Uprostred krásnej slovenskej prírody vyrastie nová útulňa. Prenocovať tu budeš môcť zadarmo

  • Turistický klub Hikemates sa v rámci spolupráce postaral o výstavbu útulne
  • Stáť bude v atraktívnej lokalite
  • Pre turistov je plne vybavená
turistika
Facebook/Hikemates, Unsplash/Holly Mandarich
  • Turistický klub Hikemates sa v rámci spolupráce postaral o výstavbu útulne
  • Stáť bude v atraktívnej lokalite
  • Pre turistov je plne vybavená

Ak si milovníkom slovenskej prírody a turistiky, máme pre teba dobrú správu. Onedlho sa na svojich cestách budeš môcť zastaviť a oddýchnuť si v novej útulni, ktorá ťa poteší nie len svojou dostupnosťou, ale aj unikátnou architektúrou.

Atraktívna a dostupná

Útulňa má vyrásť už v najbližšej dobe, v oblasti Muránskej planiny, v blízkosti chaty Tŕstie. Má niesť meno Sláviček a dostaneš sa k nej hneď z niekoľkých obľúbených trás. Bude dostupná po žltej turistickej trase z Tisovca, alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly, leží tiež v blízkosti červenej magistrály, Cesty Márie Széchy.

Útočisko v nej nájde až 6 hostí a nebude jej chýbať ani priestor na stravovanie či piecka, ktorá chatku udrží v teple aj mimo letných mesiacov. Aby toho nebolo málo, jej priestory môžeš využiť kedykoľvek a úplne bezplatne.

Atraktívny projekt má na starosti Hikemates, najväčší turistický klub na Slovensku. O financovanie sa postarala ako verejná zbierka, tak aj finančná podpora SPP. Jeho organizátori chcú aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu, no aj zodpovedný vzťah ľudí k prírode.

Nová generácia útulní

Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa na Muránskej planine poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta.

Teší nás, že môžeme byť partnerom tohto výnimočného projektu, ktorý ukazuje minimálne dve veci – záujem ľudí o prírodu a jej ochranu, ako súčasti nášho spoločného prírodného dedičstva, pre budúce generácie a zároveň nadšenie a záujem mladých ľudí o vlastnú krajinu a jej rozvoj,“ uviedol v súvislosti s projektom Henrich Krejčí, člen predstavenstva SPP.

koncept novej útulne
zdroj: Facebook/Hikemates

Tento projekt je v súlade s naším dlhodobým záujmom o ochranu životného prostredia a nadväzuje na naše už realizované aktivity, napríklad záchranu storočných jedlí v tatranských Kežmarských Žľaboch.

Lákadlom je aj lokácia tohto projektu. Jeho okolie ponúka pre turistov mnoho zaujímavých lokalít a atrakcií. Medzi možnosti patrí napríklad jedna z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku, kone vo voľnej prírode či známy Telgártsky viadukt.

Udržateľný štýl

Estetickým zážitkom však bude aj samotný pobyt v útulni Sláviček. Hlavnou projektantkou výstavby je Darina Bartková so spoluautormi Vítom Šimekom a Martinou Kubešovou. Jej dizajn vzišiel z architektonickej súťaže, ktorú zorganizovalo občianske združenie KST Hikemates.

Základným prvkom útulne bude drevo z červeného smreka, ktoré sme zvolili pre jeho vysokú trvácnosť a jednoduchú údržbu. Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,” uviedla architektka Darina Bartková.

slovensko
zdroj: Unsplash/Branislav Knappek

Celková cena výstavby turistickej útulne vrátane prác je 44 400 eur s DPH. Výstavba projektu je členená do jednotlivých fáz. V júli sa začne s výkopovými prácami, nasledovať bude príprava základov, ich murovanie a na záver montáž drevenej konštrukcie útulne.

Ukončenie výstavby a otvorenie turistickej útulne pre verejnosť je naplánované na prelom septembra a októbra. Čerstvo postavenú útulňu budeš môcť teda navštíviť ešte túto sezónu.

Zdroj: Hikemates

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá