Na Ukrajine „prituhne“. Tempo vojenských operácií sa kvôli tomu zvýši

  • Teplota by mala začať klesať a s ňou začne zem zamŕzať
  • Rasputica pomohla Ukrajine hneď dvakrát
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Twitter/visegrad24/reprofoto TASR/AP/Libkos
  • Teplota by mala začať klesať a s ňou začne zem zamŕzať
  • Rasputica pomohla Ukrajine hneď dvakrát

V najbližších týždňoch sa tempo vojenských operácií na fronte na Ukrajine zvýši. V najnovšej správe to prognózuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Podľa analytikov sa celkové tempo operácií pozdĺž frontovej línie v ostatných dňoch spomalilo v dôsledku zhoršujúcich sa poveternostných podmienok, ale je pravdepodobné, že sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov zvýši, keďže teploty klesnú a zem začne zamŕzať.

ISW uvádza, že ukrajinské a ruské správy z kritických oblastí frontu na východe a juhu Ukrajiny naznačujú, že operácie na oboch stranách sú v súčasnosti brzdené výrazne rozmočeným terénom v dôsledku silných dažďov.

Nie je známe, či sa niektorá zo strán v súčasnosti aktívne pripravuje na obnovenie veľkých útočných alebo protiofenzívnych operácií. Meteorologické faktory však podľa ISW v najbližšom období začnú nahrávať zrýchleniu tempa vojenských operácií.

Napríklad teplota v oblastiach severovýchodnej Ukrajiny, pozdĺž línie Svatove-Kreminna, by mala medzi 28. novembrom a 4. decembrom klesnúť na denné maximá skoro pod bod mrazu. Dni stabilných mrazov by museli trvať dlhšie, aby zem stuhla. To znamená, že pozemné podmienky budú ideálne na zvýšenie tempa operácií na celej Ukrajine v priebehu nasledujúceho týždňa a víkendu.

Ukrajincov bránila Rasputica

Už na začiatku invázie sa na sociálnych sieťach objavovali zábery tankov uviaznutých v bahne. Na jar a na jeseň tam ale naozaj dorazila takzvaná rasputica, ako sme ťa informovali už v júni. „Rasputitca“ je každoročný jav a slovo je odvodené od rasputye, križovatky, a voľne sa prekladá ako čas, „keď cesty prestanú existovať“.

Rasputica postihuje časti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska dvakrát do roka. Cesty sa vtedy menia na bahnité polia, až na močiare.

Prvá rasputica sa odohráva zvyčajne na jar v marci a trvá štyri až šesť týždňov. Zapríčiňuje ju topiaci sneh a jarné dažde. Druhá prichádza na jeseň s výdatnými dažďami.

Na jar sa na sociálnej sieti šírili fotografie a videá, ktoré zachytávali opustené vozidlá ruskej armády. Tanky či obrnené vozidlá končili zapadnuté v bahne. Ruskí vojaci sa rozhodli nechať ich na mieste, kde zapadli. Neskôr ich našli ukrajinskí farmári, ktorí ich vytiahli a vzali preč. Často končia vo výzbroji ukrajinskej armády, ktorá má mať podľa Ukrajiny viac tankov ako na začiatku invázie.

V jarnom, ale aj jesennom období bola rasputica Ukrajine nápomocná. No teraz, ako začne zem zamŕzať, by sa situácia pre Ukrajincov mohla skomplikovať.

Možný odchod Rusov zo Záporožskej elektrárne

Šéf ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom Petro Kotin povedal, že existujú náznaky, že ruskí okupanti sa možno pripravujú na opustenie Záporožskej jadrovej elektrárne. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„V ostatných týždňoch sme skutočne dostali informáciu, že sa objavili náznaky, že oni (okupanti) sa možno chystajú opustiť Záporožskú jadrovú elektráreň,“ povedal Kotin.

Vraví, že v ruských médiách sa v ostatnom čase začalo objavovať množstvo článkov, že Rusi by mohli elektráreň nechať tak alebo odovzdať kontrolu nad ňou Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE). Dodal, že „Rusi sa možno balia a kradnú, čo nájdu“.

Kotin zároveň zdôraznil, že ešte je priskoro na tvrdenia, že „ruská armáda odchádza zo Záporožskej jadrovej elektrárne“, ale dá sa podľa neho povedať, že sa na to „pripravuje“.

Šéf Enerhoatomu pripomenul, že Rusi do areálu elektrárne „napchali všetko, čo sa dalo“, vrátane vojenskej techniky, personálu, nákladných áut, zbraní a výbušnín, pričom podľa neho pravdepodobne zamínovali oblasť elektrárne.

Zdroje: SITA, ISW, TASR, Twitter/Visegrad24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá