Unikol tajný plán Ruska, ktorý zahŕňa ďalšiu európsku krajinu. Nápadne pripomína to, čo sa tam deje teraz

  • Unikol tajný plán ruskej FSB, ktorý hovorí o úmysloch Ruska s Moldavskom
  • Cieľom Rusov bolo zabrániť západnému smerovaniu a naopak obrátiť krajinu smerom k Rusku
Na snímke je Vladimir Putin.
TASR/AP, Pavel Bednyakov
  • Unikol tajný plán ruskej FSB, ktorý hovorí o úmysloch Ruska s Moldavskom
  • Cieľom Rusov bolo zabrániť západnému smerovaniu a naopak obrátiť krajinu smerom k Rusku

Do médií unikol utajený plán Ruskej federácie, ktorý zahŕňa destabilizáciu Moldavska. Plán má pochádzať z roku 2021 a zostavený má byť na desať rokov. Má za ním stáť Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB).

Plán má obrátiť krajinu k Rusku a pomocou proruských síl ju postupne ovládnuť. Cieľom je tiež odvrátiť jej vstup do Európskej únie, prípadne do Severoatlantickej aliancie (NATO). Práve dôležitosť zabránenia vstupu Moldavska vyzdvihuje dokument viackrát.

Tajný plán unikol do viacerých médií po celom svete, ktoré ho zverejnili, od vyšehradského VSquare a Frontstory, moldavského RISE Moldova, Expressen vo Švédsku, medzinárodné Dossier Center for Investigative Journalism a k dokumentu sa dostala aj americká televízia CNN.

CNN uvádza, že ide o päťstranový dokument vypracovaný Riaditeľstvom pre cezhraničnú spoluprácu FSB. Názov dokumentu je „Strategické ciele Ruskej federácie v Moldavskej republike“.

Plán ukazuje dlhodobé aj krátkodobé ciele 

Plán chce dosiahnuť závislosť Moldavska od ruského plynu, pričom by Kremeľ mohol využívať túto závislosť vo svoj prospech. Ďalšou významnou súčasťou plánu je zabránenie Kišiňovu, aby získal kontrolu nad odštiepeneckým regiónom Podnestersko, kde prebieha zamrznutý konflikt a kde sa nachádzajú ruskí vojaci.

Napokon by sa Rusko Moldavsko snažilo presvedčiť, aby sa pripojilo k Euroázijskej hospodárskej únii pod vedením Ruska, čo je akási verzia Európskej únie Kremľa, a tiež k Organizácii zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorá predstavuje ruskú verziu NATO.

Dokument rozdeľuje ciele v krajine na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé. Medzi krátkodobé ciele patrí „podpora moldavských politických síl obhajujúcich konštruktívne vzťahy s Ruskou federáciou“ a „neutralizácia iniciatív Moldavskej republiky zameraných na elimináciu ruskej vojenskej prítomnosti v Podnestersku“.

Podpora proruských politických síl má prebiehať aj pomocou pravoslávnej cirkvi.

Medzi strednodobé ciele patrí „opozícia voči expanzívnej politike Rumunska v Moldavskej republike“ a „opozícia voči spolupráci medzi Moldavskou republikou a NATO“.

Dokument FSB stanovuje dlhodobé ciele vrátane „vytvorenia stabilných proruských skupín vplyvu v moldavských politických a ekonomických elitách“ a „vytvorenia negatívneho postoja k NATO“. Podobný plán podľa uniknutých dokumentov mali Rusi aj s Bieloruskom.

Nový premiér Dorin Recean potvrdil, že obsah dokumentu súhlasí s tým, čo Moldavčania už dávno vedia. „Rusi sa veľmi dlho snažili zabezpečiť, aby Moldavsko nemalo suverenitu nad svojou zahraničnou politikou,“ cituje jeho slová Yahoo News.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by Rusko malo takýto plán s Moldavskom.

„Nevieme nič o existencii takéhoto plánu. Nevylučujem, že ide o ďalší falošný plán. Rusko vždy bolo a zostáva otvorené budovaniu dobrých susedských, vzájomne výhodných vzťahov, a to aj s Moldavskom,“ uviedol hovorca.

Moldavsko
zdroj: TASR/AP, Aurel Obreja

USA varuje, že Rusko sa pokúša destabilizovať krajinu pomocou protestov 

Napriek Peskovým ubezpečeniam uniknutý plán akoby z oka vypadol súčasnej situácii v krajine a varovaniam od moldavskej vlády a Spojených štátov.

Tí hovoria, že Rusko sa pokúša destabilizovať krajinu a za protestami proti vláde, prezidentovi či západnému smerovaniu stoja práve proruské sily podporované Kremľom.

„Ruskí agenti, niektorí so súčasnými väzbami na ruskú spravodajskú službu, sa snažia usporiadať a využiť protesty v Moldavsku ako základ na podnietenie vykonštruovaného povstania proti moldavskej vláde,“ uviedol minulý týždeň koordinátor Národnej bezpečnostnej rady John Kirby.

Kirbyho tvrdenie majú podporovať aj zistenia spravodajských služieb USA, ktoré tvrdia, že za súčasnými nepokojmi v krajine je Rusko, uvádza PBS.

Moldova_Protest189759
zdroj: TASR/AP, Aurel Obreja

„Keďže Moldavsko pokračuje v integrácii do Európy, veríme, že Rusko hľadá možnosti, ako oslabiť moldavskú vládu, pravdepodobne s konečným cieľom vidieť v hlavnom meste vládu, ktorá by bola priaznivejšia pre Rusko,“ povedal Kirby.

Moldavská polícia minulú nedeľu informovala, že odhalila skupinu „diverzantov“, niektorí z nich boli ruskí občania. Diverzantom malo byť prisľúbených 10 000 dolárov za organizovanie masových protestov. Polícia mala zatknúť sedem ľudí, uvádza agentúra AP.

Aj podľa analytikov je Moldavsko najzraniteľnejšie a môže predstavovať ďalší cieľ pre Putinove imperialistické ambície. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa krajina obáva o svoju bezpečnosť a je sužovaná neustálym nahlasovaním bômb na letisku a vo vládnych inštitúciách. Zatiaľ ale žiadnu funkčnú bombu úrady neodhalili. 

Zdroje: CNN, Yahoo News, PBS, AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá