Úplne nové kompaktné SUV E-Pace od Jaguaru je tu!

  • Momentálne je SUV Crossover veľmi žiadaným artiklom na automobilovom trhu. Príkladom toho je aj Jaguar F-Pace s predajom od uvedenia v roku 2016 viac ako 80 000 ks, čo je takmer polovičný podiel na celkovom predaji Jaguar. Na základe úspechu sa Jaguar rozhodol predstaviť nové kompaktné SUV s názvom E-Pace. Ide o zmenšenú verziu F-Pace či už ide o cenu, silu alebo veľkosť.
jaguar_e-pace_01
Jaguar
  • Momentálne je SUV Crossover veľmi žiadaným artiklom na automobilovom trhu. Príkladom toho je aj Jaguar F-Pace s predajom od uvedenia v roku 2016 viac ako 80 000 ks, čo je takmer polovičný podiel na celkovom predaji Jaguar. Na základe úspechu sa Jaguar rozhodol predstaviť nové kompaktné SUV s názvom E-Pace. Ide o zmenšenú verziu F-Pace či už ide o cenu, silu alebo veľkosť.

Nový E-Pace bude vyrábaný v rakúskom Grazi, ale od budúceho roka sa začne vyrábať aj v Číne, špeciálne pre miestny čínsky trh. Objednávky pre E-Pace sú otvorené od včera so základnou cenou 34 950 € a dodané budú do 6 mesiacov. Jaguar si myslí, že je to ideálne auto pre mladé páry a ľudí, ktorí nemajú zatiaľ žiadne auto a chcú maximalizovať návratnosť svojich výdavkov z hľadiska úložného priestoru, modernej konektivity a atraktívneho dizajnu. Dizajnérsky riaditeľ Ian Callum vysvetlil, že „typické pre Jaguar je, že vždy trocha preháňame, aby sme vzbudili isté vzrušenie.“

zdroj foto: nydailynews.com

Počas svojho vývoja bol v Jaguari model E-Pace označovaný ako „mláďa“ a mnohé jeho dizajnérske prvky boli prevzaté od starších, väčších súrodencov a prispôsobené tomuto pomenovaniu, nakoľko sa jedná o akého si mladšieho brata F-Pace. Jaguar definuje vzhľad modelu E-Pace ako „dôveryhodný a presvedčivý, ale nie agresívny“.

„Nový E-PACE je prvé kompaktné SUV značky Jaguar. Je to jedinečná kombinácia vzhľadu, energickosti a dynamickej jazdy.“ 

INTERIÉR

E-Pace ponúka celkovo 1 234 litrov priestoru, z toho 577 litrov je objem kufra bez sklopených sedadiel. Nad hlavou máš 970 mm priestoru a 892 mm na nohy v zadnej časti. K dispozícii je aj veľká úložná skrinka s objemom 10 litrov a stredový panel, do ktorého sa bez problémov zmestia dve fľaše vína.

zdroj foto: Jaguar

Pokiaľ ide o technológie, E-pace je vybavený 5-timi USB nabíjacími portmi, držiakom na smartfon alebo tablet. Ďalej sa v interiéry nachádza port HDMI/MHL a slot na SIM kartu na vytvorenie 4G hot spotu. Informačný systém na palubnej doske je Jaguar InControl Touch Pro, ktorý je ponúkaný s 10-palcovým displejom.

zdroj foto: Jaguar

 „Mali by sme sa držať hmatových spínačov v našich autách. Nemôže to všetko byť vo forme dotykovej obrazovky.“ Ian Callum

Veľká časť interiéru je vyrobená z plastu, a hoci sa jedná o dobrý a pevný plast, nevzbudzuje to pocit extrémneho luxusu. Rovnako aj kožené sedadlá nepatria do extra luxusnej triedy. Pravdou však je, že práve výber takýchto materiálov umožňuje Jaguaru predávať svoje automobily za nižšiu cenu v porovnaní s inými modelmi tejto značky.

zdroj foto: Jaguar

MOTOR

Alan Volkaerts, riaditeľ spoločnosti Jaguar tvrdí, že „jazdí tak dobre ako vyzerá“. Jaguar sa môže pýšiť vynikajúcim jazdným výkonom. E-Pace ponúka päť 4-valcových motorov (3 dieselové a 2 benzínové varianty) s objemom 2,0 litra, ktoré sú vyrábané vo Veľkej Británii. Priečne rozloženie motora pomohlo skrátiť dĺžku vozidla, čo bolo jednou z priorít vo firme. Pre priečne uložené motory bola vyvinutá aj deväťstupňová automatická prevodovka.

zdroj foto: TheVerge

Najrýchlejší model s výkonom 296 k a turbodúchadlom dokáže zrýchliť z 0-100 km/h za 5,9 sekundy. Maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzená na rýchlosť 243 km/h.

K dispozícii bude aj verzia s pohonom predných kolies, no väčšina predaných modelov bude mať pohon 4×4, ktorý je vybavený miltilamelovou spojkou, ktorá v prípade potreby prenáša pohon na zadné kolesá.

Kompletný prehľad ponúkaných motorov:

  • 2,0 Diesel (148 k)
  • 2,0 Diesel (178 k)
  • 2,0 Diesel (237 k)
  • 2,0 Benzín (247 k)
  • 2,0 Benzín (296 k)

 

ŠPECIFIKÁCIE

Kupujúci si môžu vybrať model z variant S, SEHSE, aj keď žiadny E-Pace nie je so slabou výbavou. Štandardná výbava obsahuje napríklad aj zadnú kameru, monitorovanie ospalosti vodiča a automatické núdzové brzdenie.

zdroj foto: TheVerge

Všetky tri varianty môžu byť kombinované s balíčkom R-Dynamics, ktorý prináša športové sedadlá, riadiace páky na volante, lesklý čierny povrch prednej mriežky, spodnej časti zadného nárazníka a výfuku.

Ďalší rok by mala byť dostupná aj elektrická verzia I-Pace SUV, ktorý už Jaguar predstavil ako koncept. Avšak model E-Pace ostane naďalej najdostupnejší model od Jaguaru, a preto sú jeho očakávane predaje pre automobilku najdôležitejšie.

 

+ Jaguar E-Pace je aj držiteľom Guinesového rekordu, ktorý vytvoril počas svojej premiéry v Londýne. Dosiahol skok dlhý 15,3 m doplnený o 270° vývrtku. Za volantom sedel legendárny britský kaskadér Terry Grant.

zdroj: theverge.comtelegraph.co.ukwhatcar.com, carmagazine.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie