USA budú mať nielen ženu viceprezidentku, ale aj rekordné zastúpenie žien a ľudí LGBTI v Snemovni a Senáte

  • Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť
  • Kamala Harris sa stane prvou ženou - viceprezidentkou
  • Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien
  • Rekordné zastúpenie budú mať aj LGBTI reprezentanti. Senátorkou sa stane prvá transrodová osoba
eny Snemovňa Kamala
SITA/AP, Andrew Harnik, J. Scott Applewhite
  • Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť
  • Kamala Harris sa stane prvou ženou - viceprezidentkou
  • Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien
  • Rekordné zastúpenie budú mať aj LGBTI reprezentanti. Senátorkou sa stane prvá transrodová osoba

„Aj keď budem prvou ženou na tejto pozícii, nebudem posledná – pretože každé malé dievča, ktoré sa dnes večer pozerá, vidí, že je to krajina možností,“ povedala, čoskoro viceprezidentka, Kamala Harris vo svojom príhovore. Oblečená pritom bola v bielom – farbe sufražetiek. 

Američania sa tak dočkali rozbitia povestného skleneného stropu, ktorý sa Hillary Clinton v roku 2016 nepodarilo rozbiť. Kamala Harris sa stane prvou ženou – viceprezidentkou, o ktorej sa už teraz hovorí ako o možnej budúcej prezidentke.

Prehra Clinton v roku 2016 ženy neodradila, ale naopak viac inšpirovala, aby sa uchádzali o verejné funkcie. V roku 2018 počas volieb do Senátu a Snemovne dosiahli ženy v oboch inštitúciách rekordný nárast. Samozrejme, aj na tento úspech žien si nárokoval Donald Trump, ktorý tvrdil, že kandidovali len kvôli nemu.

Tento rok stúpajúci trend opäť pokračoval. Kandidatúry žien do oboch komôr dosiahli rekord a znova mierne narástol aj zvolený počet žien.

Dcéra Ivanka aj manželka Melania radia Donaldovi, aby to konečne vzdal. Porazený Trump sa ale stále nevzdáva

Pre demokratické kandidátky však o výhru nejde. V ich prípade stratili po jednom kresle v Snemovni aj v Senáte.

Tešiť sa ale, naopak, môžu republikánky, v ktorých prípade ide o rekord v zastúpení žien vo vlastnej strane. V Snemovni ich bude v januári roku 2021 o 11 viac teda 24. V Senáte, naopak, stratili jedno kreslo.

Spolu žien v súčasnosti: 127

Spolu žien v roku 2021: 135

Zo 135 žien bude 47 žien inej farby pleti (Afroameričanky, Hispánky, pôvodné Američanky a podobne.) Všetky okrem troch získali podľa BBC mandát za Demokratickú stranu.

Napriek tohtoročným prvenstvám a rekordným počtom budú ženy aj v roku 2021 tvoriť len niečo vyše štvrtiny Snemovne.

„Zastúpenie žien v americkej politike bolo bojom a vytrvalosťou na dlhej, aj keď príležitostne zdatnejšej, trajektórii nahor,“ povedal povedala Debbie Walsh z Centra pre Americké ženy a politiku (CAWP).

Podľa nej bol rok 2018 príbehom úspechu demokratických žien a tento rok podľa nej podobný príbeh prežili aj republikánske kandidátky. „Ak sa má dosiahnuť rovnaké zastúpenie, pokroky musia pochádzať z oboch strán uličiek.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

New Mexico has become the first state in history to elect all women of color to the U.S. House of Representatives.⁠ ⁠ On Wednesday, the state confirmed victories for incumbent Rep. Deb Haaland, Yvette Herrell and Teresa Leger Fernandez in New Mexico’s three congressional districts.⁠ ⁠ Incumbent Deb Haaland (D) — a Laguna Pueblo member and one of the nation’s first Native American congresswoman – was re-elected to represent the state’s 1st Congressional District by defeating retired police officer Rep. Michelle Garcia Holmes.⁠ ⁠ In the race for the state’s 2nd congressional district, Republican Yvette Herrell, whose a member of the Cherokee Nation, defeated Democrat Xochitl Torres Small.⁠ ⁠ Democrat Teresa Leger Fernandez, a Latina, was elected to represent the state’s 3rd congressional district by defeated Republican Alexis Johnson. (via NBC 26)

Príspevok, ktorý zdieľa Know Your Value (@_knowyourvalue),

Rekordné zastúpenie budú mať obe komory aj s LGBTI reprezentantmi

Rekordný počet kresiel mali podľa NBC News získať aj LGBTI reprezentanti.

Dokopy budú mať Američania 11 reprezentantov z radov LGBTI. Deväť v Snemovni a dvoch senátorov, to je najviac v histórii USA. Všetci sú demokrati.

 „Je to šanca, aby sme boli vzorom, ktorý sme hľadali pri dospievaní – pre queer mládež a hlavne queer farebnú mládež,“ uviedol Mondaire Jones, ktorý zvíťazil v New Yorku a stane sa tak členom Senátu.

USA bude mať aj prvú transrodovú predstaviteľku. Sarah McBrideová, popredná obhajkyňa komunity LGBTI, poľahky získala senátorský mandát vo voľbách v štáte Delaware, uviedla americká televízna stanica NBC.  McBrideová sa tak stane prvou a zároveň jedinou štátnou senátorkou v USA a najvyššou transrodovou štátnou predstaviteľkou.

„Dúfam, že táto noc ukáže členom komunity LGBTI, že v našej demokracii je dosť miesta aj pre nich,“ uviedla na sociálnej sieti Twitter 30-ročná McBrideová.

Vo voľbách zvíťazila nad republikánskym kandidátom Steveom Washingtonom. Úradujúci demokratický senátor Harris McDowell sa rozhodol na post senátora po 44 rokoch nekandidovať, no McBrideovej vyslovil podporu.

zdroj: TASR/AP, Jason Minto. Na snímke transrodová aktivistka Sarah McBrideová
Zdroje: BBC, Buzz Feed News, NBC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech