Urýchľovač potvrdí naše chápanie vesmíru. Alebo ho úplne rozbije, hovorí slovenský vedec v CERNe

  • Urýchľovač v CERN-e má potvrdiť fyzikálne chápanie sveta
  • Vo vesmíre však existuje tzv. Temná hmota, ktorú tento model nepopisuje
Fyzik Pavol Stríženec a experiment ATLAS
Fyzik Pavol Stríženec a experiment ATLAS., TASR/Lenka Farkašová, František Iván
  • Urýchľovač v CERN-e má potvrdiť fyzikálne chápanie sveta
  • Vo vesmíre však existuje tzv. Temná hmota, ktorú tento model nepopisuje

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve má potvrdiť alebo pozmeniť fyzikálne chápanie sveta. Pre TASR to uviedol fyzik Pavol Stríženec, ktorý 26 rokov pracuje v CERN-e na projekte ATLAS.

Existuje nejaký štandardný model, v ktorý fyzici veria, že popisuje náš svet, vznik vesmíru a podobne. Naším cieľom je zo zrážok vysoko energetických protónov namerať, či je tento model v poriadku, či dáva správne predpovede a či je naše chápanie vesmíru správne,“ vysvetlil Stríženec.

Projekt ATLAS

Pred desiatimi rokmi bola na LHC aj na detektore ATLAS potvrdená existencia Higgsovho bozónu. Ide podľa Stríženca o poslednú časticu zo štandardného modelu, ktorá nebola doteraz pozorovaná experimentálne. Od toho času všetky merania potvrdzujú štandardný model chápania sveta.

Na jednej strane je to fajn, pretože sme si potvrdili, že chápeme vesmír správne. Z druhej strany z astronomických pozorovaní vieme, že vo vesmíre je niečo, čo tento model nepopisuje, tzv. temná hmota a temná energia,“ skonštatoval fyzik.

Temná hmota a energia podľa neho vo vesmíre je, ale ľudia ju nevidia. V štandardnom modeli ponímania sveta nevie byť popísaná. „Zatiaľ sa nám nedarí spraviť nejaké merania, ktoré by povedali, čo kde hľadať a kde ten model ďalej rozvíjať,“ poznamenal Stríženec.

Priblížil, že vo švajčiarsko-francúzskom pohraničí by mal vzniknúť nový urýchľovač, ktorého dĺžka by mala byť okolo 100 kilometrov. „To bude úplne nový tunel. Ako je to u iných zariadení v CERN-e, tie staršie slúžia akoby predstupeň pre nové urýchľovače, lebo vždy urýchlia nové častice na vyššiu energiu,“ povedal pre TASR Stríženec. Dodal, že do prevádzky by ho mali uviesť v roku 2050.

Keďže ide o veľký projekt, nebude podľa vedca stačiť financovanie členských krajín CERN-u. „Na takomto veľkom projekte budú musieť participovať vlády celého sveta. Či sa dohodnú a nájdu dostatok financií v tejto neistej budúcnosti, nie je celkom jasné, ale zatiaľ dúfame, že sa to podarí,“ poznamenal Stríženec.

Rusko a Bielorusko už nebudú spolupracovať

Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN) – jedno z najprestížnejších vedeckých laboratórií na svete – v piatok oznámila, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine zastavuje spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom.

V Ženeve sídliaca organizácia CERN v piatok oznámila, že jej rada prijímajúca rozhodnutia má v úmysle vypovedať medzinárodné dohody o spolupráci s Ruskou federáciou a Bieloruskou republikou v deň ich vypršania v roku 2024.

Stane sa tak vzhľadom na „pokračujúcu nezákonnú vojenskú inváziu na Ukrajine, ktorá viedla k rozsiahlej humanitárnej kríze a značným stratám na životoch“.

Ako podľa televízie RAI vysvetlila generálna riaditeľka organizácie CERN Fabiola Gianottiová, rozhodnutie rady CERN potvrdzuje „dôrazné odsúdenie invázie Ruskej federácie na Ukrajinu s podporou Bieloruska“. Zároveň ale „ponecháva otvorené dvere pre pokračovanie vedeckej spolupráce, ak to podmienky v budúcnosti umožnia“.

Dohody o medzinárodnej spolupráci (ICA), ktoré uzatvára CERN, sa zvyčajne uzatvárajú na päť rokov a sú automaticky predlžované na rovnaké obdobie, pokiaľ niektorá zo strán nepredloží písomné oznámenie o vypovedaní zmluvy najmenej šesť mesiacov pred dátumom predĺženia.

Platnosť ICA s Ruskou federáciou sa končí v decembri 2024 a ICA s Bieloruskou republikou v júni 2024.

Rada CERN sa tiež rozhodla preskúmať svoju ďalšiu spoluprácu so Spojeným ústavom jadrového výskumu, významnou medzinárodnou organizáciou pre výskum v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky so sídlom v meste Dubno v Ruskej federácii, a to v dostatočnom predstihu – ešte pred skončením platnosti súčasnej dohody o spolupráci v oblasti jadrovej fyziky v januári roku 2025.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá