Uprostred lesa postavili oddychovú zónu pre turistov. Nachádza sa neďaleko Slovenska, jej návšteva stojí za to

  • Postaviť vyhliadku, ktorá nenarúša okolitú prírodu, nie je jednoduché
  • Podarilo sa to architektom zo štúdia henkai architekti
pjimage – 2022-01-05T164835.721
henkai architekti/BoysPlayNice
  • Postaviť vyhliadku, ktorá nenarúša okolitú prírodu, nie je jednoduché
  • Podarilo sa to architektom zo štúdia henkai architekti

Vyhliadkových veží pribúda, no len niektoré z nich ti svojím výhľadom vyrazia dych. Príkladom je vyhliadka nachádzajúca sa v Chránenej krajinnej oblasti Beskydy vo východnej časti katastra obce Horní Bečva. Za vyhliadkou stoja architekti zo štúdia henkai architekti

Cieľom architektov bolo sprístupniť kopce pre peších turistov. Vyhliadka zároveň rozvíja a dopĺňa už existujúce kvality okolitej prírody a blízkej obce.

Na vrchol kopca sa dá dostať prostredníctvom troch vyhliadkových chodníkov. Tie dokonale prepájajú hlavné body výhľadov a vytvárajú okružnú cestu. Táto cesta je napojená na blízku komunikáciu, ako aj priľahlé parkovisko, nachádzajúce sa pred kameňolomom.

zdroj: henkai architekti/BoysPlayNice

Návštevník si môže vybrať, či si zvolí miernejšiu alebo strmšiu trasu. Tá strmšia vedie kúsok za korunu lomu a v jej vrchnej časti sa nachádza kovová vyhliadková lávka. Na vyhliadke si môže návštevník oddýchnuť, no zároveň sa môže kochať unikátnym výhľadom na stenu lomu.

zdroj: henkai architekti/BoysPlayNice

Miernejšia trasa je obklopená novo vysadeným lesom so zmesou miestnych druhov drevín. Na sedle pod skalnatým vrcholkom na návštevníkov čaká menší vyhliadkový piknikový priestor. Umiestnené sú tu aj múriky, ktoré sú určené na sedenie. Z tejto strany je výhľad na údolie Bečvy.

zdroj: henkai architekti/BoysPlayNice

Cieľ, ktorý na turistov čaká, je vrchol kopca. Nachádzajú sa tu tri vyhliadkové objekty. Tie sú citlivo umiestnené do existujúcej terénnej modelácie medzi skalami. Úlohou tohto miesta je zastaviť turistov a dopriať im odpočinok. 

zdroj: henkai architekti/BoysPlayNice

Kam na Slovensku?

Ak sa ti nechce cestovať za hranice, no aj napriek tomu by si si rád užil nádherný výhľad, nezúfaj. Aj Slovensko ponúka viaceré vyhliadkové veže, ktorých návšteva stojí za to.

Bratislavčania majú na dosah napríklad vyhliadkovú vežu na Devínskej kobyle. Stoja za ňou architekti zo štúdia Šebo Lichý. Je vysoká 21 metrov, teda zhruba ako sedemposchodová budova, má 112 schodov a nachádza sa vo výške 514 metrov nad morom na priesečníku obľúbených turistických trás.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa architekti Šebo Lichý (@sebolichy)

Za návštevu stojí aj turistická rozhľadňa Čerešenka. Zaujímavosťou je, že jej základ má historický pôvod. Z vrcholu tejto unikátnej veže dovidíš na údolie rieky Torysy a časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou. V prípade, že vežu navštíviš za dobrého počasia, máš šancu dovidieť aj na Lomnický štít.

Ako uvádza portál KE Turist, veža sa nachádza približne 15 kilometrov od Košíc a je vysoká približne 12 metrov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dávid Trojanovič (@geasy_6)

Svoju vyhliadku majú aj populárne Bojnice, ktoré ľudia navštevujú predovšetkým kvôli krásnemu zámku a zoologickej záhrade. Podľa webu Slovenský cestovateľ z nej uvidíš na celé Bojnice, Prievidzu a okolitú prírodu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa visitbojnice (@visit_bojnice)

Vyhliadka bola postavená v roku 2018 a jej výška je 30 metrov.

Zdroje: linka.news, Šebo Lichý, KE Turist, Slovenský cestovateľ

Najnovšie videá

Trendové videá