Utajený let vládneho špeciálu: NAKA letela tisíce kilometrov za obvinenou Slovenkou

  • Zo Slovenska letel do Iraku vládny špeciál
  • Cestoval v ňom výjazd policajtov z Národnej kriminálnej agentúry
Vládny špeciál
Na fotografii je vládny špeciál. , TASR -Vladimír Benko/MVS
  • Zo Slovenska letel do Iraku vládny špeciál
  • Cestoval v ňom výjazd policajtov z Národnej kriminálnej agentúry

Podľa informácií TV Markíza letel cez víkend vládny špeciál na netradičné miesto. To však nie je všetko, na palube mali byť totiž aj policajti z Národnej kriminálnej agentúry.

Tí spolu s ostatnou posádkou leteli do Irackého Kurdistanu, konkrétne do Arbílu. Elitní policajti NAKA do mesta leteli po ženu, ktorú po návrate na Slovensko obvinili. Jej príchod zorganizovalo ministerstvo zahraničných vecí. Na bratislavskom letisku pristávali v nedeľu krátko pred polnocou.

No a Slovenku podľa informácií televízie Markíza po pár hodinách obvinili zo závažných zločinov. Viaceré zdroje televízii potvrdili, že má na krku stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej skupiny, vojnové bezprávie, ale aj ohrozenie mravnej výchovy mládeže.

Za tieto skutky žene v prípade dokázania viny hrozí až doživotie.

Redakcia TV Markíza má k dispozícii iniciály mena a priezviska obvinenej. Odkiaľ ale žena je a ako sa v Irackom Kurdistane ocitla, nikto zatiaľ prezradiť nechce. Je zadržaná a v týchto chvíľach s ňou má vyšetrovateľ NAKA robiť všetky potrebné procesné úkony.

Polícia reaguje 

„Na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry dňa 13.2.2023 zadržal v Bratislave (§ 86 Trestného poriadku) osobu R.D., ktorej vzniesol obvinenie pre trestné činy ohrozenie mravnej výchovy mládeže (§ 211 Trestného zákona), založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej skupiny (§ 297 Trestného zákona) a vojnové bezprávie (§ 433 Trestného zákona),“ napísala Denisa Bárdyová z Prezídia policajného zboru SR.

Policajná hovorkyňa zároveň pripomenula, že vzhľadom na to, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v súčasnej dobe vykonáva potrebné procesné úkony, zverejnením bližších podrobností o vyšetrovaných skutkoch by mohlo dôjsť k zmareniu účelu trestného konania.

Preto nie je možné v súčasnosti poskytnúť podrobnejšie informácie. Poskytneme ich ihneď, ako to umožní procesná situácia,“ reagovala Bárdyová. 

Ministerstvo zahraničných vecí SR sa vyjadrilo, že išlo o humanitárny, repatriačný let, pričom repatriácia je zaužívanou súčasťou medzinárodnej spolupráce.

„Let bol uskutočnený v súlade s platnou legislatívou. Vo vecnej kompetencii MZVEZ SR je vykonávanie konzulárnej asistencie a pomoci občanom SR, ktorí sa ocitli v núdzi. Rezort diplomacie v takýchto prípadoch spolupracuje aj s ďalšími príslušnými rezortmi a štátnymi inštitúciami,“ uviedol hovorca ministerstva Matúš Dávid s tým, že bližšie informácie nemôže rezort diplomacie poskytnúť vzhľadom na ochranu osobných údajov, ako aj žiadosť repatriovanej osoby.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá