Uvoľnenie zákazu cestovania je na spadnutie. Do týchto destinácií sa v lete dostaneš za pár eur

  • Uznávaný vedec Pavol Čekan najnovšie informoval o tom, že Európa bude počas leta bezpečná a hranice sa otvoria
  • Podobný trend vníma aj štátny tajomník MZV Martin Klus
  • Ten avizoval, že vycestovať na dovolenky budeme zrejme môcť ešte tento mesiac
dovolenka, dievča, pláž, cestovanie, leto
Unsplash/Jernej Graj, TASR/František Iván
  • Uznávaný vedec Pavol Čekan najnovšie informoval o tom, že Európa bude počas leta bezpečná a hranice sa otvoria
  • Podobný trend vníma aj štátny tajomník MZV Martin Klus
  • Ten avizoval, že vycestovať na dovolenky budeme zrejme môcť ešte tento mesiac

Štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus informoval, že zahraničné rekreácie by mohli byť povolené skôr ako 28. mája.

V relácii TA3 vyhlásil, že konzílium odborníkov má vôľu, aby pandemická komisia navrhla uvoľnenie pravidiel od 15. mája. Dodal, že by mal byť zavedený aj tzv. cestovný semafor, ktorý by jednotlivé krajiny či územia diferencoval na základe epidemiologickej situácie.

„Musíme uvoľniť režim zákazu cestovania za rekreáciou, aby sme mohli koordinovať aktivity v rámci Európskej únie,“ spresnil Klus. Zdôraznil, že Slovensko má jednu z najlepších epidemiologických situácií v EÚ, preto cíti dopyt, aby sa krajina otvárala. Zároveň si uvedomuje, že to musí byť postupné.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk)

Mnohí sa tak už začali obzerať, kam by po dlhom čakaní vyrazili na letnú dovolenku.

Pozreli sme sa na to, aká je momentálne situácia v obľúbených dovolenkových destináciách v rámci Európy a koľko ťa tam bude stáť cesta. Pelikán už dokonca zahájil aj veľký výpredaj leteniek s akciami vo výške 70 %. Ceny leteniek s odletom z Bratislavy začínajú na 22 eurách.

Taliansko

Taliansko zrušilo karanténu pre prichádzajúcich cestujúcich. Krajina okrem toho od 15. mája zmierňuje lockdown. Znamená to, že na návštevu krajiny ti postačí negatívny PCR test, imunita po prekonanom ochorení COVID-19 alebo absolvovanie kompletného očkovania.

zdroj: Unsplash/Ivan Ragozin, Taliansko Sardínia

Ďalšou zmenou bude otvorenie divadiel, múzeí a kín. Povolená bude tiež organizácia open-air koncertov. Reštaurácie môžu podávať jedlá počas obedov a večerí vonku. Tie, ktoré nemajú terasy, budú musieť počkať do 1. júna.

Od 15. mája sa budú môcť otvoriť aj vonkajšie bazény v žltých zónach.

zdroj: Unsplash/Carlos Leret, Taliansko, Sicília

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku v poslednej dobe klesá a očkovacia kampaň v krajine napreduje. Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo viac ako 27 % populácie.

Od dnes sa podľa vyhlášky podpísanej ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom nebudú žiadne regióny Talianska nachádzať v červenej zóne, čo je najvyšší stupeň rizika v trojstupňovom systéme krajiny.  Letenku do Talianska kúpiš už od 19 eur.

Chorvátsko

Ak sa rozhodneš vyraziť do Chorvátska, pri vstupe do krajiny je nutné predložiť potvrdenie o negatívnom teste. Môže ísť o PCR či antigénový test, ktorý nie je starší viac ako 48 hodín.

Ak v krajine pobudneš dlhšie ako 10 dní, na desiaty deň sa budeš musieť dať opäť pretestovať.

zdroj: Unsplash/Hrvoje Photo, Chrovátsko, Krapanj

Ak už máš za sebou očkovanie, stačí ti potvrdenie o vakcinácii. Je však nutné, aby od očkovania druhou dávkou prešlo aspoň 14 dní. Voľnosť tu budeš mať aj v prípade, ak si v posledných 180 dňoch prekonal COVID-19 a máš na to potvrdenie.

V Chorvátsku naďalej platí povinnosť nosiť rúško vo všetkých vnútorných priestoroch. Vonku musíš nosiť rúško, len ak nie je možné dodržať od ľudí vzdialenosť minimálne 1,5 m. 

Pred cestou do Chorvátska je dobré si online formulár , ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov a prechodu cez hranice. V prípade, ak tak neurobíš vopred, treba rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. Formulár je k dispozícii aj v slovenskom jazyku.

regiojet
zdroj: TASR/Dano Veselský

Len pred pár dňami sme ťa informovali aj o tom, že RegioJet opäť spustil predaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: MZV, Pelikán.sk, Letenky za Babku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá