Univerzita v Nitre predstavila najštipľavejšiu čili papričku na svete

  • Botanická záhrada SPU v Nitre aktuálne hostí výstavu menej známych druhov ovocia a zeleniny
  • Tú si môžeš pozrieť do 6. októbra
  • Okrem iného ťa čaká aj najväčšia kolekcia čili papričiek v strednej Európe, informovala o tom TASR
pixabay.com, archív Startitup
  • Botanická záhrada SPU v Nitre aktuálne hostí výstavu menej známych druhov ovocia a zeleniny
  • Tú si môžeš pozrieť do 6. októbra
  • Okrem iného ťa čaká aj najväčšia kolekcia čili papričiek v strednej Európe, informovala o tom TASR

Je pravda, že nie každý znesie ostrú chuť čili. Jej konzumácia však má na zdravie blahodárne účinky a obsahuje kapsaicín, ktorý podporuje krvný obeh, zvyšuje rýchlosť metabolizmu, používa sa pri liečení podliatin, ale aj omrzlín. Vo väčších dávkach sa dokonca podáva pred operáciami do kože, kde zmenšuje pooperačné bolesti. Treba však dávať pozor na jej dávkovanie. Vo vysokých množstvách vie napáchať riadne škody.

Čili paprička Dragons Breath je dobre známa všetkým milovníkom pikantného jedla práve pre svoje extrémne pálivé účinky. Tá s najvýraznejšou a doposiaľ neprekonanou esenciou bola vyvinutá v Južnej Karolíne a nesie názov Carolina Reaper. Je špeciálne vyšľachtená z čínskej odrody červenej čili a do Guinessovej knihy rekordov ju zapísali v decembri 2013.

Dosahuje štipľavosť až 2,20 milióna Scovilleho jednotiek pálivosti,“ prezrádza pre TASR riaditeľka Botanickej záhrady SPU Erika Mňahončáková.

Nový svetový rekord

Ten sa zrodil za veľkou mlákou. Dlhoročnú kráľovnú extrémne štipľavých čili papričiek po 7 rokoch porazil anglický kultivar a teraz čaká na zápis do Guinessovej knihy rekordov.

Paprička Dragons Breath má pálivosť 2,48 milióna Scovilleho jednotiek pálivosti,“ uvádza tlačová správa TASR k tomu najštipľavejšiemu, čo na svete existuje. Aby si si to dokázal porovnať, tá bežne dostupná, ktorú si vieš zadovážiť v supermarkete, dosahuje svojou intenzitou približne 50 týchto jednotiek.

Pestovať čili papričku nie je podľa odborníkov žiadna veda. Nepotrebuješ špeciálnu starostlivosť. Kultivovať štipľavé a excesívne odrody je ale trochu ťažšie a potrebuješ na to špeciálne šľachtiteľské zručnosti a vlohy.

Problém nastáva pri samotnom zbere plodov. Vtedy musíš použiť špeciálne rukavice, aby nedošlo k popáleniu kože. Hoci sa telo dokáže pálivosti prispôsobiť, v tomto prípade ide o extrém a preto netreba riskovať.

Rukavice sú nevyhnutným prostriedkom. Pre bežného záhradkára, ktorý nepestuje čili vo veľkom, sú niekedy potrebné aj v dvoch vrstvách, aby bola ochrana dostatočná,“ skonštatovala pre agentúru TASR zástupkyňa riaditeľky Botanickej záhrady SPU Michaela Hrúzová.

Už o predchodkyni Dragons Breath sa povrávalo, že dokáže svojou štipľavosťou zabíjať. Pridávať ju do jedál, vystavovať akémukoľvek styku s ľudskou pokožkou, či nebodaj konzumovať, sa neodporúča. Dokonca sa to vyslovene zakazuje.

Hoci experti z univerzity v Nottinghame dokázali, že kapsaicín vie zabíjať rakovinové bunky, opatrní pri konzumácii by však mali byť citliví ľudia a tí, ktorí majú zdravotné problémy s tlakom či žalúdkom.

Zdroj: TASR, medicaldaily.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK