Program, ktorý za teba napíše esej, získa megainvestíciu od Microsoftu

  • OpenAI je spoločnosť, ktorá sa venuje umelej inteligencii
  • Microsoft chce vďaka nej konkurovať Googlu
OpenAI a Microsoft
Unsplash/Mohammad Rezaie,OpenAi
  • OpenAI je spoločnosť, ktorá sa venuje umelej inteligencii
  • Microsoft chce vďaka nej konkurovať Googlu

Určite si už počul o veľmi šikovnej vecičke s názvom ChatGPT. Pre tých, ktorí však nevedia, o čom je reč, tak sa rozprávame o veľmi silnej umelej inteligencii, ktorá je skutočne inteligentná. Miestami až desivo. Zvláda za teba vytvoriť referát do školy, napísať rockovú pieseň alebo sa dokonca môže postarať aj o naprogramovanie príkazov do tvojho kódu. Aj preto sa stal developer OpenAI s podporou Microsoftu najhorúcejším startupom Silicon Valley.

Neboli vždy zastrešovaní Microsoftom 

Spoločnosť OpenAI si zaslúžila za posledné mesiace veľký obdiv. V súčasnosti by sa dalo povedať, že pôsobia pod záštitou a s podporou skutočného tech-giganta Microsoft a magnáta spoločnosti Tesla Elona Muska. Nebolo to vždy takto a prsty v podpore a investovaní do tejto firmy majú aj niektoré popredné mená Silicon Valley. 

Elon Musk, Sam Altman a ďalšie prominentné postavy, vrátane Petra Thiela a spoluzakladateľa LinkedIn Reida Hoffmana, prisľúbili v roku 2015 projektu 1 miliardu dolárov, informuje portál BBC.

Cieľom skupiny bolo vytvoriť neziskovú organizáciu zameranú na vývoj umelej inteligencie. Chceli to dosiahnuť spôsobom, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie prospech ľudstvu ako celku, uvádza sa vo vyhlásení na webovej stránke OpenAI z 11. decembra 2015.

Významný krok

Elon Musk bol počiatočným investorom do OpenAI. Podľa portálu ScienceAlert údajne rokuje o počiatočnej investícii vo výške až 10 miliárd dolárov. Cieľ je jasný, dostať sa do priameho súboja a, samozrejme, ho aj vyhrať so svetovo najdominantnejším vyhľadávačom Google.

Čo by však znamenalo to, ak by sa dohodli? Nejde len o samotné financie. S touto investíciou by spoločnosť OpenAI mohla byť zhodnotená na neuveriteľných 29 miliárd dolárov. Pre technologický biznis by to znamenalo obrovský úspech. Zároveň by to vyslalo signál konkurencie aj pre spoločnosti ako Amazon, Meta alebo Twitter, ktoré aktuálne musia znižovať náklady a prepúšťať svojich dlhoročných zamestnancov. 

Veľkým investorom bude Microsoft

Americký softvérový gigant Microsoft v pondelok oznámil, že v nasledujúcich rokoch investuje ďalšie miliardy dolárov do startupu OpenAI. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters.

Technologický gigant označil svoju novú dohodu s OpenAI za tretiu fázu rozširujúceho sa partnerstva, ktoré sa začalo investíciou 1 miliardy USD (919,88 milióna eur) v roku 2019. Konkrétnu výšku najnovšej investície v dolároch však nezverejnil. Partnerstvo umožní Microsoftu lepšie konkurovať spoločnosti Google pri komercializácii nových objavov AI, ktoré by mohli transformovať mnohé profesie, ako aj podnikanie v oblasti internetového vyhľadávania.

Bezplatný nástroj na písanie ChatGPT od OpenAI bol spustený 30. novembra a upriamil pozornosť verejnosti na možnosti nových pokrokov v oblasti AI. Je súčasťou novej generácie systémov strojového učenia, ktoré dokážu konverzovať, vytvárať čitateľný text na požiadanie a video na základe toho, čo sa naučili z rozsiahlej databázy digitálnych kníh, on-line spisov a iných médií.

Microsoft tak bude môcť využívať technológiu OpenAI a integrovať ju do svojich produktov. A superpočítače Microsoftu pomáhajú zase startupu s náročnými systémami AI.

Microsoft
zdroj: Unsplash/Mohammad Rezaie

Naše partnerstvo s OpenAI sme vytvorili na základe spoločnej ambície zodpovedne napredovať v špičkovom výskume AI a demokratizovať AI ako novú technologickú platformu,“ uviedol generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella vo vyhlásení.

V tejto ďalšej fáze nášho partnerstva budú mať vývojári a organizácie v rôznych odvetviach prístup k najlepšej infraštruktúre AI, modelom a reťazcu nástrojov s Azure, aby mohli vytvárať a spúšťať svoje aplikácie,“ dodal.

OpenAI vo vyhlásení uviedol, že investícia Microsoftu mu umožní vyvíjať a skúmať AI, ktorá je čoraz „bezpečnejšia, užitočnejšia a výkonnejšia“. Najnovšia investícia však prichádza krátko po tom, ako Microsoft 18. januára oznámil, že prepustí 10.000 zamestnancov.

Stratégia, ktorá môže zmeniť celú hru

Predtým, než OpenAI vypustila do sveta ChatGPT, tak pobláznila internet softvérom Dell-E 2. Ten vytvára digitálne umenie v podobe obrázkov na základe jednoduchých pokynov a popisov. 

Spoločnosť Microsoft, ktorá sa netají svojimi ambíciami v oblasti umelej inteligencie, integrovala Dell-E 2 do niekoľkých svojich aplikácií a podľa agentúry Bloomberg chce teraz technologický gigant vložiť ChatGPT do svojho vyhľadávača Bing, aby sa vyrovnal spoločnosti Google. 

Predstavenie samotného projektu ChatGPT prišlo skutočne len pár mesiacov dozadu. Samozrejme, už od spustenia sa vyskytli mnohé otázky spojené s umelou inteligenciou použitou v projekte. V rozmedzí pár dní totiž zaplavili sociálne siete videá o tom, ako sa dá bot zneužiť.  

Tým, že je schopný v priebehu niekoľkých sekúnd sformulovať podrobné a ľudské odpovede na širokú škálu tém, vyvoláva obavy, že je veľká pravdepodobnosť na zneužitie podvodníkmi na školách alebo dokonca aj na dezinformácie.

Zdroje: OpenAI, BBC, Science Alert, Bloomberg, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá