USA opäť hore nohami: Ľudia protestujú proti rasizmu v uliciach aj v športe, Trump hovorí o anarchistoch

  • Postrelenie Afroameričana Jacoba Blakea vyvolalo novú vlnu protestov Black Lives Matter v uliciach aj v športe
  • Do bojkotu sa zapojili veľké americké športové ligy aj individuálni športovci
  • Trump ľudí nazval anarchistami, sľubuje nastolenie „zákonu a poriadku“
Black Lives Matter
TASR/AP/Alex Brandon
  • Postrelenie Afroameričana Jacoba Blakea vyvolalo novú vlnu protestov Black Lives Matter v uliciach aj v športe
  • Do bojkotu sa zapojili veľké americké športové ligy aj individuálni športovci
  • Trump ľudí nazval anarchistami, sľubuje nastolenie „zákonu a poriadku“

Postrelenie Afroameričana Jacoba Blakea policajtom v americkom meste Kenosha (Wisconsin) spustilo novú vlnu protestov proti rasizmu, ku ktorým sa pridali aj významní športovci naprieč celým spektrom. 

Vedenie NHL presunuli zápasy so štvrtka a piatka na sobotu potom, čo hokejisti odmietli nastúpiť na zápasy. Hokejisti sa tak rozhodli odsúdiť rasizmus a policajnú brutalitu a podporiť pokojné protesty.

„Je zrejmé, že Spojené štáty majú problém s rasizmom. A to je ten hlavný dôvod, prečo sa všetky veľké športy rozhodli pre túto prestávku. Chceme upozorniť na problém a zároveň sa hlásime k zmene. Chce to komunikáciu, ale aj skutky, ktoré budú veľmi starostlivo sledované,“ uviedol vo vyhlásení kapitán Bostonu Zdeno Chára na oficiálnom webe NHL.

NHL sa tak pridala k ostatným veľkým americkým ligám, ktoré sa do bojkotu zapojili (NBA, WNBA, MLB a MLS). Na štvrtkový baseballový zápas síce tímy the Mets a Marlins nastúpili, ale po 42 sekundách ticha opustili ihrisko, na ktorom zanechali len tričko s nápisom Black Lives Matter.

Do bojkotu sa zapojili aj individuálni športovci, teniska Naomi Osaková odstúpila pred zápasom semifinále WTA Western & Southern Open v New Yorku.

Protestovalo sa aj vo Washingtone D.C.

Protestuje sa hlavne v meste, v ktorom k streľbe došlo. Protesty si vyžiadali už dve obete po tom, ako sa do davu primiešal strelec a spustil paľbu na protestujúcich. Situáciu v meste je vážna.

Guvernér štátu Wisconsin Tony Evers vyhlásil výnimočný stav. Americký prezident Donald Trump vyslal do mesta príslušníkov národnej gardy. Štvrtok v noci sa protestovalo aj vo Washingtone D.C., v rovnakom čase, v akom prijímal Trump republikánsku nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Trump vo svojom prejave pri preberaní nominácie spomenul aj protesty Black Lives Matter. Podľa neho sa ich zúčastňujú „anarchisti, agitátori a kriminálnici“. Prezident USA tvrdil, že protesty organizuje extrémna ľavica a socialisti, zároveň prisľúbil navrátenie „zákona a poriadku“. Trump sa vo svojom prejave ani raz nezmienil o policajnom zásahu voči Blakeovi alebo o probléme s rasizmom celkovo.

Celý incident s Blakeom pritom vyvoláva množstvo otáznikov.

Podľa jednej verzie sa Blake priplietol do hádky dvoch žien, podľa ďalšej mal vstúpiť na súkromný pozemok. Na Blakeho vystrelil policajt sedem rán, ktoré ho zasiahli do oblasti chrbta. Polícia tvrdí, že bol ozbrojený nožom, jeho právni zástupcovia informáciu popreli. V súčasnosti je hospitalizovaný a podľa jeho rodiny ochrnutý od pása nadol. Podľa jeho právneho zástupcu sú šance, že bude niekedy chodiť, mizivé.

Na dôsledné vyšetrenie celého prípadu vyzvala OSN. K prípadu sa vyjadrila aj kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris, ktorá je sama černoška. „Strely vystrelené na pána Blakea prenikli do duše nášho národa. Je to choré sledovať. Je to až príliš známe. A musí to skončiť,“ uviedla Harris, informoval o tom spravodajský portál ABC News

Zdroje: TASR, SITA, CNN, ABC News, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá