Ústava SR nepozná úkon späťvzatia demisie. Novým ministrom pôdohospodárstva bude Samuel Vlčan

  • Napriek stiahnutiu demisie Jána Mičovského sa novým ministrom pôdohospodárstva stáva Samuel Vlčan
  • Premiér Eduard Heger sa na tom dnes dohodol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou
pjimage - 2021-06-07T165204.045
TASR - Vladimír Benko/MZVaEZ SR
  • Napriek stiahnutiu demisie Jána Mičovského sa novým ministrom pôdohospodárstva stáva Samuel Vlčan
  • Premiér Eduard Heger sa na tom dnes dohodol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Novým ministrom pôdohospodárstva bude Samuel Vlčan. Ako informoval Úrad Vlády SR, premiér Eduard Heger sa na tom dnes dohodol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zmena na poste šéfa rezortu pôdohospodárstva nastáva napriek tomu, že doterajší minister Ján Mičovský dnes ohlásil stiahnutie svojej demisie.

Ako uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje Samuela Vlčana do funkcie nového ministra v utorok. „Keďže Ján Mičovský svoju demisiu už doručil do Kancelárie prezidentky SR a Ústava SR nepozná úkon jej späťvzatia, prezidentka sa rozhodla demisiu ministra prijať a na základe návrhu premiéra Eduarda Hegera zajtra vymenuje do funkcie nového ministra Samuela Vlčana,“ uviedol Strižinec.

Ján Mičovský
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Forma poďakovania

Premiér Eduard Heger potvrdil stretnutie s Jánom Mičovským, o jeho obsahu však hovoriť nechcel. Bývalý minister podľa neho ohlásil demisiu, hľadal sa nástupca, v piatok odovzdal jeho meno prezidentke a dnes sa dohodli na vymenovaní Samuela Vlčana. „Toto je to najdôležitejšie, čo by mali občania vedieť,“ zhodnotil. Dnešné vyhlásenie Jána Mičovského označil ako symbolické gesto a predpokladá, že ho urobil ako formu poďakovania.

Samuel Vlčan pôsobil ako druhý štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na tomto poste však zotrval iba tri mesiace. Vláda ho vymenovala 19. apríla, úrad opustil 15. júla 2020. „Je to jeho rozhodnutie, ktoré rešpektujem. Ďakujem mu za jeho vykonanú prácu a želám mu na ďalších pracoviskách veľa úspechov,“ reagoval vtedy na jeho odchod minister Ján Mičovský. V gescii Samuela Vlčana boli sekcie rezortnej politiky pôdohospodárstva, legislatívy, analýz a výkazníctva, poľnohospodárstva, programov cezhraničnej spolupráce, potravinárstva a obchodu a Inštitút pôdohospodárskej politiky.

Pôsobil v bankovníctve

Samuel Vlčan vyštudoval medzinárodné vzťahy na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas pracovnej kariéry pôsobil v oblasti práva a bankovníctva. Viedol právne oddelenia HVB Banky a Slovenskej sporiteľne. Bol členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne.

Exekutívny rozvojový program pre vrcholových manažérov absolvoval na University of California v Berkeley (USA). V Bosne a Hercegovine bol generálnym manažérom zodpovedným aj za regionálne organizačné a finančné riadenie spoločnosti Hypo Alpe-Adria Bank. Následne pôsobil na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko. Do funkcie štátneho tajomníka prechádzal z postu výkonného riaditeľa spoločnosti WP TECH, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti priemyselnej výroby.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK