Upravili jej fotku a nazvali ju „izraelskou špekačkou“. Prezidentka čelí internetovej šikane

  • Na fotke bola prezidentka upravená tak, aby pôsobila objemnejšie
  • Do iného jej videa boli zase digitálne pridané vlajky USA a Izraela
  • Zmenený bol aj nápis na kartičkách, kde mali byť napísané vulgarizmy
  • V pôvodnom videu prezidentka ďakovala svojim followerom na Instagrame
čaputová, prezidentka
TASR/Michal Svítok
  • Na fotke bola prezidentka upravená tak, aby pôsobila objemnejšie
  • Do iného jej videa boli zase digitálne pridané vlajky USA a Izraela
  • Zmenený bol aj nápis na kartičkách, kde mali byť napísané vulgarizmy
  • V pôvodnom videu prezidentka ďakovala svojim followerom na Instagrame

Prezidentka sa stala terčom útokov. Najnovšie sa na sociálnej sieti objavil obrázok, ktorý je viditeľne zmanipulovaný. Postava prezidentky Zuzany Čaputovej je na upravenej fotke digitálne roztiahnutá, čím pôsobí objemnejšie. Upozornil na to portál omediach.sk.

Profil Danny Kollar pridal k upravenej fotografii prezidentky aj tvár jej priateľa Juraja Rizmana, ktorý sa tiež stal terčom útoku. V popise textu písal o hlave štátu ako o „90 kilovej izraelskej špekačke“ a svoju teóriu doplnil o to, že Slovensko riadi George Soros a Mossad. 

Ako upozornil Denník N v minulosti, za profilom sa má ukrývať extrémista Daniel Bombic, ktorý je členom Kulturblogu a podporovateľom strany Republika. Okrem antisemitských urážok, tiež ľudí vyzýva, aby nedodržiavali pandemické nariadenia, a obťažuje zdravotníkov či policajtov. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Omediach.com (@omediach_com)

Šírilo sa aj video, kde Čaputová Slovákom nadáva

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali video, na ktorom vidno prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú pod vlajkami Spojených štátov amerických a Izraela, ako drží papierové kartičky s vulgárnym odkazom. Video však bolo digitálne upravené.

Originálne video pochádza z júla 2020. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Digitálne upravené video od súkromného používateľa Facebooku s popisom „Odkaz Slovákom z Prezidentského paláca“ zdieľalo takmer 10 000 ľudí a videlo ho viac ako 170 000 používateľov sociálnych sietí. Jeho autor síce uvádza aj link na zdrojové video z YouTube, pod ktorým je však uvedené upozornenie: „Pozor! Toto video je upravené, nejedná sa o skutočnosť, ale o moje videnie zobrazenej osoby.“

Z facebookového príspevku však nič podobné nevyplýva. Aj komentáre pod ním dokazujú, že viacerí používatelia uverili, že prezidentka video s „vulgárnym odkazom“ sama zverejnila.

V skutočnosti bolo video digitálne zmanipulované. Do videa boli v editore pridané vlajky USA a Izraela, upravený bol aj nápis na kartičkách, ktoré prezidentka drží v rukách.

Pôvodné video bolo uverejnené 30. júla 2020 a Zuzana Čaputová v ňom ďakuje svojim fanúšikom. Z pôvodného videa jasne vidieť, že vlajky sa na ňom nenachádzajú a prezidentka drží nápis „Je vás tu už 300 tisíc. Ďakujem!“.

„Video evidujeme, je zjavne falošné (digitálne upravené), ale väčšina ľudí to nemusí rozoznávať. Komunikujeme o tomto videu s predstaviteľmi Facebooku aj Youtubu,“ uviedol 17. januára pre agentúru AFP Jakub Goda, ktorý sa v Kancelárii prezidenta SR venuje sociálnym sieťam a boju proti dezinformáciám, píše TASR. 

Zdroje: TASR, O mediach, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá