Umelá inteligencia nás o prácu nepripraví. Dokazuje najnovší výskum plný zaujímavostí

  • Podľa štúdie uskutočnenej vo Veľkej Británii zavedenie umelej inteligencie a robotov do praxe vytvorí 7,2 milióna nových pracovných pozícií, čo je viac ako kvôli nim stratíme
  • Z automatizácie budú ťažiť najmä oblasti zdravotnej strarostlivosti, sociálnej práce a vzdelávania, najviac stratí priemysel
workplace-1616459_960_720
pixabay.com
  • Podľa štúdie uskutočnenej vo Veľkej Británii zavedenie umelej inteligencie a robotov do praxe vytvorí 7,2 milióna nových pracovných pozícií, čo je viac ako kvôli nim stratíme
  • Z automatizácie budú ťažiť najmä oblasti zdravotnej strarostlivosti, sociálnej práce a vzdelávania, najviac stratí priemysel

Štúdia sa zamerala výlučne na oblasť Veľkej Británie, ale nakoľko sa robotizácia týka nás všetkých, domnievame sa, že výsledky môžeme vzťahovať na celý svet. Ako to teda bude v budúcnosti s nami vyzerať?

Robotizácia zabezpečí 7,2 milióna pracovných pozícií

Do roku 2037 by mala robotizácia vytvoriť v UK viac ako 7 miliónov voľných pracovných pozícií v oblasti zdravotnej starostlivosti, vedy a vzdelávania, čím nahradí straty v oblasti priemyslu. Správa z PricewaterhouseCoopers tvrdí, že robotizáciou vznikne o 0,2 milióna viac pracovných pozícií ako ich zanikne, a preto spôsobí nárast ekonomiky. Firma odhaduje, že asi 20% pracovných miest bude zautomatizovaných v priebehu nasledujúcich 20 rokov a žiadny sektor neostane neovplyvnený.

AI a s ňou spojené roboty, drony alebo autá riadené autopilotmi síce nahradia ľudí v mnohých oblastiach, ale zároveň vytvoria potrebu nových pracovných miest, tvrdí PwC. Zvyšovanie miery automatizácie je dlhodobý proces, ale roboty ako napríklad Pepper vytvorený japonskou spoločnosťou Softbank Robotics začínajú byť pomaly používané v obchodoch, bankách či v oblasti sociálnej starostlivosti, čo zvyšuje obavy ľudí o svoju prácu.

Ktoré sektory budú ovplyvnené najviac?

Zdravotná starostlivosť a sociálna práca vyťažia z automatizácie práce najviac, tvrdí Pwc. Podľa ich odhadov by mala potreba zamestnancov v tejto oblasti narásť takmer o 1 milión.

Hneď po týchto dvoch odvetviach nasleduje oblasť vedy a techniky, taktiež sa zvýši potreba právnikov, účtovníkov, architektov a reklamných firiem, tu by malo vzniknúť takmer pol milióna pracovných pozícií. Vzdelávanie a školstvo bude musieť hľadať 200 000 nových zamestnancov.

John Hawksworth, hlavný ekonóm PwC povedal: „Zdravotná starostlivosť zaznamená rast pracovných pozícií, keďže s bohatnutím a starnutím spoločnosti sa stane žiadúcou oblasťou. Kým niektoré pozície môžu zaniknúť, viacero bude so zvyšujúcimi sa príjmami vytvorených, pacienti budú naďalej túžiť po ľudskom dotyku od doktora, sestričiek a sociálnych pracovníkov. Na druhej strane, oblasť manufaktúr či dopravy môže zaznamenať pokles vďaka zavádzaniu áut bez nutnosti vodiča a úplným zautomatizovaním výroby.“

PwC odhaduje, že práve spracovateľský priemysel by do roku 2037 mohol stratiť až ¼ súčasných pracovných pozícií, čo predstavuje zhruba 700 000 pracovných miest.

Dopravný priemysel a oblasť skladovania by mali stratiť 22% pracovných pozícií, čiže cca 400 000. Tesne za nimi nasleduje verejná správa so stratou takmer 275 000 pracovných pozícií, čo predstavuje pokles o 18%. Úradníci by mohli byť nahradení algoritmami, kým oblasť obrany budú zabezpečovať technológie ako napríklad drony. Kompletný prehľad o tom, ako ovplyvní AI našu prácu v budúcnosti nájdeš v tabuľke nižšie.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: theguardian.com

Čo si myslíte? Ak takáto situácia má v UK nastať do roku 2037, kedy začneme byť aj my na Slovensku ohrozovaní vývojom technológie? Alebo, pociťujete zmeny už teraz? Ktoré odvetvie je najviac ohrozené?

zdroj: www.theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá