Unikátna plávajúca farma: 40 kráv tu denne vyprodukuje asi 800 litrov kvalitného mlieka

  • Pri nedostatku pôdy je Floating Farm jednou z možností budúcnosti
  • Udržateľnosť, recyklácia či energetická sebestačnosť sú len zlomkom jej výhod
  • Najvyššia kvalita životných podmienok kráv sú zárukou kvalitného mlieka
[email protected] - pixabay.com/@pixel2013
  • Pri nedostatku pôdy je Floating Farm jednou z možností budúcnosti
  • Udržateľnosť, recyklácia či energetická sebestačnosť sú len zlomkom jej výhod
  • Najvyššia kvalita životných podmienok kráv sú zárukou kvalitného mlieka

Sebestačná mliečna farma Floating Farm predstavuje cennú alternatívu ku klasickému chovu dobytka a prináša riešenie, ako bojovať s potenciálnym problémom nedostatku pôdy. A to nie len v Holandsku, ale aj v zahraničí. Farma v prístave Merwhaven v Rotterdame je miestom, kde sa denne produkujú a vyrábajú čerstvé mliečne výrobky za použitia udržateľných a animal-friendly metód, informuje tlačová správa.

Produkcia a predaj čerstvých mliečnych produktov je úzko spojená s recykláciou a cyklickým procesom využívania surovín v blízkosti konečného spotrebiteľa. Vďaka tomu vzniká minimálne množstvo odpadu, nie je potrebný zložitý logistický reťazec a konečný spotrebiteľ vie odkiaľ produkt pochádza a pozná jeho kvalitu.

Plávajúca farma produkuje zdravé potraviny cirkulárnym a klimaticky adaptívnym spôsobom na mieste, kde žijú ľudia. Týmto spôsobom prispievame k zdravšej, uvedomelejšej a udržateľnejšej spoločnosti,“ píše sa na webe farmy.

Celý projekt vznikol zo súkromných financií a investícia predstavovala čiastku vo výške 2,7 milióna eur. Na čele stojí iniciátor a vizionár projektu Peter van Wingerden, ako zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Beladon, ktorá patrí medzi svetovú špičku v oblasti výstavby na vode.  Pravou rukou je jeho manželka a hovorkyňa farmy Minke van Wingerden a Carel de Vries, ako národný odborník a špecialista v oblasti udržateľnej mliečnej produkcie. Tím dopĺňa dvojica Alber Boersen a Simin Lafiti, ktorí odmalička vyrastali na farme svojich rodičov a momentálne na plávajúcej farme pracujú ako farmári, kde môžu uplatniť všetky svoje zručnosti. Dizajn má na svedomí architektonický ateliér Goldsmith.

Klimatické zmeny, stúpajúca hladina morí a predpokladaný rast populácie sú výzvy, ktorým čelíme spoločne. Aby bol náš potravinový reťazec menej citlivý na klimatické zmeny, vidíme riešenie v high-tech plávajúcich farmách tam, kde je dostatok miesta – na vode. Plávajúca farma môže účinným a trvalo udržateľným spôsobom prispieť k zdravému a sebestačnému programu zdravých potravín,“ vysvetľuje oficiálna tlačová správa

Do roku 2050 sa očakáva, že svetová populácia vzrastie o 2 až 3 miliardy ľudí, no úrodná pôda nepribúda, práve naopak, varuje tlačová správa. Pôda sa stáva stále vzácnejšou komoditou najmä z dôvodu stavebnej činnosti a rastúcej miery osídľovania miest. Aj z toho dôvodu sa farma usiluje o to, byť v čo najväčšej miere sebestačná, čo jej umožňujú solárne panely plávajúce v blízkosti farmy, ktoré energeticky zabezpečujú chod celej farmy. O zdroj čerstvej vody sa stará zberný systém dažďovej vody, ktorá následne prechádza filtráciou. Krmivo ako zrná, pivovarské mláto, otruby, šupy zo zemiakov či tráva z trávnikov alebo golfových ihrísk pochádza z lokálnych zdrojov.

Kvalitné životné podmienky kráv sú alfou a omegou pre kvalitné mlieko, a tak sa na farme starajú o to, aby im nič nechýbalo. Hnoj je automatickým robotom spod kráv okamžite odstránený, aby bola zachovaná maximálna čistota a pohodlie v priestranných boxoch. Mnoho krát skloňovaný pokoj a psychická pohoda kráv je na najvyššej možnej úrovni, pretože k dojeniu nie sú nútené, ale samé sa rozhodnú, kedy chcú dojiť, o čo sa postará automatický robot na dojenie.

Konštrukcia budovy je navrhnutá tak, aby dosahovala stabilitu a pevnosť porovnateľnú s pôdou alebo lúkou vo voľnej prírode. Okrem toho je 24/7 k dispozícií sladká voda, priestor pre voľný pohyb kráv ako aj masážna kefa, opisuje kvalitu starostlivosti o kravy tlačová správa.

Len vďaka týmto skvelým podmienkam dokáže podľa tlačovej správy 40 kráv denne vyprodukovať približne 800 litrov kvalitného mlieka. „Všetky produkty sa pripravujú tradičnými spôsobmi, s vášňou a bez akýchkoľvek umelých prísad.“. Farma totižto neslúži len na produkciu mlieka, ale to sa ďalej spracováva a vyrábajú sa z neho mliečne výrobky rôzneho druhu, najmä však syry, ktoré sú kvalitatívne na veľmi vysokej úrovni.

Farma je podľa tlačovej správy otvorená verejnosti, ktorá môže nazrieť za dvere. Uvidí napríklad výrobu krmiva pre kravy a v neposlednom rade sa návštevníci dozvedia detaily o procese výroby mliečnych produktov. Okrem spracovania mlieka a komerčnej výroby mliečnych výrobkov je farma podľa tlačovej správy dôležitým centrom vzdelávania, ktoré rešpektuje inovatívne techniky a mestské poľnohospodárstvo. Svoje edukačné služby ponúka žiakom najnižších ročníkov, študentom stredných a vysokých škôl, ako aj podnikateľom.

Podľa tlačovej správy sa ľudia často pýtajú, či pobyt na vode nie je pre kravy škodlivý. Faktom však je, že ročne sa na moriach či oceánoch prepraví obrovské množstvo živých kráv (napr Austrália 600- až 800-tisíc kráv), ktoré v týchto podmienkach trávia aj niekoľko týždňov, a tak nie je dôvod na žiadne obavy.

Aktuálne je farma domov pre 32 kráv plemena s označením MRIJ a produkty tej najvyššej kvality sa už čoskoro začnú predávať v Rotterdame a blízkom okolí v prevádzkach známeho potravinového reťazca Lidl, informuje portál dezeen.com.

zdroje: TS – floatingfarm.nl; dezeen.com; floatingfarm.nl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK