Upgradni svoj život. Tieto tri 1-minútové denné návyky ti dokopy ušetria tisícky hodín

  • Osvojiť si tieto 3 návyky nie je nič extra náročné
  • Skvelé je, že každý z nich ti zaberie len jedinú minútu
  • Nebudeš ale veriť tomu, koľko času ti ušetria
pexels-mikhail-nilov-8542943
Pexels/Mikhail Nilov
  • Osvojiť si tieto 3 návyky nie je nič extra náročné
  • Skvelé je, že každý z nich ti zaberie len jedinú minútu
  • Nebudeš ale veriť tomu, koľko času ti ušetria

Ak si ich osvojíš, to jediné, čo budeš ľutovať bude to, že si to nespravil už skôr. Jeden z týchto návykov ti odporúčame na ráno, ďalší môžeš využívať počas celého dňa a tretí ti skvele poslúži večer pred spaním. Ideš do toho?

Ranný návyk: Každé ráno si usteľ posteľ

“Keď chcete zmeniť svet, začnite tým, že si usteliete posteľ.” Takto začína jedno legendárne video na Youtube, ktoré má dnes takmer 14 miliónov zhliadnutí. 

Jeho hlavným aktérom je William H. McRaven, admirál amerického námorníctva, ktorý vo svojom virálnom prejave hovoril o tom, čo ti tento zdanlivo triviálny zvyk prinesie do života. Možno ťa totiž prekvapí, že naozaj mnoho. 

Nejde vôbec o samotnú posteľ alebo o to, že tvoja izba bude vďaka tomu vyzerať viac uhladene už od rána. Ide o to, čo robí tento zvyk s tvojou mysľou. 

Generál McRaven hovorí vo svojom prejave o tom, že ide o ten pocit, že si dokončil svoju prvú úlohu dňa. To ťa povzbudí k tomu, aby si začal svoje ráno s motiváciou a podnieti ťa to k tomu, aby si sa pustil aj do ďalšej a ďalšej úlohy. Jediná činnosť, ktorá ti zaberie len jedinú minútu tak spustí sériu taskov, ktoré ti vďaka tomuto triku pôjdu s oveľa väčšou jednoduchosťou. 

Okrem toho môže byť táto činnosť “spúšťačom” tvojej rannej rutiny, ktorá je pre úspešný štart dňa naozaj mimoriadne dôležitá. 

Jediná minúta za dokonalý štart dňa. To je dobrý deal, nie?

Denný návyk: Na 1 minútu začni robiť to, čo sa ti nechce

Dopísať posledných pár riadkov nejakého kódu, posledné odstavce článku, odhodlať sa ísť cvičiť alebo zapnúť si ten online kurz, na ktorý si zapísaný už tak dlho – toto všetko sú činnosti, ktoré sa vedia natiahnuť hlavne preto, ako veľmi ich milujeme odkladať.

Činnosť, ktorá by ti zabrala niekoľko desiatok minút, sa tak niekedy môže natiahnuť na celé hodiny. Na toto ale existuje jeden skvelý trik – to, do čoho sa ti nechce, začni robiť na jedinú minútu. 

Aj portál Quartz píše o tom, že toto pravidlo využívajú tí najúspešnejší ľudia na svete – pomáha im to totiž úplne sa zbaviť prokrastinácie. Niektorí ľudia síce hovoria o 5 minútach, niektorí o 3, no výhoda spočíva v tom, že na dosiahnutie výsledku ti stačí 60 sekúnd. 

zdroj: Pexels/Kristin Wilson

Celý trik spočíva v tom, že naša myseľ je naprogramovaná tak, že keď niečo začneme robiť, jednoducho to už dokončíme. Problém je, že začať je veľakrát náročnejšie, ako danú úlohu dokončiť. 

Čo teda musíš spraviť je, že sa dohodneš sám so sebou. Dohoda bude znieť tak, že sa na minútu pustíš do nejakej práce. Napíšeš len pár slov alebo znakov, spravíš si rýchlu osnovu alebo si obuješ bežecké tenisky. 

Ak budeš mať aj po uplynutí tejto minútu chuť skončiť, skončíš. Jedinečnosť tohto life hacku ale spočíva v tom, že možno vo viac ako 90 % prípadov jednoducho vytrváš. 

Večerný návyk: Každý večer si urob “3-T plánovanie”

Prečo práve 3-T? Pretože si napíšeš 3 najdôležitejšie tasky na ďalší deň. Presne 3. Nie menej a nie viac. A prečo práve 3?

Istá štúdia publikovaná na PR News Wire totiž dokázala, že až 3 z 5 respondentov nesplnia svoj denný to-do list z prostého dôvodu – na daný deň si naplánujú až priveľa úloh, Problémom totiž je, že viac ako 60 % respondentov si na týždeň naplánovalo viac ako 60 taskov (pracovné i súkromné spolu), čo je jednoducho veľa.

Nepopierateľným psychologickým faktom totiž je, že keď pred sebou vidíme ešte celú horu povinností, pôsobí to na nás veľmi demotivujúco, a preto sa niekedy radšej uchyľujeme k prokrastinácii. 

Naopak, keď si nastavíme reálne ciele a vidíme, že sa nám ich podarí splniť, pôsobí to motivujúco a plniť jednu úlohu za druhou nám vtedy robí radosť. Máme totiž istotu, že náš to-do list bude na konci dňa prázdny.

Naplánuj si preto na každý ďalší deň 3 najdôležitejšie tasky, ktoré pre teba budú po celý deň prioritou. Uvidíš, ako tvoja motivácia splniť ich nakopne tvoj výkon, a koľko času ušetríš tým, že nebudeš prokrastinovať. 

Zdroje: Youtube, Quartz, PR News Wire

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie