Útočníka, ktorý dobodal vo vlaku 22-ročnú ženu, prepustili z väzby

  • Muž v novembri minulého roku dobodal iba 22- ročnú spolucestujúcu vo vlaku
  • Dnes rozhodol súd o tom, že útočník už sa do väzby nevráti
Útočník smeruje z väzby na psychiatriu
Útočníka odvádza policajná eskorta, TASR/Roman Hanc
  • Muž v novembri minulého roku dobodal iba 22- ročnú spolucestujúcu vo vlaku
  • Dnes rozhodol súd o tom, že útočník už sa do väzby nevráti

Minulý rok v novembri došlo vo vlaku z Košíc smerom do Žiliny k desivému incidentu. Muž v ňom dobodal iba 22-ročnú ženu. Dnes útočníka prepustili z väzby, informuje agentúra TASR. Mladá žena útok prežila.

Hospitalizovali ho v psychiatrickej liečebni. Pre agentúru to potvrdila hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová. Upozornil na to denník Korzár.

Útočníka uznali za duševne chorého

„Vzhľadom na závery znaleckého posudku znalca z odvetvia psychiatrie, podľa ktorých obvinený v čase spáchania skutku nemohol pre duševnú chorobu rozpoznať protiprávnosť svojho konania a nemohol svoje konanie ovládať, a konštatáciu znalca, že z psychiatrického hľadiska je jeho pobyt na slobode nebezpečný, prokurátor príkazom zo 14. februára prepustil obvineného z väzby,“ spresnila hovorkyňa s tým, že na účely akútnej hospitalizácie ho previedli do psychiatrickej liečebne.

Policajný vyšetrovateľ podľa prokuratúry realizuje úkony smerujúce k ukončeniu vyšetrovania. Po zastavení trestného stíhania z dôvodu nepríčetnosti bude Mestskému súdu Košice podaný návrh na uloženie ochranného liečenia.

„Takýto postup je však možný až po právoplatnosti uznesenia o zastavení trestného stíhania, takže v súčasnosti sa nedá presne odhadnúť, kedy bude návrh podaný,“ dodala Janová. Do momentu rozhodnutia súdu o ochrannom liečení bude obvinený umiestnený v psychiatrickej liečebni.

Študentku bodal bez zjavného dôvodu

Dvadsaťdeväťročný Matej z okresu Spišská Nová Ves napadol mladú študentku v kupé náhle a bez zjavného dôvodu. Písal sa 1. november 2023, keď obaja nastúpili do rovnakého rýchliku R 762 Tatran.

Ako píše Korzár, útočník mal v úmysle mladú ženu usmrtiť. Malo sa tak stať nožom, kedy ju doposiaľ z neznámych príčin začal bodať do pravej časti krku, kde urobil päť bodných rán.

Študentka sa však snažila pred útokom brániť, čo spôsobilo rezné poranenie aj na jednom z prstov na jej ruke.

Žena volala o pomoc, no kým jej volanie vypočuli, útočník stihol z kúpe ujsť. Cestujúcim sa však podarilo muža zadržať. Obeť útoku previezli do Spišskej Novej Vsi do nemocnice.

Muža obvinili z obzvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva. Bol v takzvanej útekovej a preventívnej väzbe.

Ako krátko po incidente informoval portál Noviny, 29-ročný útočník sa mal už v minulosti liečiť na psychiatrickom oddelení, pričom muža odsúdili aj pre drogovú činnosť.

V novembri minulého roka boli z dôvodu útoku nasadené do vlakov aj policajné hliadky, ktoré dohliadali na bezpečnosť a poriadok v jednotlivých vozňoch.

Veľký zásah NAKA

Dnes, 20. februára, sme ťa ako prví informovali o obrovskej akcii Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa odohrala v centre hlavného mesta. Z dôvodu zásahu bola na istú dobu odstavená aj doprava na hlavnom dopravnom uzle v okolí Račianskeho mýta.

Ozbrojení muži zákona obkľúčili biele auto rozvážača jedla značky Opel, ktorému kázali z auta vystúpiť. Mužovi policajti so samopalmi ihneď nasadili na ruky aj na nohy putá.

Podľa informácií, ktoré priamo z miesta akcie priniesol náš reportér Ivan Mego, zasahovali na mieste dve desiatky policajtov aj so služobným psom.

Muža v putách posadili do čiernej dodávky. Neskôr ho však opäť vytiahli na ulicu a opreli o dodávku, na ústach mal rúško. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o rozsiahlu akciu zameranú na drogy.

Zdroje: Korzár, TASR, Noviny, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá