UPS dáva systému doručovania zásielok dronom úplne iný rozmer

  • UPS sa rozhodla spôsob doručovania dronmi prepracovať úplne od základov. Má však ich systém jasnú budúcnosť?
Fred Harster drives a UPS truck on Park Avenue in New York,
techtimes.com
  • UPS sa rozhodla spôsob doručovania dronmi prepracovať úplne od základov. Má však ich systém jasnú budúcnosť?

Doručovanie zásielok pomocou dronov je téma, ktorou sa zaoberá množstvo spoločností vrátane Amazonu. Využitie malých samoriadiacich letúňov by malo zefektívniť systém doručovania, ale zatiaľ sa zdá uvedenie do praxe celkom náročné. Väčšinou sa totiž počíta s úplnou automatizáciou celého procesu. Dron by mal tak doručiť zásielku zo skladu až k dverám zákazníka. Avšak kvôli obmedzenému doletu sa tak zužuje oblasť využitia tohto systému. Americká prepravná spoločnosť UPS sa rozhodla celý systém doručovania dronom od základov prepracovať.

zdroj fotografie:antyweb.pl

UPS chce využívať kombináciu dodávok so šoférom a autonómnych dronov. Tí majú pracovať spoločne, aby sa zvýšila efektivita a rýchlosť doručovania. Srdcom celého systému sa stane úplne nová dodávka, ktorá bude mať pod otvárateľnou strechou ukrytý dron. Šofér dodávky bude musieť nájsť balíček k doručeniu, pripevniť ho k letúňovi, zadať cieľ a nechať ho vzlietnuť.

zdroj fotografie:turner.com

Medzitým sa šofér môže venovať bežnému doručovaniu iných balíčkov. Predovšetkým tým, ktoré by dron nemohol doručiť kvôli väčším rozmerom alebo hmotnosti. To znamená značnú úsporu času, ale aj financií. Jeden šofér sa tak vlastne bude starať o doručenie dvoch zásielok zároveň. V neposlednej rade samozrejme ide o ekologickejšie riešenie, keďže aj samotné dodávky využívajú hybridný pohon.

zdroj fotografie:dezeen.com

Akonáhle dron úspešne dokončí doručovanie, pristane späť na streche automobilu, ktorý medzitým zmenil svoju polohu. UPS už systém úspešne otestovala na Floride v relatívne málo osídlenej oblasti neďaleko Tampy. Práve v miestach, kde jednotlivých zákazníkov oddeľujú veľké vzdialenosti, by malo doručovanie pomocou kombinácie dodávok a dronov nájsť najlepšie využitie.

zdroj fotografie:yahoo.com

Spoločnosť uvádza, že ak by bola na každej zo 66 000 ciest, ktoré denne absolvujú ich vodiči ušetrená len jedna míľa, znamenalo by to ročnú spotrebu vo výške desiatok miliónov dolárov. UPS zatiaľ nezverejnila konkrétne plány na rozširovania nového systému. Záležať však bude aj na postoji agentúry Federal Aviation Administration (FAA), ktorá musí využívanie dronov najskôr schváliť. Podľa UPS však systém spĺňa všetky bezpečnostné smernice, a tak v tomto ohľade snáď nenastanú vážnejšie komplikácie.

Drony majú potenciál stať sa bežnými v doručovaní aj na Slovensku. Je však pred nami ešte dlhá cesta plná obštrukcií. Najskôr sa musíme pustiť do riešenia problémov, ako je otázka bezpečnosti, ak nie je dron v dohľade alebo ako vytvoriť systém, s ktorým bude pilot ovládať hneď niekoľko dronov naraz. Tou najväčšou prekážkou však zrejme stále zostanú obmedzenia zo strany štátu, keďže aj dnes je len samotné lietanie s dronom celkom náročné, čo sa týka legálnosti.

zdroj:pocket-lint.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech