Akoby požiar nestačil. V slovinských horiacich lesoch vybuchujú bomby ešte z prvej svetovej

  • Európu trápia rozsiahle požiare
  • V Slovinsku kvôli nim vybuchlo už toľko starých bômb, že to prestali počítať
  • Hasičom to komplikuje prácu
Výbuch bomby z druhej svetovej vojny v lese kvôli požiarom v celej Európe
Flickr/Timo Newton-Syms TASR/AP, Ethan Swope
  • Európu trápia rozsiahle požiare
  • V Slovinsku kvôli nim vybuchlo už toľko starých bômb, že to prestali počítať
  • Hasičom to komplikuje prácu

Európa v súčasnosti bojuje s ťažkými a rozsiahlymi požiarmi, ktoré pripravili o život už stovky ľudí. Jedným zo zasiahnutých štátov je aj Slovinsko, kde však horí pôda, na ktorej sa odohrávali boje ešte počas prvej svetovej vojny. 

Vysoké teploty a oheň tak narážajú na storočnú výbušnú muníciu, čo môže mať smrteľné následky, uvádza NDTV. Podľa portálu Vice kvôli požiarom takto vybuchla jedna vyše storočná bomba, neďaleko ktorej akurát zasahovali hasiči. Príslušníkov hasičského zboru zasiahli črepiny, no k väčším zraneniam, našťastie, nedošlo.

Slovinsko už zaznamenalo toľko podobných výbuchov, že ich tamojšie autority prestali počítať. Zaznamenávajú a označujú iba detonácie v blízkosti vozoviek.

Podľa miestnych médií navštívili región Kras na západnom území Slovinska aj premiér Robert Golob a prezident Borut Pahor. Zdá sa, že hasičom sa tam podarilo dostať pod kontrolu veľký požiar, ktorý oblasť trápil 10 dní. 

Golob oznámil, že autority sa usilujú o riešenie jeho následkov. Taktiež podľa premiéra zavedú opatrenia na zabránenie požiarom podobného rozsahu v budúcnosti.

Munícia komplikuje prácu hasičom

Oheň zasiahol oblasť o veľkosti vyše 20 kilometrov štvorcových. Pod kontrolu sa ho usilovalo dostať viac ako 1 000 príslušníkov hasičského zboru. 

„Problém je v tom, že kvôli nevybuchnutej munícii nemôžu hasičské jednotky preniknúť do ohňa, ale môžu pôsobiť len na jeho okraji. Preto sa s ohňom intenzívne bojuje aj zo vzduchu,“ vysvetlil slovinský minister obrany Marjan Šarec, píše sa v správe portálu Total Slovenia News z 21. júla.

Oblasť bola počas 1. svetovej vojny dejiskom 12 bitiek. Zahynulo v nich viac ako 200-tisíc ľudí a armády v nich použili nespočetné množstvá výbušnín. Ide o neustály problém všetkých európskych štátov, v ktorých prebiehali boje. Britské a americké letecké jednotky spolu počas druhej svetovej vojny zhodili na územie Európy 2,7 milióna ton bômb a tie dokážu ohroziť ľudský život aj o 70 rokov neskôr.

Hľadanie a likvidácia starého vojenského materiálu je nesmierne nebezpečná práca. Od konca druhej svetovej vojny zomrelo len vo Francúzsku 630 dôstojníkov v dôsledku zneškodňovania takýchto bômb. Odhaduje sa, že čistenie Európy od munície z oboch svetových vojen bude trvať ešte ďalších 100 rokov.

Horúčavy v Európe boli smrteľné aj bez toho, aby sa k nim pridala zabudnutá munícia. Požiare zúria aj v Španielsku, kde v ich dôsledku spolu s následkami horúčav zomrelo viac ako 1 000 ľudí. Vo Veľkej Británii pre nesmierne vysoké teploty umiera vtáctvo.

Požiar je už pod kontrolou

Slovinské médiá informujú, že v súčasnosti sa už miestnym hasičom podarilo dostať požiare v danom regióne pod kontrolu. Oblasť však budú musieť naďalej monitorovať pre prípad opätovného nebezpečenstva.

Na Slovensku aktuálne vo viacerých regiónoch platí zákaz vstupu do lesov. V prípade okresov Košice a Košice-okolie, ľudia pre riziko vzniku požiarov nesmú navštevovať lesy od soboty (23.7.). Nariadenie platí do odvolania, uvádza agentúra TASR.

Podobný zákaz platí aj okrese Spišská Nová Ves, kde sa ľudia do konca augusta nesmú pohybovať mimo turistických chodníkov.

„Nebezpečie požiaru je obrovské, naši lesníci majú a budú mať stálu pohotovosť, prosíme, rešpektujte pravidlá a buďte opatrní,“ uviedli Lesy mesta na sociálnej sieti.

Podobné reštrikcie platia v lesoch mesta Kežmarok či v katastroch obcí Stráne pod Tatrami, Mlynčeky, Rakúsy a Tatranská Lomnica.

Zákazy sú odpoveďou na požiare, ktoré zasiahli slovenské národné parky. Vo štvrtok (21. 7.) začal horieť Národný park Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce. V stredu (20. 7.) zachvátil požiar aj časť územia v Tatranskom národnom parku.

Zdroje: NDTV, Vice, Total Slovenia News, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá