Ukrajine sa znova podarilo zostreliť superšpionážne ruské lietadlo za stámilióny. Rusi bez neho takmer „oslepnú“

  • Veliteľ ukrajinských vzdušných síl v piatok večer informoval, že sa jednotkám podarilo zostreliť elitné ruské lietadlo A-50 Beriev
  • Strata už druhého tohto stroja je pre Rusko veľká blamáž
a-50
Ilustračná fotografia, Wikimedia/Mil.ru
  • Veliteľ ukrajinských vzdušných síl v piatok večer informoval, že sa jednotkám podarilo zostreliť elitné ruské lietadlo A-50 Beriev
  • Strata už druhého tohto stroja je pre Rusko veľká blamáž

Ukrajinské vzdušné sily úspešne zasiahli a zostrelili ruské vojenské lietadlo včasného varovania A-50 Beriev nad Azovským morom, čo včera 23. februára potvrdil veliteľ vzdušných síl Mykola Oleščuk.

Tento incident je druhým zostrelením ruského lietadla A-50 Ukrajinou, pričom predchádzajúci boj sa uskutočnil 14. januára a jeho výsledkom bolo aj poškodenie leteckého riadiaceho centra Il-22. Ukrajinská vojenská rozviedka potvrdila, že zostrelenie bolo spoločnou operáciou s letectvom, pričom ho vyzdvihla ako významné poškodenie ruských vojenských spôsobilostí, informovali sme v minulosti

Kyjev Independent ďalej uvádza, že veliteľ vzdušných síl Mykola Oleščuk sa prostredníctvom Telegramu poďakoval tým, ktorí prispeli k tomuto významnému výsledku o 20.00 miestneho času. Krátko nato ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti informovala o havárii neidentifikovaného lietadla v Kanevskom okrese Krasnodarského kraja.

Ďalšia veľká strata

Poloha miesta havárie, ktoré je značne vzdialené od južnej línie ukrajinského frontu, naznačuje, že ruské lietadlo A-50 malo buď mechanické problémy, alebo utrpelo poškodenie v blízkosti frontu a pred haváriou sa pokúsilo vrátiť na svoju základňu.

K zodpovednosti za zostrelenie lietadla sa prihlásilo ukrajinské letectvo s pomocou kyjevského riaditeľstva spravodajských služieb.

Na videu je možné vidieť ako lietadlo vypúšťa svetlice určené na „zmätenie“ navádzaných rakiet.

Tento incident znamená výrazný neúspech pre ruské vzdušné sily, ktoré v priebehu mesiaca stratili niekoľko svojich popredných lietadiel, najmä v dôsledku ukrajinských rakiet zem-vzduch, najmä amerických Patriotov PAC-2, vrátane predchádzajúcej straty A-50 nad Azovským morom v januári, informuje portál Forbes.

Ruské lietadlo A-50 zohráva kľúčovú úlohu v ukrajinskom konflikte a prezýva sa „oči“ ruského letectva. Plní dôležité úlohy, ako je detekcia cieľov, navádzanie rakiet a koordinácia cieľov pre ruské stíhačky.

Keďže ide o menej ako desať kusov, z ktorých každý má hodnotu približne 350 miliónov dolárov, ich strata výrazne ovplyvňuje ruské vzdušné kapacity. V posledné dni mala Ukrajina úspešne zostreliť viacero ruských lietadiel vrátane bombardérov Su-34 as stíhačiek Su-35S, čo znamená výrazný nárast ruských leteckých strát.

Rusi sa znova popálili

Keďže ruské operácie boli čoraz odvážnejšie, britské ministerstvo obrany očakávalo zvýšené riziko pri letoch lietadiel A-50 v blízkosti frontovej línie.

Na videu môžeš vidieť miesto dopadu lietadla A-50.

Táto odvaha sa ukázala ako škodlivá, keď Ukrajina využila batérie Patriot z Nemecka a USA, ktoré boli schopné zasiahnuť A-50 nad Azovským morom.

Prvá strata A-50 viedla k opatrnej úprave ruských letových trás. To však nezabránilo druhej strate A-50. Úsilie Ruska nahradiť stratené A-50 zdôrazňuje finančnú a strategickú daň, zatiaľ čo Ukrajina čelí problémom pri udržiavaní svojej obrannej sily v dôsledku znižujúcich sa zásob Patriotov, čo ešte zhoršuje politická klíma v USA, zatiaľ najdôležitejšieho partnera Ukrajiny, píše Forbes.

Zdroje: Kyiv Independent, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá