Úspešná Firma Vasky expanduje na Slovensko. Vo výrobe využije staré baťovské stroje

  • Česká firma rozširuje svoju základňu, otvára dielne v Partizánskom
  • Slovenské mesto je spojené s tradíciou obuvníctva už od 2. svetovej vojny
Vasky topánky, Baťa obchod
Vasky obuv, Obchod Baťa v Prahe, Wikimedia commons/Vaskyboots, VitVit
  • Česká firma rozširuje svoju základňu, otvára dielne v Partizánskom
  • Slovenské mesto je spojené s tradíciou obuvníctva už od 2. svetovej vojny

Firma Vasky je v Českej republike známy artikel. Ich kožené, v Česku vyrábané topánky si našli hneď svojich fanúšikov. Zakladateľ Václav Staněk založil firmu, ktorej hlavnou filozofiou je ukázať, že poctivé obuvníctvo má na trhu stále svoje miesto. 

Výroba v Partizánskom

Úspešná česká firma sa podľa najnovšej správy rozhodla expandovať na Slovensko a to rovno do mesta s obuvníckou históriou. V Partizánskom sa otvoria nové dielne pre 40 šičiek a ševcov. „Rozhodnutie expandovať s výrobou Vasky za hranice Česka a zároveň garantovať našim stávajúcim zákazníkom kvalitu, udržateľnosť, tradíciu, ručnú výrobu a pocit, že stále vyrábame doma, bolo jednoznačné – ideme na Slovensko,“ firma uviedla svoje najnovšie plány do budúcnosti.

Doteraz vo svojich závodoch vyrábali hlavne topánky z kvalitnej kože. Každý pár prejde rukami 12 skúsených remeselníkov. Slovenskí zamestnanci budú pre značku vyrábať tisíce párov topánok mesačne, neskôr sa chcú zamerať aj na výrobu topánok barefoot: topánok s rovnou podrážkou, ktorá navodzuje pocit chôdze na boso a má množstvo zdravotných benefitov. 

Úspešný 23-ročný podnikateľ

Samotný zakladateľ firmy Václav Staněk má len 23 rokov a už ho časopis Forbes zaradil do prestížneho rebríčka 30 pod 30. Samotnú firmu založil, keď mal len 18 rokov. „Dôvodom expanzie bolo najmä vyhovenie zvyšujúcemu sa dopytu našich zákazníkov, za čo sme nesmierne vďační,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie. 

Dnes má firma aj niekoľko kamenných predajní v českých mestách: v Prahe, Brne, Ostrave a Zlíne. V portfóliu značky nájdeš elegantnú obuv ako mokasíny, športové tenisky alebo obuv vhodnú na turistiku. Firma ponúka aj možnosť navrhnúť si topánky s vlastným dizajnom.

Dedičstvo rodiny Baťovcov

Príbeh mesta Partizánske je tiež ovplyvnený jedným z členov rodiny Baťovcov. Práve Ján Antonín Baťa spolu so svojimi súrodencami Annou a Tomášom mesto založili  pred 2. svetovou vojnou. Niekoľko rokov sa mesto nachádzajúce sa v trenčianskom kraji volalo Baťovany. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Staněk (@v.stanek)

Firma plánuje využívať práve historické stroje z dôb Tomáša Baťu. ,,Prednosť generáciami osvedčeným strojom z baťovskej dielne, ktoré už prešli mnohými opravami, sme dali predovšetkým z dôvodu udržateľnosti. Staré stroje sú kvalitné a nie je potrebné kupovať nové, ktoré by spĺňali rovnakú funkciu i kvalitu ako tie z baťovskej éry,” dodal podnikateľ Václav Staněk. 

Doteraz sa dielne firmy nachádzali iba v Zlíne, kde založil svoju firmu aj podnikateľ Tomáš Baťa. V  jednej z jeho historických budov Vasky otvára novú výrobu. Prítomnosť známeho podnikateľa Baťu mala za následok rozvoj mesta a Zlín sa stal priemyselným centrom východnej Moravy. Sťahovali sa sem ľudia z chudobnejších krajov. Mesto vďačí Baťovi aj za jeho výnimočnú architektúru, ako starosta mesta pozýval množstvo renomovaných architektov, ktorí sa zaslúžili o funkcionalistický vzhľad budov. 

Zdroje: Vasky, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech