Úspešný môžeš byť aj bez školy: Pozri, kde si dokážeš slušne zarobiť

Snímka obrazovky 2021-07-13 o 15.56.24
Adobe Stock

Rozmýšľaš nad svojou budúcnosťou a stojíš pred otázkou, či má zmysel ísť na vysokú školu? Ak si chceš predĺžiť bezstarostný študentský život, prípadne sa stať profesionálom v určitej oblasti, výška je naozaj dobrý nápad. Ak však nie si práve študentský typ, prípadne na ňu z nejakých dôvodov nemôžeš ísť, stále nie je nič stratené. Máš veľa rôznych možností, ako zarábať tisícky eur mesačne, a to bez akéhokoľvek titulu. Máme pre teba 5 tipov, ktoré stoja za zváženie!

Fotograf

Rád len tak beháš s foťákom po okolí a fotografuješ všetko, čo sa ti zapáči? Svoje hobby môžeš dnes ľahko premeniť aj na plnohodnotnú zárobkovú činnosť. V dnešnej dobe sociálnych sietí a e-shopov je o kvalitné fotografie veľký záujem. Ak dokážeš robiť naozaj pekné zábery, rýchlo si nájdeš množstvo klientov. Aby si sa dostal do povedomia ľudí, komunikuj aktívne cez sociálne siete – sprav si profil, na ktorom budeš uverejňovať svoju tvorbu či iné inšpirácie.

Nezabudni sa prihlásiť na najznámejšie slovenské či zahraničné portály pre freelancerov – začať môžeš s Jaspravim.sk či Pretlak.sk, klienti z e-shopového sveta si ťa nájdu na Partneri.shoptet.sk. Ako doplnok môžeš pridávať ďalšie zábery aj do známych fotobánk, časom takto vieš získavať stovky eur mesačne navyše. Ak rád zachytávaš emócie a ľudí, skúsiť to môžeš aj so svadbami či s oslavami. Za jedno celodenné svadobné fotenie s postprodukciou zväčša dostaneš okolo 500 eur.

Majiteľ e-shopu

Ak máš nápad na dobrý produkt, o ktorý by mohol byť záujem, neváhaj a založ si vlastný e-shop! Počas pandémie si ľudia na online nákupy veľmi zvykli, a ak svoj obchod ešte nemáš, teraz je ten správny čas nasadnúť na rozbehnutý vlak. Jeho založenie už pritom nevyžaduje investíciu vo výške tisícok eur ako v minulosti. Svoj vlastný moderný online obchod so všetkými pokrokovými funkciami si dokážeš doslova vyklikať aj sám za pár hodín.

Poslúži ti na to platforma Shoptet, ktorá robí budovanie vlastného e-shopu rýchlym, lacným a jednoduchým. Ak ponúkaš menej ako 10 produktov, máš ju úplne zadarmo, do 100 produktov zaplatíš 13 eur mesačne. Vybrať si môžeš z viacerých štýlových dizajnov a celá platforma je v slovenčine. Jej súčasťou je aj Shoptet Univerzita s množstvom návodov a tutoriálov, v ktorých sa naučíš všetko o úspešnej prevádzke online obchodu, aj keď si úplný začiatočník. Výška zárobkov je prakticky neobmedzená.

Influencer

Rád prezentuješ seba alebo svoju prácu či záľubu? Ak ti práca s videom nie je cudzia, vyskúšaj tvoriť videá na Youtube. Niekedy stačí len jedno virálne video so stovkami tisíc zobrazení a o úspešnú budúcnosť môžeš mať postarané! Ak sa skôr vidíš vo fotografiách, skús to na Instagrame. Nájdi si oblasť, ktorá ťa baví, a začni tvoriť. Na začiatku ti netreba ultra-profi techniku. Hľadaj, čo ľudí baví, prispôsobuj tomu svoj obsah a postupne ho vylepšuj.

Nečakaj, že zárobky prídu okamžite, ak si však raz vybuduješ základňu verných fanúšikov, nakrúcaniu videí či influencerskej kariére na Instagrame sa môžeš venovať full-time a z reklám mesačne zarábať pomerne vysoké sumy. Pri klientsky zaujímavých profiloch nad 10 000 followerov na Instagrame môže ísť aj o stovky eur za reklamný post. Okrem toho počas svojej práce často stretneš zaujímavých ľudí, ktorí ťa neraz privedú k ďalším biznisom.

Barman

Ak máš rád kontakt s ľuďmi, fascinuje ťa miešanie drinkov a vyhovuje ti nočný život, táto kariéra môže byť pre teba ideálna. Môžeš si spraviť kurz, kde dostaneš základné informácie a zručnosti v kocke, ale v čase tutoriálov na Youtube a množstva publikácií to často zvládneš aj bez neho. Stačí nájsť dostatok informácií a ochoty na sebe veľa pracovať.

A čo výplata? Keď je barman šikovný a robí v populárnom bare či reštaurácii, dokáže si s prepitným zarobiť aj 1 500 eur v čistom. Oplatí sa pracovať aj na svojom imidži a sociálnych sieťach či zúčastňovať sa na súťažiach v miešaní koktailov. Práve takých barmanov u seba rady vidia tie najlepšie podniky a zároveň si ich vyberajú alkoholické značky ako svojich ambasádorov. 

Vodič modernej taxislužby

Určite aj ty poznáš známe aplikácie, cez ktoré si dokážeš rýchlo objednať vodiča na vlastnom aute – nezávislého moderného taxikára. A práve takýmto vodičom môžeš byť aj ty! Stačí ti vlastné auto, registrácia v niektorej z najznámejších aplikácií a chuť pracovať. Vo väčších mestách rozhodne nebudeš mať núdzu o zákazníkov a svoj pracovný čas si môžeš prispôsobovať kompletne podľa seba.

Koľko vieš zarobiť? „V časoch pred koronou som zarábal priemerne 1 500 až 2 500 eur mesačne, a to som sa ani veľmi nenadrel,“ povedal nám bratislavský taxikár Michal. Samozrejme, nikto nehovorí, že máš byť šoférom navždy. Vďaka tejto práci si však vieš aj niečo ušetriť na svoje ďalšie plány a sny. Ak miluješ bicykel, skúsiť to môžeš aj ako cyklokuriér.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK