Neuveriteľné: Už na začiatku 20. storočia bola viac ako tretina áut na elektrický pohon

  • Elektromobily sú v súčasnosti jedným z najmodernejších vynálezov
  • Preto ťa možno prekvapí, že autá na elektrický pohon sa po cestách premávali už pred 118 rokmi
  • Celkovo boli najrozšírenejším typom áut s viac ako tretinovým podielom
wedwdv
cartalk.com, Tesla
  • Elektromobily sú v súčasnosti jedným z najmodernejších vynálezov
  • Preto ťa možno prekvapí, že autá na elektrický pohon sa po cestách premávali už pred 118 rokmi
  • Celkovo boli najrozšírenejším typom áut s viac ako tretinovým podielom

V roku 1900 bolo 40% všetkých áut poháňaných parou, 38% elektrinou a len 22% benzínom. Do roku 1912 bolo na cestách takmer 39-tisíc elektrických automobilov. Elektrické automobily sa tešili popularite, pretože boli tiché, nevyžadovali ťažkopádny štart a neprodukovali žiadne zapáchajúce výpary alebo dym. Elektrické auto dokázalo ísť rýchlosťou 105,87 km/h (rekord z roku 1898) a niektoré mali na jedno nabitie dojazd až 160 kilometrov. Keďže cesty mimo miest boli v zlom stave alebo vôbec neexistovali, kúpa elektromobilu bola pre mestských obyvateľov ideálnou voľbou.

V istom období bol Henry Ford veľmi odhodlaný vytvoriť cenovo dostupné a praktické elektrické auto.

„Dúfam, že do roka začneme výrobu elektrického automobilu. Nerád hovorím o veciach rok vopred, ale som ochotný čo to prezradiť o mojich plánoch. Faktom je, že ja a Edison už niekoľko rokov pracujeme na elektrickom automobile, ktorý by bol lacný a praktický, povedal Henry Ford v roku 1914

Škoda, že ich spolupráca nikdy nevyústila do reálnej výroby takéhoto automobilu. Veď si len predstav, ako by to zmenilo automobilový trh. Už v tom období Edison veril, že elektrický automobil bol dopravným prostriedkom budúcnosti. Bohužiaľ, masovo vyrábaný model Ford T bol práve tým, ktorý v tom čase elektrické autá úplne pochoval.

V čase ich vrcholného úspechu boli na trhu mnohí výrobcovia elektro zariadení. Detroit Electric s hrdosťou vyrábal elektromobily, taktiež výrobca motorov z Denveru Fritchle bol hrdý na svoju batériu s dojazdom 160 km. Samotný Woodrow Wilson vlastnil elektrické auto, konkrétne vozidlo s názvom Milburn Electric. Bohužiaľ, elektrické automobily začali miznúť v 20-tych rokoch minulého storočia, keď sa plynové automobily stali cenovo najvýhodnejšou možnosťou a zároveň poskytovali oveľa väčší dojazd. Až nedostatok plynu v 70-tych rokoch minulého storočia priviedol ľudí opäť k potrebe skúmať a vymýšľať automobily s alternatívnym pohonom.

zdroj: inhabitat.com; cleantechnica.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech