Úrok 0,75 % zlákal nejedného Slováka. Chceš si aj ty kúpiť nehnuteľnosť v Rakúsku?

  • Slováci z Bratislavy ale aj okolitých prihraničných obcí majú o byty a domy za hranicou záujem
  • Pozri sa, ako vyzerajú ceny v satelitoch
  • Prečo Rakúsko láka Slovákov?
domy
unsplash
  • Slováci z Bratislavy ale aj okolitých prihraničných obcí majú o byty a domy za hranicou záujem
  • Pozri sa, ako vyzerajú ceny v satelitoch
  • Prečo Rakúsko láka Slovákov?

V Bratislave rastú ceny nehnuteľností z roka na rok. Zvyšuje sa dopyt, pretože záujemcov o bývanie v hlavnom meste pribúda. Mnohé mladé rodiny tak rozmýšľajú o kúpe bytu alebo domu mimo hlavného mesta. Niekedy sú to prihraničné dedinky inokedy rovno samotné zahraničie. Čo Slovákov láka na západnom bývaní? Je to kvalita alebo rozhoduje cena? Zaujímavý je tiež fakt, ako sa samotní Rakúšania k našincom správajú. Funguje súlad alebo len nevyhnutne koexistujú?

Slováci môžu za drahšie nehnuteľnosti za hranicou

Keďže záujem o nehnuteľnosti v tesnej blízkosti Bratislavy rástol, reakcie na seba nenechali dlho čakať. Slovenské realitné kancelárie majú už bežne vo svojich portfóliách aj rakúske domy a byty. Podľa ich slov sa rakúskym rezidentom páči, že vďaka zvýšenému prílivu Slovákov sa zvýšili aj ceny nehnuteľností. Pre Rakúšanov žijúcich vo veľkých mestách ako napríklad Viedeň, Linz alebo Graz neboli tieto lokality vôbec zaujímavé. Na druhej strane si Slováci práve tieto pusté mestečká so západným charakterom obľúbili. Je tam vyššia životná úroveň a rovnako aj kvalita bývania. Citeľne. Čo sa týka infraštruktúry a dostupnosti na Slovensko, rovnako tu nevidia väčší problém. Mnohokrát ti cesta zo vzdialenejšieho bratislavského sídliska trvá dlhšie, ako tá z Rakúska.

zdroj: unsplash

Štatistiky neexistujú

Keď sme sa pýtali na konkrétne čísla, nedostali sme ich. „Žiadne štatistiky nemáme, iba vizuálne vidíme, že pohraničie je obývané prevažne Slovákmi, ktorí v Rakúsku buď pracujú, alebo denne dochádzajú do Bratislavy. Autom, autobusom alebo vlakom,“ hovorí realitný maklér bratislavskej spoločnosti Remax Elite, Dušan Krivička.

Hypotekárne úroky a životná úroveň

Keď sa rozhodneš pre hypotéku v Rakúsku, podmienky sa od tých slovenských tiež trochu líšia. „Pri dobrej bonite klienta a približne dvadsiatich percentách vlastných zdrojov sa v Rakúsku pohybujú úrokové sadzby od 0,75-1,5 percenta s fixáciou na 3-5 rokov. Výborná a často žiadaná je úroková sadzba 1,75 s fixáciou na 15 rokov,“ vysvetľuje Dušan Krivička.

zdroj: unsplash

Pre porovnanie

Ceny bytov za hranicou sú paradoxne porovnateľné s cenami bytov bratislavskom Ružinove. Niekedy to ale tak nebolo, a tí, ktorí si kúpili nehnuteľnosť pred niekoľkými rokmi, pochodili určite výhodnejšie. Tu sa už musíš rozhodnúť, čo v tvojom životnom pláne vyhráva. Či lacnejší byt a život v hlavnom meste, alebo bývanie s dotykom západu, kvalitnejšia životná úroveň, pocit, ktorý ti západný spôsob života a konkrétna kultúra ponúka. Je však dosť možné, že tvojim susedom bude rodinka z Devínskej novej vsi alebo Lamača. V cene rozdiel nehľadaj. Jedine v možnostiach. Výhodou sú ale napríklad lacnejšie pohonné hmoty či lepšia a rýchlejšia vymožiteľnosť právnych záležitostí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech