Úmrtný list konečne odhalil príčinu smrti Alžbety II., o ktorej sa šťavnato špekulovalo

  • Príčina smrti zosnulej kráľovnej Alžbety II. je odhalená
  • Príčinou bola staroba
Kráľovná Alžbeta II. a jej rakva
Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II., FB/Rádio Vlna, TASR/Carl Court/Pool Photo via AP
  • Príčina smrti zosnulej kráľovnej Alžbety II. je odhalená
  • Príčinou bola staroba

Iba prednedávnom obletela celý svet veľmi smutná správa. Vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Čo bolo príčinou jej smrti, prezradil jej nedávno zverejnený úmrtný list.

Ako informuje portál The Independent, kráľovná Alžbeta II. zomrela na zámku Balmoral v Ballater dňa 8. septembra 2022. V úmrtnom liste, ktorý zverejnil National Records of Scotland, sa uvádza, že príčinou jej smrti bol „vysoký vek“.

Po boku matky

V uverejnenom dokumente sa okrem toho uvádza, že smrť 96-ročnej panovníčky zaregistrovala princezná Anne. Ako informuje portál Bloomberg, jediná dcéra zosnulej britskej kráľovnej bola v posledných chvíľach pri svojej matke. 

„Mala som to šťastie, že som mohla zdieľať posledných 24 hodín života mojej najdrahšej matky,“ uviedla princezná Anne.

Princezná Anne informovala o smrti svojej matky dňa 8. septembra miestneho matrikára. Kráľovná tak bola po 70 rokoch služby dňa 19. septembra pochovaná. Stalo sa tak po rozlúčke rodiny, priateľov a celého národa so zosnulou panovníčkou. 

Úmrtný list kráľovnej Alžbety II.
zdroj: TASR/National Records of Scotland via AP

Veľkolepá rozlúčka

Štátny pohreb sa začal 19. septembra predpoludním v Londýne. Rakvu s ostatkami kráľovnej previezli z Westminsterského paláca, kde bola v rámci celonárodného obdobia smútku vystavená od stredy večera, do Westminsterského opátstva na lafete ťahanej námorníkmi a počas krátkej procesie za ňou kráčali členovia kráľovskej rodiny, vrátane nového kráľa Karola III. a jeho synov princov Williama a Harryho.

Smútočnú bohoslužbu, ktorá sa uskutočnila na mieste kráľovninej svadby i korunovácie, viedol westminsterský dekan David Hoyle a kázeň mal arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Počas obradu odznela hudba, ktorú zložili k príležitosti pohrebu kráľovnej, aj chválospevy, ktoré zazneli počas kráľovninej svadby a korunovácie.

„Jej zosnulé Veličenstvo vo vysielaní k 21. narodeninám slávne vyhlásilo, že celý svoj život zasvätí službe národu a Spoločenstvu národov. Málokedy bol takýto sľub tak dobre dodržaný,“ vyjadril sa Welby na začiatku svojej kázne. Ako tiež povedal, ľudia láskyplnej služby sú vzácni v akejkoľvek oblasti života a lídri láskyplnej služby sú čoraz vzácnejší.

„Ale vo všetkých prípadoch budú tí, ktorí slúžia, milovaní a spomínaní, keď sa zabudne na tých, ktorí lipnú na moci a privilégiách,“ poznamenal. Arcibiskup tiež opísal zosnulú Alžbetu II. ako plnú radosti, prítomnú pre mnohých a osobu, ktorá sa dotkla mnohých životov.

Fotografie z pohrebu kráľovnej Alžbety II.

S kráľovnou sa po boku kráľovskej rodiny vo Westminsterskom opátstve rozlúčili hostia zo Spojeného kráľovstva i zahraničia. Bohoslužba mala dovedna 2 000 hostí, pričom pozvánky dostalo 500 hláv štátov a zahraničných predstaviteľov.

Po bohoslužbe vo Westminsterskom opátstve nasledovala ďalšia procesia k Wellingtonovmu oblúku pri Hyde Parku. V sprievode vedenom kanadskou jazdnou políciou boli stovky príslušníkov ozbrojených síl Spojeného kráľovstva a Spoločenstva národov, policajti i členovia Národnej zdravotnej služby.

Za lafetou s rakvou kráčal kráľ, jeho súrodenci a synovia. Kráľovná manželka, princezná z Walesu, grófka z Wessexu a vojvodkyňa zo Sussexu a tiež pravnúčatá Alžbety II. princ George a princezná Charlotte išli za nimi v autách. Pri oblúku rakvu preniesli do štátneho pohrebného vozidla, ktoré ju odviezlo na hrad Windsor.

Symbolické predmety

Vo Windsore sa uskutočnila ďalšia procesia do Kaplnky svätého Juraja, kde sa uskutočnila bohoslužba pred uložením rakvy do hrobky. Obrad, ktorý mal 800 hostí, celebroval windsorský dekan David Conner a požehnával arcibiskup z Canterbury.

„Uprostred nášho rýchlo sa meniaceho a často nepokojného sveta nám jej pokojná a dôstojná prítomnosť dodala sebadôveru čeliť budúcnosti, tak ako ona, s odvahou a nádejou,“ povedal počas obradu Conner.

Obrad zahŕňal úkony symbolizujúce koniec Alžbetinej vlády. Kráľovský klenotník z rakvy zložil Britskú imperiálnu korunu, jablko a žezlo, čím kráľovnú definitívne oddelil od jej koruny. Na konci posledného hymnusu kráľ položil na rakvu vlajku regimentu gardových granátnikov, ktorý vykonáva ceremoniálne povinnosti pre panovníka.

Zároveň Lord Chamberlain, najvyššie postavený predstaviteľ kráľovskej domácnosti, prelomil svoju paličku na znak toho, že končí jeho služba pre kráľovnú. Za zvukov gájd napokon rakvu vložili do kráľovskej hrobky.

Na konci bohoslužby prečítali tituly, ktoré patrili kráľovnej a prechádzajú na jej syna Karola III. „z Božej milosti kráľa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska a jeho ďalších ríš a území, hlavu Spoločnosti národov, obrancu viery a panovníka najušľachtilejšieho podväzkového rádu“.

Počas celého štátneho pohrebu bola rakva zahalená do kráľovskej štandardy. Položená na nej bola imperiálna koruna, jablko a žezlo.

Tiež na nej ležal kvetinový veniec, ktorý na želanie kráľa urobili udržateľným spôsobom, a okrem rôznych kvetov v odtieňoch zlatej, ružovej, bordovej a bielej obsahovala napríklad rozmarín na znak spomínania, myrtu symbolizujúcu šťastné manželstvo, ktorá pochádzala z rastliny vypestovanej z vetvičky z kráľovninej svadobnej kytice, a anglický dub ako symbol sily lásky.

Vo venci bol pripevnený odkaz od kráľa „S láskou a oddanosťou spomína Karol R. (skratka z latinského rex – kráľ, pozn. red.)“.

Zdroje: The Guardian, The Independent, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá