Už o pár dní Slováci rozhodnú o prezidentovi: Týchto 5 vecí môže zamiešať kartami, kurzy sú tesné

 • V druhom kole prezidentských volieb si ľudia vyberajú medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim
 • Stávkové kancelárie im dávajú takmer rovnakú šancu na výhru
 • Pozreli sme sa na to, čo ešte môže zamiešať kartami a šancami oboch kandidátov
nový prieskum
Ivan Korčok a Peter Pellegrini sa proti sebe postavili v ostrom predvolebnom dueli na Markíze, FB/Ivan Korčok, FB/Peter Pellegrini
 • V druhom kole prezidentských volieb si ľudia vyberajú medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim
 • Stávkové kancelárie im dávajú takmer rovnakú šancu na výhru
 • Pozreli sme sa na to, čo ešte môže zamiešať kartami a šancami oboch kandidátov

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži – už 6. apríla sa Slováci opäť postavia k volebným urnám a budú si voliť novú hlavu štátu. 

V prvom kole s náskokom 5 percentuálnych bodov vyhral Ivan Korčok, na druhom mieste sa umiestnil Peter Pellegrini. Práve z týchto dvoch kandidátov si budú Slováci vyberať. 

V Startitup sme sa pozreli na to, ako vidia šance Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho stávkové kancelárie, a zhodnotili sme, čo ešte môže kurzy a šance kandidátov výrazne ovplyvniť. Pozri si, ako vyzerá kurzový lístok → 

kocp
zdroj: TASR - Podľa stávkových kancelárií bude súboj Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho tesný.

V kurzoch sú minimálne rozdiely

Zdá sa, že súboj dvoch kandidátov bude napätý do poslednej chvíle. Rozhodovanie Slovákov ešte môže ovplyvniť množstvo vecí, či už ide o nadchádzajúce sviatky v strede vrcholiacej kampane alebo, naopak, antikampane.

Nerozhodní Slováci si môžu pomôcť aj tým, ako to vidia stávkové kancelárie. Napríklad stávková kancelária Fortuna vidí väčšiu šancu pri Ivanovi Korčokovi, na ktorého je aktuálny kurz 1.58. 

Márne to nie je ani pri Petrovi Pellegrinim – ten za Korčokom v kurzoch zaostáva len s minimálnym rozdielom a tipujúci si naňho môžu staviť s kurzom 2.35.

Stav si na prezidentské voľby za 50 € bez rizika. Využi jedinečný bonus od Fortuny a stav si na svojho favorita v prezidentských voľbách úplne bez rizika. Chcem bonus →

500×800

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Veci, ktoré môžu zamiešať kurzami a šancami kandidátov

Obaja kandidáti majú ešte necelý týždeň na to, aby zabojovali o hlasy voličov. Nevýhodou je, že v strede kampane boli veľkonočné sviatky a pár dní po nich moratórium.

Je teda viac ako isté, že aj kurzy stávkových kancelárií sa budú meniť. V Startitup sme sa preto pozreli bližšie na to, čo ešte môže zamiešať kurzami a šancami pri obidvoch kandidátoch na prezidenta. 

Mobilizácia voličov

Obaja kandidáti, Ivan Korčok aj Peter Pellegrini, mobilizujú svojich voličov medzi oboma kolami. Po nečakanom víťazstve Ivana Korčoka v prvom kole s rozdielom viac ako 5 % musí Peter Pellegrini zabrať.

Pôvodne totiž v Hlase očakávali tesnejšie výsledky a skôr víťazstvo ich kandidáta. Pellegriniho by tak mala podporiť vládna koalícia viditeľnejšími krokmi ako doteraz, očakáva sa najmä vyššia angažovanosť Roberta Fica, ktorý by mal motivovať voličov Smeru, aby prišli voliť bývalého straníka Pellegriniho.

premier01_9_4_2019607118
zdroj: TASR – František Iván - Očakáva sa väčšia podpora pre Petra Pellegriniho od Roberta Fica.

Štefan Harabin 

Bývalý sudca získal v prvom kole volieb takmer 12 % hlasov voličov a práve tí môžu rozhodnúť o tom, kto bude novou hlavou štátu. Štefan Harabin sa zatiaľ nevyjadril, koho podporuje.

V minulosti hovoril o Korčokovi aj Pellegrinim, že sú liberáli. Teraz tvrdí, že jeho voliči vedia, čo majú robiť. Podľa prieskumov sa viac nakláňajú k Pellegrinimu. Otázne však je, či k voľbám nakoniec prídu, keďže k šéfovi Hlasu môžu mať viacero výhrad. Pozri si aktuálny kurzový lístok →

20240324_Volby_prezidentske_1_kolo_harabin_03029946
zdroj: TASR - Pavol Zachar - Rozhodujúce bude aj to, koho podporia voliči Štefana Harabina.

Voliči maďarskej národnosti

Predseda Maďarskej Aliancie Krisztián Forró v stredu po prvom kole prezidentských volieb podporil Petra Pellegriniho. Stalo sa tak po tom, čo vláda zasadala na južnom Slovensku a uvoľnila milióny eur na projekty pre tamojších občanov.

Forró získal okolo 66-tisíc hlasov, čo môže byť rozhodujúci počet pre to, aby Pellegrini napokon vyhral. Korčok však v južných okresoch nezaostával a uhral tam slušné výsledky. Ten sa v súčasnosti tiež sústredí aj na kampaň na maďarských voličov.

20242003_rtvs_kandidati_prezident_02028940
zdroj: TASR - Jaroslav Novák - Predseda Maďarskej Aliancie Krisztián Forró v prvom kole získal viac ako 66-tisíc hlasov.

Konzervatívci 

KDH už niekoľko týždňov podporuje Ivana Korčoka, čo zopakovalo aj pred druhým kolom volieb. Práve v okresoch, kde má KDH silnú základňu, víťazil v prvom kole Korčok, čo mu výrazne pomohlo predbehnúť Pellegriniho.

Viacerí konzervatívni voliči však mohli mať problém voliť kandidáta, ktorý sa ako konzervatívec výrazne neprofiloval. Svedčia o tom aj výhrady napr. Kresťanskej únie, ktorá neodporúča voliť ani jedného kandidáta.

20242303_korcok_volby_13029886
zdroj: TASR - Jaroslav Novák - Ivan Korčok má podporu opozície, aj konzervatívcov z KDH.

Diskusie

Pred druhým kolom volieb sa majú uskutočniť viaceré diskusie oboch kandidátov. V nich sa ukáže, do akej miery dokážu obaja mobilizovať svojich voličov a akú taktiku zvolia.

Počas Veľkej noci bude kampaň značne obmedzená, čiže na presvedčenie voličov zostávajú len tri pracovné dni, počas ktorých sa tieto diskusie uskutočnia. Veľká časť budúceho týždňa už bude moratórium.

20242003_rtvs_kandidati_prezident_21028919
zdroj: TASR - Jaroslav Novák - V prvom kole sa najsilnejší kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini stretli len v dvoch diskusiách.

V hre je aj volebná účasť 

Tak ako aj pri prvom kole prezidentských volieb, stávkové kancelárie sa ani teraz neobmedzili len na víťaza. Z kurzového lístka vyplýva, že celková volebná účasť sa bude hýbať okolo 53 %.

 • Volebná účasť nad 51,01 %: kurz 1.20
 • Volebná účasť nad 52,51 %: kurz 1.35
 • Volebná účasť nad 53,01 %: kurz 1.67
 • Volebná účasť nad 54,01 %: kurz 2.01
 • Volebná účasť nad 55,01 %: kurz 2.58
 • Volebná účasť nad 56,01 %: kurz 3.48

Okrem toho si tipéri môžu staviť aj na to, koľko percent získajú kandidáti v druhom kole volieb. Podľa kurzov stávkovej kancelárie Fortuna sa očakáva, že prezidentský kandidát Ivan Korčok získa okolo 50 % hlasov. 

 • Počet hlasov nad 51,51 %: kurz 1.94
 • Počet hlasov pod 51,51 %: kurz 1.75

Pri druhom prezidentskom kandidátovi Petrovi Pellegrinim kurzy ukazujú, že v druhom kole by mohol získať okolo 48 % hlasov. 

 • Počet hlasov nad 48,51 %: kurz 1.73
 • Počet hlasov pod 48,51 %: kurz 1.96

Stav si na prezidentské voľby za 50 € bez rizika. Využi jedinečný bonus od Fortuny a stav si na svojho favorita v prezidentských voľbách úplne bez rizika. Chcem bonus →

500×800

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá