. Dôchodkyňa sa po úspešnom zostrele vybrala na ulicu, aby odpratala zanechané črepiny. Bála sa totižto, že si na nich psy dorežú labky.

Na prezentácii príbehu zahraničnými médiami prekážal spomínanej vnučke nesprávny údaj o použitom projektile. Zdroje spočiatku hovorili o nakladaných uhorkách, no v skutočnosti išlo o rajčiny. „Neviem odkiaľ sa tie rozprávky o uhorkách zobrali,“ vyjadrila sa.

Hrdinovia a legendy

Príbeh je síce zábavný, inšpiratívny a trochu odľahčuje tragickú situáciu na Ukrajine. Avšak podľa portálu Insider, môže ísť len o ďalšiu zo snáh zlepšiť morálku obyvateľstva.

Krátko po začiatku invázie svet ohromili správy o vojenskom letcovi s prezývkou Duch Kyjeva. Na účet si mal pripísať úctyhodné množstvo zostrelených ruských stíhačiek. Viac sa o ňom môžeš dočítať tu.

Podľa dostupných zdrojov je však dosť možné, že ide iba o miestnu legendu. Podobnú kúru dostali aj odvážni vojaci z Hadieho ostrova, ktorí mali poslať ruskú vojnovú loď slušne do r*ti.

Prezident Zelenský ich pamiatku zvečnil tým, že potvrdil ich smrť počas obrany ostrova. Nakoniec sa však ukázalo, že hrdinovia tento útok prežili a momentálne sú už na slobode z ruského zajatia.

Podobné príbehy sú však dôkazom toho, že aj takéto „klamstvá“ môžu byť v určitých prípadoch prospešné. Koniec koncov, Ukrajina si toho vytrpela už dosť a každá vojna potrebuje svojho hrdinu.

Zdroje: Business Insider, The Daily Beast, Liga.Life, SkyNews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá