Uverejnili mapu strateného ôsmeho kontinentu, ktorý sa nachádza hlboko pod morom, o jeho existencii vie málokto

  • Počul si, že na svete existuje aj ôsmy kontinent? Teraz si môžeš pozrieť aj jeho mapu
  • Väčšina (94%) záhadného kontinentu s názvom Zélandia leží hlboko pod morskou hladinou
  • Vedci predstavili interaktívnu webovú stránku zobrazujúcu rôzne druhy máp strateného kontinentu
Zélandia
GNS Science/Unsplash, Rod Long
  • Počul si, že na svete existuje aj ôsmy kontinent? Teraz si môžeš pozrieť aj jeho mapu
  • Väčšina (94%) záhadného kontinentu s názvom Zélandia leží hlboko pod morskou hladinou
  • Vedci predstavili interaktívnu webovú stránku zobrazujúcu rôzne druhy máp strateného kontinentu

Počul si, že na svete existuje aj ôsmy kontinent? Teraz si môžeš pozrieť aj jeho mapu.

Väčšina (94%) záhadného kontinentu s názvom Zélandia leží pod morskou hladinou približne v hĺbke 1066,8 metrov. Jedinou viditeľnou časťou kontinentu je Nový Zéland, Nová Kaledónia, Norfolk a Ostrov lorda Howa.

Vedci, medzi ktorých patria odborníci z Austrálskej univerzity, zmapovali vody pod Novým Zélandom s cieľom vytvoriť mapu strateného kontinentu, kde sa kedysi pohybovali praveké živočíchy a dinosaury.

zdroj: GNS Science

Zostavené mapy si môže prezrieť široká verejnosť. K dispozícii je aj interaktívna webová stránka, ktorá zobrazuje rôzne druhy máp umožňujúce ľuďom na celom svete skúmať kontinent zo svojich domovov. Mapy Zélandie môžu používatelia vrstviť a prepínať podľa svojich predstáv.

Mapy tiež pomáhajú vysvetliť prostredie sopiek, sedimentárnych paniev a ďalších geologických prvkov na Novom Zélande, uviedli GNS Science v tlačovej správe.

Môžeš napríklad lokalizovať všetky starodávne a moderné sopky na kontinente, alebo zistiť, kde sa na zemi stále šíria masívne vyvýšeniny.

„Tieto mapy sú vedeckým štandardom – ale sú aj viac než to. Sú spôsobom, ako komunikovať našu prácu s našimi kolegami, zainteresovanými stranami, pedagógmi a verejnosťou,“ uviedol geológ Dr. Nick Mortimer, hlavný autor  mapy v tlačovej správe. „Mapy sme vytvorili tak, aby poskytovali presný, úplný a aktuálny obraz geológie oblasti Nového Zélandu a juhozápadného Pacifiku – lepší, ako sme mali doteraz.“

zdroj: GNS Science

Ôsmy kontinent, pre niekoho siedmy 

Predstava, že existuje ďalší kontinent v tejto oblasti, nie je nová. S touto myšlienkou ako prvý prišiel geofyzik Bruce Luyendyk v roku 1995. Existenciu kontinentu definitívne potvrdila vedecká štúdia GNS Science zverejnená v periodiku Americkej geologickej spoločnosti GSA Today v roku 2017. Štúdia zistila, že nejde len o skupinu kontinentálnych ostrovov a fragmentov, ale aj o kontinentálnu kôru veľkú a samostatnú na to, aby mohla byť oficiálne vyhlásená za osobitný kontinent.

Kontinent dosahoval rozmer približne 4,9 milióna štvorcových kilometrov, čo je asi polovica Austrálie.

zdroj: GNS Science

Asi pred 85 miliónmi rokov sa Zélandia oddelila od Gondwany, superkontinentu, ktorý zahŕňal územie dnešnej Afriky, Indie, Južnej Ameriky, Austrálie a Antarktídy.  

Unášaná a posúvajúca sa pevnina bola domovom dinosaurov a bujného dažďového pralesa. K jej ponoreniu došlo zhruba 30 až 50 miliónov rokov po tom, čo sa odtrhla od Gondwany. Dôvodom majú byť dramatické geologické zmeny, ktoré tiež vytvorili tichomorský „ohnivý kruh“, pás v Tichomorí, kde sa nachádza najviac aktívnych sopiek.

Počas tejto doby sa predpokladá, že Pacifická platňa – najväčšia tektonická platňa na svete – klesla pod kontinentálnu kôru Zélandie. Podľa americkej vládnej výskumnej agentúry National Science Foundation tento proces nazývaný subdukcia spôsobil odtrhnutie a potopenie koreňa kontinentu.

Zélandia sa tak stala ôsmym kontinentom sveta, pre niekoho je ale siedmym, pretože časť odborníkov zastáva názor, že Európa a Ázia nie sú dva samostatné kontinenty, ale jeden veľký s názvom Euroázia.

Zdroje: GNS, GSA Today, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá