Ústavný súd SR pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona

  • Ústavný súd SR zasahuje v súvislosti s Trestným zákonom
  • Výhrad má byť niekoľko
ústavný súd slovensko
Ilustračná fotografia, TASR/František Iván
  • Ústavný súd SR zasahuje v súvislosti s Trestným zákonom
  • Výhrad má byť niekoľko

Ústavný súd SR pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Informuje o tom portál tvnoviny.sk, pričom podľa informácií portálu mal súdny orgán o pozastavení účinnosti viacerých bodov rozhodnúť dnes. Aktuálne by mal doručovať rozhodnutia všetkým procesným stranám.

K pozastaveniu účinnosti malo prísť pri bodoch, ktoré sa mu nepozdávali a výhrad má byť niekoľko, vrátane v prípade paragrafov, ktoré súvisia s tzv. kajúcnikmi.

Ak Ústavný súd Slovenskej republiky vykoná všetky potrebné procesné úkony, mohol by byť pripravený vyjadriť sa k celej záležitosti už zajtra vo štvrtok (29. februára).

Ústavný súd spojil tri podania

Na Ústavný súd sa v súvislosti s novelizáciou Trestného zákona obrátila prezidentka Zuzana Čaputová aj opoziční poslanci. Súd spojil ich tri samostatné podania v utorok (27.2.) do jedného prípadu na posúdenie.

Samotný ÚS sa k rozhodnutiu nevyjadril. „Ústavný súd nebude svoje postupy s nikým komunikovať,“ uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

Hlava štátu aj opozičné strany v podaniach namietajú protiústavnosť novely Trestného zákona a navrhli aj pozastavenie účinnosti zákona, kým súd o ich návrhoch nerozhodne. Zmena zákona prijatá vládnou koalíciou zatiaľ nebola zverejnená v Zbierke zákonov.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroj: tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá