Prevalili sa nové informácie o útoku žraloka v Egypte, ukazujú na fatálne zlyhanie plavčíkov

  • Počas víkendu sme ťa informovali o útokoch žralokov v Egypte
  • V dôsledku nich prišli o život až dve ženy
žralok, egypt
Unsplash/Nils, Chase Baker
  • Počas víkendu sme ťa informovali o útokoch žralokov v Egypte
  • V dôsledku nich prišli o život až dve ženy

V nedeľu 3. júla sme ťa informovali o tragédii, ktorá sa stala v egyptskej Hurgade. V obľúbenej dovolenkovej destinácii totiž prišli v dôsledku útoku žraloka o život až dve ženy. 

Dnes Televízia Markíza informuje o tom, že svedkovia útokov tvrdia, že plavčíci boli ľahostajní. Tiež tvrdia, že ak by bol ich postoj iný, žena z Rakúska by mohla ešte žiť. Iba 15 minút pred útokom boli totiž plavčíci upozornení na žraloka, ktorý sa v blízkosti pláže pohyboval. Tí však turistov vysmiali, že v Sahl Hasheesh žiadne žraloky nie sú a nikdy neboli.

Okrem plavčíkov však kritike čelia aj egyptské úrady. Tie zavreli pláže nie po prvom útoku žraloka, ale až po druhom, pri ktorom prišla o život 40-ročná žena z Rumunska.

Ukázalo sa, že Rumunka bola nezvestná dva dni, kým boli nájdené pozostatky jej tela. Torzo ženy sa našlo na korálovom útese a podľa jedného zo svedkov jej chýbala polovica tela. 

K útoku na Rakúšanku došlo na mieste vzdialenom len 200 metrov od miesta, kde boli nájdené zvyšky tela Rumunky. Na to, že pláž nebola uzavretá ani po prvej obeti, upozornil aj portál Gazeta, pre ktorý turistka z Ruska uviedla, že útok chceli v Egypte ututlať. Tiež dodala, že krajina nechce stratiť turistov, no neurobila nič preto, aby sa útokom vyhla. 

Útoky žralokov v tejto oblasti nie sú výnimočné

Egyptské ministerstvo životného prostredia uviedlo, že jeho pracovná skupina sa snaží nájsť vedecké vysvetlenie okolností útoku žraloka. Na sociálnych sieťach sa v piatok objavilo video, na ktorom vidieť, ako má žena v mori problémy a voda okolo nej sa sfarbí od krvi. Agentúra AFP však upozorňuje, že sa jej nepodarilo overiť autenticitu tohto videa.

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí, píše AFP. V roku 2018 tu pri útoku žraloka zahynul český turista, v roku 2015 bol obeťou turista z Nemecka. V roku 2010 sa počas piatich dní odohralo päť útokov, ktoré si vyžiadali život nemeckého občana a zranili sa pri nich štyria zahraniční turisti.

Egypt v súčasnosti čelí ekonomickým problémom, ktoré sprevádza vysoká inflácia a nedávna devalvácia meny. Miestna ekonomika je pritom z veľkej miery závislá na turizme.

Útok na Floride

Len pár dní vzad sa pritom odohralo ďalšie napadnutie človeka žralokom. Sedemnásťročné dievča v americkej Floride vďaka bratovi prežilo jeho útok, vyviazlo z neho s ťažkými zraneniami. TASR správu prezvala od agentúry AP.

K útoku prišlo vo štvrtok poobede na pláži Keaton Beach. Dievča spolu s rodinou hľadalo mušle, keď k nej priplával trojmetrový žralok a zahryzol jej do stehna.

Dievča pichla žraloka do očí a udrela ho. Následne jej brat, profesionálny hasič, útok odrazil, žraloka úspešne odohnal a sestru vytiahol do člna cudzieho človeka. Ťažko zranenú nohu jej obviazal škrtidlom a zastavil tak krvácanie.

Po doplavení sa na breh dievča previezli vrtuľníkom do 95 kilometrov vzdialenej nemocnice v meste Tallahassee. Lekári rodine dievčaťa oznámili, že jej noha utrpela rozsiahle poškodenie, zatiaľ nie je známe, aký druh žraloka ju napadol.

Zdroje: Televízia Markíza, Gazeta, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá