Už 155 000 Slovákov má nový, jedinečný občiansky. Vymieňať si ho nemusí každý, hovorí minister

  • Slováci si môžu zažiadať o nový občiansky preukaz
  • Využíva viaceré bezpečnostné prvky, ako aj biometriu človeka
mikulec a občianský preukaz
Startitup, TASR/Jaroslav Novák
  • Slováci si môžu zažiadať o nový občiansky preukaz
  • Využíva viaceré bezpečnostné prvky, ako aj biometriu človeka

Ministerstvo vnútra zaviedlo nové biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom. O tieto preukazy od decembra minulého roku požiadalo vyše 155 000 ľudí. Nové občianske preukazy však neznamenajú, že pokiaľ máš ešte starý typ dokladu, tak musíš hneď bežať na najbližšie klientske centrum vybaviť si nový. Tým, ktoré boli vydané pred zavedením tých súčasných, platí platnosť podľa dátumu, aké sú na nich uvedené. 

Čo obsahujú nové čipy?

Nové čipy by mali zabrániť do značnej miery falšovaniu a zneužívaniu dokladov. Zároveň by tak ministerstvo vnútra chcelo týmto krokom dorovnať bezpečnosť cestovných pasov. Nové občianske preukazy preto budú obsahovať biometrické údaje občana v podobe odtlačkov prstov a podoby tváre. 

Vznikli zároveň aj špekulácie a obavy z toho, či ministerstvo nebude uchovávať biometrické údaje v akýchkoľvek systémoch. Podľa štátneho tajomníka rezortu vnútra sa v momente vydania dokladu totožnosti tieto údaje vymažú zo všetkých informačných systémov ministerstva.

mikulec
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ministerstvo vnútra v žiadnych databázach neukladá biometrické informácie o občanovi, ani otlačky prstov a ani podobu tváre,“ informoval Tomáš Oparty, štátny tajomník rezortu vnútra. 

Čip, ktorý sa nachádza v dokladoch totožnosti, si budú môcť Slováci načítať aj do aplikácie, kde budú mať dostupné všetky údaje prehľadne na jednom mieste. Ministerstvo ubezpečuje občanov, že „ukradnúť“ tvoje údaje nebude môcť len tak hocikto s telefónom. Na úspešné prihlásenie budeš musieť buď nasnímať zadnú stranu stranu dokladu, alebo zadať špeciálne číslo z preukazu samotného. 

Ak by sa však niekto aj dostal k tvojmu prístupu do aplikácie, biometrické údaje ostanú zašifrované. Tieto údaje totiž budú mať k dispozícii len úrady a bezpečnostné zložky so špeciálnymi čítačkami. 

Zaujímavou funkciou nových biometrických preukazov bude okrem bezpečnosti napríklad aj funkcia stiahnutia si fotky, ktorú na preukaze máš. 

Obsahujú viacero bezpečnostných prvkov

Nové občianske preukazy obsahujú ochranné prvky najvyššej úrovne. Niektoré prvky vieš skontrolovať voľným okom, niektoré pre zmenu budeš vedieť skontrolovať len pod UV svetlom. Úplne prvýkrát sa totiž na akýkoľvek doklad dostal znak Slovenskej republiky, ktorý je pod UV svetlom farebný. 

„Je to bezpečnostný prvok, ktorý je jedinečný. Slovenský znak vo farbách sme ešte nemali pod UV svetlom na žiadnom doklade,“ podotkol riaditeľ Odboru dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru Jozef Jánsky.

občianský preukaz
zdroj: Startitup/Martin Papai

Ďalším prvkom je napríklad hologram, ktorý sa objavil už na tých predošlých preukazoch. Novinkou sa však stala aj grafika viditeľná pod UV svetlom aj na zadnej strane. Ochrannú podtlač na pozadí tvorí líniová grafika so štruktúrou geometrických útvarov, pri ktorých je uplatnený aj mikrotext. Tento mikrotext sú rozmerovo malé opakujúce sa texty, ktoré sú viditeľné len pri zväčšení.

Otázka však ostáva, že kto by si mal nový občiansky preukaz vybaviť. Mal by si oň požiadať v momente, že si aktívny používateľ elektronického podpisu s preukazom vydaným pred 20. júnom v roku 2021. Platnosť certifikátov totiž uplynula na čipoch 31. decembra 2022. Pre žiadateľov bude výmena bezplatná, v prípade straty alebo napríklad zmeny bydliska ťa preukaz bude stáť správny poplatok 4,5 eur. 

Problémy s elektronickým podpisovaním

Vzhľadom na blížiace sa prvé tohtoročné daňové povinnosti finančná správa upozorňuje na zmeny v prípade občianskych preukazov s čipom vydaných do 20. júna 2021, píše SITA.

Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis uložených na čipe z dôvodu bezpečnosti sa skončila 31. decembra minulého roka. Ak si daňovník nevymenil občiansky preukaz za nový, je potrebné, aby si na starý preukaz totožnosti nahral nový typ certifikátu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

V prípade občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021 sa zmeny týkajú len elektronického podpisovania. Ostatné digitálne funkcie preukazu zostávajú naďalej zachované, teda bude možné sa prihlasovať do Portálu finančnej správy či využívať ostatné e-služby v rámci Slovensko.sk, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie.

Tí, ktorí si občiansky preukaz z objektívnych príčin zatiaľ nevymenili a potrebujú využívať v súčasnosti podpisovanie elektronickým certifikátom v prípade plnenia daňových povinností, môžu aj po 1. januári 2023 realizovať vybrané úkony.

Vybav si nový certifikát

Certifikát pre uznaný spôsob autorizácie je možné si na občiansky preukaz nahrať aj z pohodlia domova. Finančná správa umožňuje autorizovať zdokonaleným elektronickým podpisom všetky elektronické dokumenty nachádzajúce sa na portáli finančnej správy po prihlásení sa do osobnej internetovej zóny.

Rovnakým spôsobom je možné autorizovať aj podania colných vyhlásení prostredníctvom informačného systému Centrálny elektronický priečinok, alebo prostredníctvom portálu e-Commerce.

Možnosť realizácie uznaného spôsobu autorizácie v prechodnom období sa týka aj deklarantov, ktorí od 1. januára 2023 podávajú colné vyhlásenia prostredníctvom informačného systému Centrálny elektronický priečinok, alebo prostredníctvom portálu e-Commerce.

Pre účel spotrebných daní sa táto možnosť týka iba formulárov pri správe spotrebných daní prostredníctvom komunikácie cez portál finančnej správy.

V prípade špecializovaných systémov používaných pri správe spotrebných daní, akými sú informačný systém kontrolných známok a systém na monitorovanie pohybu tovarov podliehajúceho spotrebným daniam, nebude možnosť využiť zdokonalený elektronický podpis – tzn. bude akceptovaný iba kvalifikovaný elektronický podpis.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá