Už počas dnešného dňa môžeš vidieť unikátny Ružový Mesiac

  • Ak budeš v prírode dnes okolo obeda a bude jasná obloha, pravdepodobne uvidíš na oblohe zvláštne zafarbený mesiac
  • Háčik spočíva v tom, že v skutočnosti nie je ružový, ale sfarbený do oranžova
  • Sleduj oblohu dnes okolo 13:00
meko
unsplash.com
  • Ak budeš v prírode dnes okolo obeda a bude jasná obloha, pravdepodobne uvidíš na oblohe zvláštne zafarbený mesiac
  • Háčik spočíva v tom, že v skutočnosti nie je ružový, ale sfarbený do oranžova
  • Sleduj oblohu dnes okolo 13:00

Aj keď je práve obdobie Veľkonočných sviatkov a väčšina z nás sa teší pár dňom voľna, Veľký piatok určite očakávali aj amatérski či profesionálni astronómovia a nadšenci nebeských úkazov a divadiel.

Dnes 19.04. sa na oblohe objaví Ružový Mesiac. S týmto úkazom sa spájajú hneď dve zaujímavosti, a to fakt, že v skutočnosti vôbec nie je ružový a pozorovať ho môžeš nie v noci, ale pri jasnej oblohe počas dňa.

Svoje pomenovanie nedostal preto, lebo je naozaj ružový, ale kvôli jednému z prvých jarných kvetov v USA a Kanade, tzv. flox, informuje portál timeanddate.com. Ten začína kvitnúť presne v období, kedy sa na oblohe objavuje Ružový Mesiac. Je to jedna z 12-tich príležitosti počas roka, kedy je možné mesiac pozorovať v splne, a tak si ju  netreba nechať újsť.

„Aprílový Mesiac v splne sa nazýva Ružový Mesiac, pripominajúci vzhľadom tzv. ružový mach alebo ružový kvietok flox, ktorý patrí medzi prvé jarné kvety.“ potvrdzuje pôvod vzniku názvu portál almanac.com, jeden z najhodnovernejších portálov zaoberajúcich sa predpoveďou počasia, fázami mesiaca, termínmi splnu a podobne.

Všetci, ktorí sa pri názve Ružový Mesiac potešili, že na oblohe uvidia krásny ružový žiarivý mesiac budú pravdepodobne sklamaní, pretože k videniu bude skôr mesiac zafarbený do odtieňov oranžovej. K tomuto úkazu dochádza v momente, keď sa Mesiac nachádza na opačnej strane Zeme ako je Slnko, takže je plne osvietený a to mu dáva nádych oranžovej farby, vysvetľuje portál dailymail.co.uk

Pozorovať ho budeš môcť aj u nás a to za predpokladu, že v meste alebo lokalite, v ktorej bývaš, bude jasná obloha, čo by podľa predpovedí počasia mohlo vyjsť. Podľa portálu info.sk by mal byť na území Slovenska viditeľný Ružový mesiac v čase o 13:12.

zdroj: dailymail.co.uk; timeanddate.com; info.sk; almanac.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK