Únia diskutuje o zákaze používania mobilov na školách. Taliani chcú ešte striktnejšie pravidlá
- Niekoľko európskych krajín už zákaz mobilov na školách zaviedlo
- Bezpečnosť detí je pre Európsku komisiu prioritou

- Niekoľko európskych krajín už zákaz mobilov na školách zaviedlo
- Bezpečnosť detí je pre Európsku komisiu prioritou
Tak ako všetko, aj moderné digitálne technológie majú svoje pozitíva a negatíva. Možnosť platenia cez mobilné zariadenia, neuveriteľná rýchlosť vyhľadávania rôzneho druhu informácií či šanca byť v kontakte s rodinnými príslušníkmi alebo blízkymi priateľmi napriek tomu, že žijú na druhom konci našej planéty, určite patria k tým pozitívam.
Na druhej strane, aj v dôsledku vyššie uvedených vymožeností, trávime nielen za počítačom, ale predovšetkým za obrazovkou mobilného telefónu veľké množstvo času.
Podľa portálu Backlinko je celkový takzvaný screen time u dospelých jedincov medzi 35 a 44 rokov približne 6,5 hodiny, medzi 45 a 54 rokov asi 6 hodín, ale u mladších skupín je to cez 7 hodín, a obzvlášť nebezpečné to je v prípade detí a adolescentov, kedy vznikajú návyky, ktorých sa v neskoršom veku ťažšie zbavujú.
Niektoré európske krajiny už mobily v školách zakázali
Aj preto, ako informuje portál Euronews, sa v pondelok stretli ministri jednotlivých členských štátov EÚ, aby diskutovali o tom, ako lepšie chrániť mladých ľudí online, či už pred dezinformáciami a závislosťou až po digitálne obťažovanie. Hoci nie všetky návrhy sa pravdepodobne dostanú do legislatívy, posolstvo bolo jasné: EÚ chce byť prísnejšia v oblasti technológií, v prvom rade, pokiaľ ide o deti.
Jedným z návrhov bol úplný zákaz mobilných telefónov v školách. Niekoľko krajín EÚ sa už touto cestou vydalo: Francúzsko, Holandsko, Taliansko, niektoré španielske regióny a nedávno aj Luxembursko zaviedli zákazy používania telefónov počas dňa v rámci celých škôl.
V decembrovom rozhovore pre Euronews Ben Carter, profesor lekárskej štatistiky na King’s College London, povedal: „Nikto nemá odpoveď na otázku, či je ich zákaz v školách dobrá alebo zlá vec.“
European Newsroom píše o príklade Rakúska, ktoré zaviedlo zákaz používania mobilov tak cez vyučovanie, ako aj počas prestávok, platný od 1. mája, teda zhruba pred dvoma týždňami.
„Vidíme, že čoraz viac členských štátov prijíma rovnaké nariadenie. Masívne používanie mobilných telefónov vedie k faktorom závislosti, nižšej koncentrácii a väčšiemu počtu konfliktov; vytvorenie zón bez mobilných telefónov v školách vedie k lepším výsledkom a menšiemu počtu konfliktov. Preto budeme túto iniciatívu, ktorú sme začali v Rakúsku, diskutovať a propagovať s ostatnými členskými štátmi,“ deklaroval rakúsky minister školstva Christoph Wiederkehr.
Niektoré vlády chcú zájsť ešte ďalej. Napríklad Francúzsko navrhlo celoeurópsky zákaz sociálnych médií pre osoby mladšie ako 15 rokov.
„Ak nedôjde k európskej dohode, Francúzsko bude musieť konať,“ povedala Clara Chappazová, francúzska ministerka pre umelú inteligenciu. Dodala, že sa pokúsi „zhromaždiť koalíciu so Španielskom, Gréckom a teraz aj s Írskom, aby presvedčila Európsku komisiu“.
Najprísnejšie pravidlá chcú Taliani
Hoci sa to môže zdať na prvé počutie (čítanie) zvláštne, v pondelok asi s najstriktnejším prístupom vyrukoval taliansky minister školstva Giuseppe Valditara, podotýka portál EU News.
Taliansko, ktoré už zakázalo mobilné telefóny od materských škôl až po stredné školy, požiadalo Brusel o rozšírenie zákazu na žiakov do 14 rokov v celej EÚ. Giuseppe Valditara uviedol, že má podporu Rakúska, Francúzska, Maďarska, Slovenska a Švédska, ktoré jeho „iniciatívu explicitne podporili“, a Litvy, Cypru, Grécka a Belgicka, ktoré „ohlásili podporu“.
Podľa ministra sú údaje „dramatické a majú dvojaký vplyv“: na psychoemocionálny vývoj mladých ľudí a na vzdelávanie. Ťažkosti s koncentráciou, zapamätávaním, ba dokonca aj s rozvojom predstavivosti. Čo sa týka používania mobilných telefónov na vzdelávacie účely, „mobilné telefóny vyvolávajú rozptýlenie, a preto zjavne nezaručujú podmienky pre vynikajúci výkon,“ pokračoval Valditara.
Za pravdu mu dávajú aj odhady zhromaždené Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), podľa ktorých je 65 percent študentov rozptyľovaných používaním digitálnych zariadení na učenie sa matematiky. Okrem toho, 59 percent všetkých študentov vo veku od 6 do 15 rokov je rozptyľovaných spolužiakmi, ktorí sa namiesto sledovania vyučovania zameriavajú na používanie moderných technologických zariadení.
Euronews dopĺňa, že vážnosť situácie si uvedomuje aj Glenn Micallef, európsky komisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport. Ten uviedol, že sa pripravuje niekoľko nových iniciatív vrátane celoeurópskych usmernení o ochrane detí, akčného plánu proti kyberšikane a novej štúdie o vplyve sociálnych médií na duševné zdravie, ktorá má byť zverejnená ešte do konca tohto roka.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Euronews, EU News, European Newsroom, Mastermind behaviour