Ultimátny liek máme pod nosom. Vedci spozorovali dramatický prepad potreby liečiv, ak ľudia dodržali jediné

  • Problémy s psychikou nemajú len dospelí, ale aj mládež
  • Mnohí to riešia liekmi alebo zdravotnými doplnkami
  • Riešenie má zelenú farbu
les, muž
Ilustračný obrázok, Unsplash/backman
  • Problémy s psychikou nemajú len dospelí, ale aj mládež
  • Mnohí to riešia liekmi alebo zdravotnými doplnkami
  • Riešenie má zelenú farbu

Psychické problémy netrápia iba dospelých, ale aj mládež a súčasnosť spojená s energetickou krízou a nedávnou pandémiou môže všetko ešte zhoršiť. Mnohí na zvládnutie týchto strastí používajú lieky a rôzne doplnky, pričom oveľa zdravšie a lacnejšie riešenie majú na dosah ruky. 

Podľa štúdie vedcov z Fínska môžu mešťanom znížiť potrebu na užívanie liekov na úzkosť, nespavosť, depresiu, vysoký krvný tlak či astmu jednoduché prechádzky v parku, záhradách či iných zelených plochách. V skratke – čím viac zelene, tým menej liekov. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Occupational and Environmental Medicine

Chudobní si prírodu vážia viac

Podľa výskumníkov zo Škandinávie môže návšteva spomínaných oblastí znížiť pravdepodobnosť užívania drog či liekov pri problémoch s duševným zdravím alebo vysokým krvným tlakom o tretinu, pri astme až o štvrtinu. Prospešnú frekvenciu týchto prechádzok stanovili na tri až štyri týždenne. 

Pozitívne účinky boli podľa výsledkov štúdie silnejšie u tých, ktorí uviedli najnižší ročný príjem v ich domácnostiach. Nedostatočný prístup k parkom a zeleni sa týka mnohých metropol a je spájaný s množstvom zdravotných problémov. Je preto pravdepodobné, že si chudobnejšia časť populácie pobyt v prírodu váži viac a viac z nej aj profituje. 

Výskumníci z Fínskeho inštitútu pre zdravie a blahobyt chceli túto súvislosť preskúmať, a tak čerpali z odpovedí 16-tisíc náhodne vybraných obyvateľov miest Helsinki, Espoo a Vantaa. Tieto tri mestá predstavujú najväčšie mestské oblasti, takže boli dobrými kandidátmi na prieskum enviromentálneho zdravia. 

Prieskum zhromaždil informácie o tom, ako obyvatelia miest vo veku od 25 rokov vnímajú obývané zelené a modré priestory v okruhu jedného kilometra od svojich domovov. Pod zelenými plochami myslíme napríklad lesy, záhrady, parky a pod modrými more, jazerá a rieky, uvádza. 

Indonézia ponúka aj takéto výhľady
zdroj: Unsplash/Killian Pham

Prepojenie medzi návštevou prírody a menej liekmi

Respondenti boli následne požiadaní nahlásiť prípadné užívanie liekov na úzkosť, nespavosť, depresiu, vysoký krvný tlak či astmu. Potom sa ich výskumníci pýtali, ako často trávili na zelených plochách čas od mája do septembra, teda počas teplotne najpríjemnejších mesiacov v roku. 

Vedci našli prepojenie medzi návštevami v zelených priestoroch a nižším užívaním liekov. Ich návšteva tri až štyrikrát týždenne bola spojená s nižšou pravdepodobnosťou konzumácie zdravotníckych prípravkov na duševné zdravie, krvný tlak a aj na astmu, uvádza The Guardian

Podľa výsledkov mali ľudia, ktorí sú v kontakte so zeleňou minimálne päťkrát týždenne, o 22 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú užívať lieky na duševné zdravie, a o 24 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú užívať lieky na astmu.

Zhromažďovanie vedeckých dôkazov, ktoré podporujú zdravotné prínosy pobytu v prírode, pravdepodobne zvýši ponuku vysokokvalitných zelených plôch v mestskom prostredí a podporí ich aktívne využívanie,“ napísali vedci. „Môže to byť jeden zo spôsobov, ako zlepšiť zdravie a blahobyt v mestách.

Zdroje: Occupational and Environmental Medicine, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá