Unikli „Putinove tajomstvá“: Tajné dokumenty obsahujú ruské stratégie v prípadnej jadrovej vojne

  • Denník Financial Times sa dostal k uniknutým ruským dokumentom, ktoré poukazujú na znepokojujúcu skutočnosť
  • Kremeľ má vojenské plány aj voči Číne
Putin nuclear
Ilustračné fotografie, SITA/AP, Sergei Guneyev, Russian Defense Ministry Press Service
  • Denník Financial Times sa dostal k uniknutým ruským dokumentom, ktoré poukazujú na znepokojujúcu skutočnosť
  • Kremeľ má vojenské plány aj voči Číne

Uniknuté ruské vojenské dokumenty, o ktorých informoval denník Financial Times, odhaľujú nácviky síl Vladimira Putina na použitie taktických jadrových zbraní na začiatku hypotetického konfliktu s veľkou svetovou mocnosťou, najmä scenáre možnej invázie Číny.

Tieto dokumenty, ktoré boli dôverné a vznikli v rokoch 2008 až 2014, naznačujú nižšiu hranicu pre nasadenie takýchto zbraní, než Rusko predtým priznávalo, čo vyvoláva obavy odborníkov, ktorí materiály preskúmali.

Uniknuté dokumenty obsahujú 29 tajných spisov vrátane scenárov vojnových hier a inštrukcií námorných dôstojníkov, v ktorých sú podrobne opísané operačné stratégie pre jadrový zásah.

Priestor na eskaláciu?

Uniknuté dokumenty odhaľujú široké kritériá Ruska pre jadrovú reakciu, vrátane narušenia územia alebo významného poškodenia vojenského majetku.

Russia_Military_98314-a39c988064314376990136ea773d7698 (1)
zdroj: SITA/AP, Russian Ministry Press Service

Analytik Alexander Gabujev poznamenáva, že toto zverejnenie ukazuje prekvapivo nízky operačný prah pre jadrovú angažovanosť, pričom zdôrazňuje spoliehanie sa na taktické jadrové zbrane v prípade regionálnych konfliktov v Európe a Ázii.

Tieto zbrane, ktoré je možné odpaľovať prostredníctvom rôznych platforiem, majú silu prevyšujúcu historické atómové bomby, čo poukazuje na strategický posun smerom k potenciálnemu využívaniu jadrových možností v patových situáciách konvenčných konfliktov, píše Financial Times.

Ako potenciálne podmienky jadrového úderu sa uvádzajú aj zničenia troch alebo viacerých veľkých hladinových vojnových lodí, troch letísk, 30 % jeho útočných ponoriek s jadrovým pohonom alebo „zásah hlavných a záložných pobrežných veliteľských centier“.

Dokumenty tiež poukazujú na nedôveru voči Číne, a to napriek rastúcim väzbám medzi Moskvou a Pekingom. Výcvikové materiály naznačujú, že ruský východný vojenský okruh uskutočnil cvičenia, ktoré predpokladali hypotetický útok zo strany Číny.

Moskva sa môže obávať, že Peking by mohol využiť jej vojenskú orientáciu na Západ a zaútočiť cez hranice s cieľom získať územie na ruskom Ďalekom východe, píše Kyiv Independent.

Financial Times zdôraznil, že Rusko pokračuje vo vojenských cvičeniach v blízkosti Číny, pričom v júni a novembri 2023 uskutočnilo cvičenia v regiónoch susediacich s Čínou s použitím rakiet s jadrovými hlavicami.

Využitie nestrategických taktických zbraní

V oddelených námorných výcvikových materiáloch sa uvádza, že jadrový úder by sa mohol zvážiť za rôznych podmienok, ako sú významné vojenské straty alebo priame ohrozenie bezpečnosti štátu, čo poukazuje na širokú stratégiu taktického použitia jadrových zbraní.

Napriek Putinovej vyjadrenej averzii voči jadrovým úderom uznáva, že Rusko má značný nestrategický arzenál, zdôrazňuje jeho úlohu v národnej obrane a odstrašovaní a vymedzuje prahové hodnoty doktríny vrátane odvetných opatrení na jadrové útoky alebo existenčné hrozby pre Rusko ako štát.

Vladimir Putin vo svojom nedávnom vyhlásení taktiež priznal, že dosiahnutie určitých kritérií je nepravdepodobné, a zároveň odmietol požiadavky radikálnych zástancov na zníženie štandardov noriem, čo by spôsobilo, že by uskutočnenie „jadrovej odpovede“ bolo oveľa jednoduchšie.

Podľa analytikov sa najnovšie výcvikové materiály zameriavajú na prípravu ruských vojenských jednotiek na scenáre, ktoré by si mohli vyžiadať nasadenie jadrových zbraní.

Tieto prípravy nie sú zamerané na vytvorenie prísnych protokolov na využívanie jadrovej výzbroje, ale skôr na zabezpečenie toho, aby si Rusko počas celého konfliktu zachovalo reálnu možnosť nasadenia jadrových zbraní ako politickú stratégiu, píše Financial Times.

Zdroje: Financial Times, Kyiv Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá