Úspech: Ocenenia za sociálne inovácie SozialMarie získali aj slovenské projekty

  • SozialMarie je najstaršie ocenenie pre sociálne inovácie v Európe
  • Tohtoročnými víťazmi sa stalo aj niekoľko slovenských projektov
cena sozial marie
Sozial Marie Wikimedia Commons/Sozial Marie, Facebook/Rescue Room
  • SozialMarie je najstaršie ocenenie pre sociálne inovácie v Európe
  • Tohtoročnými víťazmi sa stalo aj niekoľko slovenských projektov

Stredoeurópske ceny za sociálne inovácie SozialMarie sa podarilo tento rok získať aj viacerým slovenským projektom. 

„Strážny pes“

Slovenský projekt Red Flags občianskeho združenia Slovensko.Digital sa stal v nedeľu víťazom 18. ročníka udeľovania stredoeurópskych cien SozialMarie 2022 pre inovatívne projekty v sociálnej oblasti. Ďalšie dve hlavné ceny získali rakúske vzdelávacie projekty, uviedla pre TASR koordinátorka SozialMarie pre SR Barbora Maťašová.

Projekt Red Flags sa zameriava na zlepšenie efektivity IT projektov v štátnom sektore. Funguje na princípe tzv. strážneho psa a snaží sa riešiť častý problém v regióne strednej Európy – neefektívne míňanie peňazí daňových poplatníkov, a to z dôvodu korupcie, nepochopenia legislatívneho rámca či nedostatku expertízy.

Dve z troch hlavných cien poputujú do rúk projektov pracujúcich vo sfére vzdelávania v Rakúsku – projektu Hobby Lobby a uugot.it.

Unikátne kino

Ďalšie dva slovenské projekty získali výhru 2 000 eur. Ide o projekt Gamifactory vedený inovačnou platformou Impact Games, ktorá dostáva hry a ich metodiku do učebných osnov, aby tak mladých ľudí pútavým spôsobom učili zručnostiam ako tímová práca, etické rozhodovanie či flexibilita.

Druhým oceneným je projekt Inkluzívne kino z dielne Kina Úsmev v Košiciach. Je to jediné kino na Slovensku, ktoré má širokú ponuku filmových projekcií vrátane pravidelných premietaní pre nepočujúcich a nevidiacich.

Inkluzívne kino a nevíťazný slovenský projekt rescueROOM navyše získajú ročnú podporu v podobe mentoringu od inšpiratívnych osobností zo Slovenska a Maďarska. Slávnostné odovzdávanie cien SozialMarie sa uskutočnilo ako každý rok 1. mája.

SozialMarie je najstaršie ocenenie pre sociálne inovácie v Európe, ktoré je každoročne udeľované 15 výnimočným projektom. Okrem finančného ohodnotenia projektov celkovou sumou 54 000 eur SozialMarie primárne ponúka verejnú platformu pre sociálno-inovatívne projekty v strednej Európe. Cenu SozialMarie každoročne udeľuje rakúska nadácia Unruhe Privatstiftung.

Najnovšie videá

Trendové videá