Unikátne tenisky Nike sa na aukcii vydražili za takmer pol milióna dolárov

  • Tenisky z kolekcie Moon Shoe si zakúpil Miles Nadal za 437 500 dolárov
  • Tenisky boli špeciálne navrhnuté pre bežcov na letné Olympijské hry 1972
  • Celkovo bolo vyrobených iba 12 párov
Nike (unsplash.com)
Nike (unsplash.com)
  • Tenisky z kolekcie Moon Shoe si zakúpil Miles Nadal za 437 500 dolárov
  • Tenisky boli špeciálne navrhnuté pre bežcov na letné Olympijské hry 1972
  • Celkovo bolo vyrobených iba 12 párov

Historický rekord padol včera na jednej z aukcií v new yorkskom aukčnom dome Sotheby’s, keď si zberateľ Miles Nadal zakúpil tenisky Nike za neuveriteľných 437 500 dolárov (392 641 eur). Informáciu zverejnil web samotnej aukčnej spoločnosti.

Išlo o pár, ktorý prvýkrát uzrel svetlo sveta v roku 1972. Tenisky boli určené na behanie a niesli názov „Moon Shoe“. Nadal tenisky získal počas privátnej aukcie a plánuje ich vystaviť vo svojom múzeu v kanadskom Toronte. Okrem tenisiek tu na návštevníkov čakajú aj klasické autá. Múzeum nie je dostupné pre verejnosť, no Nadal jeho brány otvorí pre rodinu, priateľov, charitatívne organizácie a ostatných, ktorí prejavia záujem.

Moon Shoe vytvoril začiatkom 70. rokov spoluzakladateľ spoločnosti Nike Bill Bowerman a slúžiť mali hlavne bežcom na Olympiáde. Dokopy bolo zhotovených iba 12 kusov a dnes ich existuje ešte menej. Iba jediný z párov nebol nikdy nosený.

Legenda hovorí, že Bowermana pri ich tvorbe inšpiroval wafľovač. Gumenú podrážku spracoval tak, že pripomína povrch kuchynského spotrebiča. Svoju protišmykovú a aerodynamickú funkciu však táto podrážka spĺňala dokonale.

Oryginalne Nike Moon Shoes ( pierwsze buty Nike ) z 1972 roku na sprzedane zostały za 1 672.784zł! Więcej info wkrótce na https://tenisufki.eu/

Gepostet von TENISUFKI.EU am Mittwoch, 24. Juli 2019

Na začiatku aukcie bola suma stanovená na 80-tisíc dolárov a pôvodne sa očakávalo, že sa vydražia za približne dvojnásobok úvodnej ceny. Samotní predajcovia zostali prekvapení, keď zbadali finálne číslo, ktoré aukciu ukončilo. Historicky tak ide o najvyššiu vydraženú sumu za tenisky.

Predtým sa svetový rekord vo vydražených teniskách vyšplhal na 190 373 dolárov (170 843 eur). Zberateľ si vtedy zakúpil tenisky Converse s podpisom Micheala Jordana, ktoré mal obuté počas olympijského basketbalového finále v roku 1984. Nadal tak svetový rekord prekonal viac ako dvojnásobne.

Jeho vášeň pre unikátne páry tenisiek ho priviedla k tomu, že počas uplynulého týždňa zakúpil až 99 ďalších párov. Všetky aukcie prebiehali v Sotheby’s. Nadal dokopy zakúpil tenisky v hodnote 850-tisíc dolárov (762 799 eur).

Zdroj: CNN, Sotheby’s

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech