Už aj Česi. Babiš chce v Česku do Vianoc antigénové testovanie rovnaké, aké máme na Slovensku

  • Testovanie by podľa českého predsedu vlády bolo dobré a efektívne
  • Česko už teraz používa antigénové testy na plošné testovanie v zdravotníckych zariadeniach a v domovoch pre senioroch
  • S prípadným celoplošným testovaním má pomáhať aj armáda. Podľa Babiša bude dobrovoľné
11november2019_Vlada_CR_SR_Valtice_27661226
TASR/Martin Baumann
  • Testovanie by podľa českého predsedu vlády bolo dobré a efektívne
  • Česko už teraz používa antigénové testy na plošné testovanie v zdravotníckych zariadeniach a v domovoch pre senioroch
  • S prípadným celoplošným testovaním má pomáhať aj armáda. Podľa Babiša bude dobrovoľné

Český premiér Andrej Babiš chce, aby sa ľudia mohli pred Vianocami zadarmo otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19. Preto je podľa neho nutné, aby české ministerstvo zdravotníctvo čo najskôr predložilo plán antigénového testovania. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

plošné testovanie na koronavírus
zdroj: SITA/Viktor Zamborský

Dobrovoľne a zadarmo 

„Bol by som veľmi rád, aby sme umožnili všetkým občanom aspoň týždeň či desať dní pred Vianocami sa nechať dobrovoľne a zadarmo testovať antigénovými testami,“ povedal Babiš v utorok na veliteľskom zhromaždení armády. Ako ďalej uviedol, predpokladom je, aby sa Česká republika dostala do tretieho stupňa v rámci protiepidemického systému a ľudia sa mohli viac zhromažďovať. „Bola by to dobrá vec, bolo by to efektívne,“ skonštatoval predseda českej vlády s tým, že by o antigénové testovanie, ktoré je lacnejšie ako PCR testy, podľa neho mohol byť záujem a rezort zdravotníctva ho musí pripraviť.

testovanie na koronavírus covid19
zdroj: TASR/Kay Nietfeld/dpa via AP

Česi už teraz plošne testujú vybrané zariadenia 

Česko už teraz používa antigénové testy na plošné testovanie v zdravotníckych zariadeniach a v domovoch pre senioroch. Babiš sa vyjadril, že toto testovanie a testovanie v podobe PCR testov nie je dostatočné. Podľa bývalého ministra zdravotníctva Romana Prymulu bol pôvodný plán celoplošné testovanie všetkých obyvateľov, ten sa napokon zmenšil len na testovanie vo vybraných zariadeniach. 

„Testovanie určite zbytočné nie je. Očkovanie tu bude až za niekoľko mesiacov. Po tú dobu potrebujeme opatrenia rozvoľniť, aby sme videli tých, ktorí sú v populácii nakazení a tých, ktorí nie sú. Bez toho si myslí, že sa neobídeme. Pretože určite nechceme byť zavretí ďalšie tri alebo štyri mesiace,“ uviedol Prymula pre Mladú frontu DNES.

Testy dokáže Česko zaobstarať podľa Babiša za 150 českých korún, čo je 5,70 eur.

Česi vyvinuli ultimátne testy na COVID-19, sú rýchlejšie ako PCR a presnejšie ako antigénové

Nápad s dobrovoľnosťou sa nepozdáva každému

Dobrovoľná účasť na celoplošnom testovaní sa nepozdáva poslancovi a členovi zdravotníckeho výboru snemovne ČR Bohuslavi Svobodovi (ODS), ktorý pre televíziu ČT24 uviedol, že ak bude testovanie dobrovoľné účasť bude slabá. Argumentoval to prichádzajúcim vianočným obdobím.

Od armády očakáva Babiš súčinnosť. Na zhromaždení jej však aj poďakoval za doterajšiu spoluprácu pri zvládaní epidémie koronavírusu.

Slovensko od pondelka 9. novembra poskytuje občanom bezplatne sa otestovať na mobilných odberových miestach antigénovými testami. Tie sú rýchlejšie, no menej spoľahlivé ako „zlatý štandard“ v podobe PCR testov. 

Zdroje: SITA, iDNES, ČT24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech