USA práve schválila priekopnícku liečbu rakoviny

  • Nový postup je založený na preprogramovaní bielych krviniek pacienta tak, aby bojovali proti rakovine.
collage
cancer.gov/pixabay.com
  • Nový postup je založený na preprogramovaní bielych krviniek pacienta tak, aby bojovali proti rakovine.

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis, ktorá pomáhala pri vývoji liečby prehlásila: ,,Sme hrdí na to, že môžeme byť súčasťou tohto historického momentu v oblasti liečby rakoviny.“

Nová liečba vôbec nie je lacná. Za záchranu života si Novartis pýta sumu v hodnote približne 400-tisíc eur.

foto: pxhere.com

Látka známa ako Kymriah, je jedinečné osobne prispôsobené liečivo, ktoré využíva silu génovej terapie. Pacientove biele krvinky typu T sú dopravené do laboratória, v ktorom sú geneticky upravené tak, aby obsahovali nový gén so špecifickým proteínom. Vyzbrojené týmto proteínom sú biele krvinky nasmerované na zabíjanie buniek leukémie. Upravené biele krvinky sú zavedené naspäť do pacienta infúziou.

Liečba bude odteraz dostupná pre deti a mladých do 25 rokov a bude slúžiť na liečbu prípadov agresívnej leukémie, ktorú predtým nevyliečil žiadny iný postup.

,,Kymriah je prvým liekom svojho druhu, ktorý odpovedá na dôležitú potrebu detí a mladistvých s týmto vážnym ochorením,“ povedal v prehlásení Peter Marks, riaditeľ Centra pre biologickú evaluáciu a výskum.

,,Kymriah poskytuje pacientom novú možnosť liečby v oblasti, v ktorej sa veľa možností nenachádza, ale liečba navyše preukazuje sľubné výsledky v klinických testoch.“

foto: flickr.com

Zatiaľ sa ukázala liečba ako veľmi efektívna. Klinické pokusy ukázali, že 83 % liečených pacientov bolo do troch mesiacov bez rakoviny.

Aj napriek veľkému optimizmu spojenému s nástupom novej liečby na trh, prichádza vlna kritiky. Jedným z hlavných dôvodov je vysoká cena produktu. Niektorí odborníci Novartis naopak obhajujú a tvrdia, že liečba je tak hodnotná, že si spoločnosť mala právo za ňu vypýtať ešte viac.

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech