Uschne ti aj kaktus? Chalani z Mossdesign majú riešenie, ktoré zmení tvoj názor na rastliny v interiéri

rastliny za vanou_logo1 (1)
Mossfactory

Machový obraz je ako vypreparované zvieratko v múzeu.

Možno to poznáš aj ty. Chceš svoju domácnosť skrášliť kúskom prírody, avšak rastlinky ťa akosi nemajú rady. Vždy zomrú skôr, ako ich stihneš prvýkrát poliať. A tak sa na to celé vykašleš a namiesto prírody si domov dotiahneš nejakú napodobneninu Mony Lisy. Alebo sa pozeráš na čistú bielu stenu. Aspoň máš ale pokoj od nervóznych susied, ktoré sa s údivom prizerali tomu, ako každý druhý týždeň nosíš zoschnuté rastlinky priamo do kontajnera.

Čo keby existoval spôsob, ako si priniesť prírodu domov, ale zároveň sa o nič nestarať? Ak si tiež kladieš takúto otázku, máme pre teba dobré správy. Na vlastné oči sme sa boli pozrieť v bratislavskej prevádzke značky Mossdesign, ktorú pred 4 rokmi založili dvaja sympatickí bratia. Pokiaľ sa pozrieš na ich web, zistíš, že s rastlinami dokážu robiť divy. Machy, lišajníky a iné zaujímavé zelené stvorenia premieňajú na umenie, ktoré môže zdobiť aj tvoju domácnosť či firmu.

Všetko to začalo interiérovým dizajnom

Bratia Pavol a Jozef začínali ako interiéroví dizajnéri. Zákazníkom ponúkali jedinečné koncepcie interiérov, svoju prácu robili zo srdca a s nadšením. Jedného dňa sa ocitli na výstave v Štrasburgu, kde prvýkrát naživo videli dekorácie vyrobené z mumifikovaných machov a lišajníkov. Tie sa im veľmi zapáčili, a tak sa ich rozhodli ponúkať aj svojim klientom, ako akýsi doplnkový produkt.

Pomaly však začali zisťovať, že ľudia majú o takéto produkty väčší záujem, ako pôvodne predpokladali. Zákazníci čoraz viac pribúdali, a tak pristúpili k ráznemu kroku – svoju „bokovku“ premenili na samostatnú značku Mossdesign. Do svojho portfólia produktov začali okrem jednoduchých machových obrazov pridávať aj hodiny, celé „živé“ steny a doslova umelecké diela vyrobené z rastlín. Všetky produkty vyrábajú vlastnoručne v Bratislave.

Chopok, scenéria Bratislavy a veľká machová tvár

Návrhári Mossdesign vytvárajú jedinečné obrazy, hodiny a ďalšie produkty, ktoré sa predávajú priamo v e-shope. Mnohí zákazníci však preferujú riešenia na mieru. Či už celé prírodné steny, alebo obrazy podľa ich predstáv. Chopok či výhľad na Bratislavu „nakreslený“ z machov a lišajníkov tak nie je žiadnou výnimkou. Na ktoré realizácie sú zakladatelia značky Mossdesign najviac hrdí?

zdroj: Mossfactory

Pavol: „Jedným z „highlightov“ našej práce je napríklad tvár vyrobená z rastlín, ktorá bola súčasťou prestížnej výstavy Face to Face Slovakia. Osobne som veľmi hrdý aj na zelenú stenu, ktorú sme realizovali pre kliniku v Košiciach.“

zdroj: Mossfactory

Pre koho sú určené produkty Mossdesign?

Zakladatelia Mossdesign sa počas rokov svojho podnikania stretli s rozličnými typmi klientov.

Jozef: „Naše produkty a riešenia si kupujú nielen jednotlivci ako dekoráciu do domácností, ale veľkú časť našich klientov tvoria firmy a podnikatelia. Približne 50 % klientov kupuje hotové produkty v našom e-shope, druhá polovica zákazníkov si necháva vytvárať produkty na mieru.“

Mŕtve, ale predsa živé

Na produktoch Mossdesign nás najviac zaujala ich štruktúra. Prírodné prvky sú tvorené machmi, lišajníkmi a ďalšími druhmi rastlín, ktoré vyzerajú ako živé, avšak v skutočnosti sú mŕtve. Ako je možné priviesť rastliny do takéhoto „mumifikovaného“ stavu?

Pavol: „Rastliny, ktoré používame na výrobu našich produktov, sú ako srnky v múzeu. Vyzerajú ako živé, niekedy aj reálne boli živé, ale v skutočnosti už nežijú. Keď sa ich dotkneš, máš pocit, že sa dotýkaš živej rastliny. Avšak, sú špeciálne zakonzervované, preto už nerastú a nevyžadujú absolútne žiadnu výživu. To znamená, že všetky naše produkty sú 100 % bezúdržbové.“

zdroj: Mossfactory

Funguje to jednoducho. Na výrobu produktov sa používajú výhradne kvalitné druhy machov, lišajníkov a ďalších rastlín, ktoré sú odoberané od overených pestovateľov z celej Európy. Napríklad, zo severských krajín, kde sa machom a lišajníkom najlepšie darí. Živé rastliny sú následne špeciálne mumifikované a ručne nasádzané do jednotlivých produktov.

Dokonalá dekorácia aj do tvojich priestorov?

Chalanov sme sa pýtali, čo všetko by malo spĺňať bývanie, aby sme si do neho mohli dať niektorý z ich produktov.

zdroj: Mossfactory

Jozef: „Najdôležitejšie je, aby naše produkty neprišli do kontaktu s vodou. Keďže rastliny sú mumifikované, v skutočnosti už nežijú, teda nepotrebujú žiadnu vlahu. Práve naopak, voda môže narušiť konzervačnú vrstvu na ich povrchu a spôsobiť znehodnotenie. V ideálnom prípade by naše produkty mali byť na miestach, kde nie sú vystavené priamemu slnečnému svetlu. Plus, aby bola ich životnosť čo najdlhšia, mali by byť v priestore s vlhkosťou 40 – 60 %. Umiestniť ich môžeš do obývačky, kúpeľne, spálne, pracovne, prípadne vhodných firemných priestorov. Možnosti sú prakticky neobmedzené. “

Nielen na okrasu

Obrazy, hodiny a zelené steny Mossdesign sú úžasným spôsobom, ako si do domácnosti vniesť kus prírody, avšak zároveň si tým nespôsobiť žiadne starosti naviac. Rastliny pôsobia na pohľad a dotyk ako živé, ale nemusíš ich polievať, hnojiť, alebo im venovať akúkoľvek inú pozornosť. Chalani nám však prezradili, že ich produkty majú aj praktický prínos. Totižto, dokážu vyrovnávať mikroklímu a vlhkosť v priestore.

A aká je životnosť takýchto mumifikovaných rastlín? Pavol: „Pri výrobe našich produktov si dávame mimoriadne záležať na kvalite. Rastliny odoberáme od overených dodávateľov, vlastnoručne ich upravujeme a pretvárame do podoby stien, obrazov či hodín. U nás sa ti nestane, že pomedzi machy a lišajníky budú pretŕčať odhalené kúsky podkladu. Prípadne, že po pár mesiacoch začnú rastlinky opadávať na zem. Dokážeme zaručiť, že pri správnych podmienkach naše produkty bez problémov vydržia 8 – 10 rokov.“

Veľké plány do budúcna

Kam plánujú chalani značku Mossdesign posunúť v najbližších rokoch?

Jozef: „Zamerať sa chceme hlavne na personalizované obrazy. Zákazník nám môže povedať, čo by chcel mať na obraze „namaľované“ a my mu ho vyhotovíme skombinovaním frézovaného dreveného podkladu a rastlín. Získa tak jedinečnú originálnu dekoráciu s nádychom prírody.“

Pokiaľ netradičné umenie Mossdesign zaujalo aj teba a rád by si ho videl vo svojej obývačke, spálni, kúpeľni či kancelárii, zavítaj na web Mossdesign.sk. Vybrať si môžeš zo širokej ponuky zaujímavých obrazov či hodín, prípadne vieš kontaktovať chalanov a nechať si vytvoriť prírodné dielo podľa tvojich vlastných predstáv. Svojmu interiéru tak nadelíš unikátny charakter, ktorý nenechá žiadnu návštevu chladnou!

Text bol pôvodne publikovaný na portáli Emefka.sk. 

zdroj: Emefka.sk
zdroj: Emefka.sk

Najnovšie videá

Trendové videá