Už štvrtý mesiac sme svedkami enormného zdražovania. Tieto odvetvia sú na tom najhoršie

  • Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli medziročne rekordne vyššie
  • Ceny v dodávke elektriny a plynu sa zvýšili až o 101,4 percent.
ceny v stavebníctve
TASR/Erika Ďurčová Unsplash/Emil Kalibradov
  • Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli medziročne rekordne vyššie
  • Ceny v dodávke elektriny a plynu sa zvýšili až o 101,4 percent.

Ceny priemyselných výrobcov rástli aj v apríli 2022 rýchlejšie ako ceny producentov v stavebnej či v poľnohospodárskej výrobe. Najvýraznejší rast sa prejavil pri dodávkach elektriny a plynu, pre tuzemsko ceny stúpli takmer na dvojnásobok, pri exporte na trojnásobok. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh počas apríla boli medziročne vyššie o rekordných 48,7 %. Zvýšili sa najmä ceny v dodávke elektriny a plynu o 101,4 %, a v ťažbe a dobývaní o 32,3 %.

V samotnej priemyselnej výrobe, ktorá zastrešuje viacero kľúčových výrobných odvetví, boli ceny medziročne vyššie o 19,6 % a v dodávke vody a odpadov vzrástli o 7,1 %.

Medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v tuzemsku vzrástli o 9,2 %. V súhrne od začiatku roka ceny priemyselných výrobcov medziročne vzrástli o 37,1 %. Najdynamickejšie sa zvýšili ceny za dodávku elektriny a plynu, a to o 75,1 %

Vyššie ceny energií a priemyselných výrobcov na export

Ceny priemyselných výrobcov na export medziročne vzrástli o 25,7 %. Vyššie boli najmä ceny energií, a to najmä ceny elektriny a plynu o 189 %, či dodávky vody a odpadov o viac ako 150 %. V medzimesačnom porovnaní ceny priemyselných výrobcov na export vzrástli o štyri percentá.

Vzrástli ceny dodávky elektriny a plynu o 30,9 %, priemyselnej výroby o 1,6 % a ťažby a dobývania o 0,4 %. Klesli ceny dodávky vody a odpadov o 2,1 %. V súhrne za štyri mesiace roka 2022 ceny priemyselných výrobcov pre export boli vyššie ako pred rokom o 22 %. Najdynamickejšie vzrástli ceny dodávky vody a odpadov o takmer 164 %, ako aj elektriny a plynu o takmer 134 %.

Rozdiely v cenách poľnohospodárskych výrobkov

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v apríli medziročne vyššie o 30,1 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 49,9 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o šestinu. Zo živočíšnych výrobkov sa zvýšili najmä ceny jatočných oviec a jahniat o 34,6 %, a ceny jatočnej hydiny o 33,8 %.

Výraznejšie vzrástli aj ceny surového kravského mlieka o 18 %, ceny jatočných ošípaných či hovädzieho dobytka boli vyššie o viac ako 12 %. V súhrne od začiatku roka 2022 vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov o 22,1 %, výraznejší rast o viac ako tretinu sa prejavil pri cenách rastlinných výrobkov.

Medziročne vzrástli aj ceny prác v stavebníctve, a to o 17,2 %, v porovnaní s marcom 2022 vzrástli o 1,2 %. V súhrne za štyri mesiace roka 2022 rast cien stavebných prác dosiahol 18,6 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve medziročne vzrástli o 30,1 %, v porovnaní s marcom 2022 boli vyššie o 3,6 %. V súhrne od začiatku roka medziročný rast dosiahol o 26,8 %.

V Taliansku majú aj tak lepšiu náladu

Nálada talianskych podnikateľov a spotrebiteľov sa v máji zvýšila, napriek pokračujúcej vojne na Ukrajine, ktorá komplikuje logistiku a poškodzuje najmä výrobný sektor. Ten aj zaznamenal ďalší pokles dôvery, ktorý bol však miernejší, než očakávali analytici.

Ako vo štvrtok uviedol taliansky štatistický úrad ISTAT, ktorého údaje zverejnila agentúra Reuters, index podnikateľskej dôvery dosiahol v máji 110,9 bodu oproti aprílovej úrovni 108,4 bodu. Z jednotlivých sektorov sa dôvera v ekonomiku zvýšila najmä v oblasti služieb a maloobchodu. Tie dokázali vykompenzovať pokles nálady vo výrobnom sektore a v stavebníctve.

Čiastkový index dôvery vo výrobnom sektore klesol v máji na 109,3 bodu z aprílovej hodnoty 109,9 bodu. Výsledky však prekonali očakávania analytikov, ktorí počítali s poklesom indexu na 109 bodov.

Popri podnikateľoch sa zvýšila nálada aj medzi spotrebiteľmi. Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v máji 102,7 bodu, zatiaľ čo v apríli predstavoval 100 bodov. Znamená to prvý rast spotrebiteľskej dôvery po štyroch mesiacoch poklesu po sebe.

Aj v tomto prípade výsledok prekonal očakávania analytikov. Tí počítali s rastom indexu v máji iba na 100,5 bodu.              

Talianska vláda minulý mesiac zverejnila novú prognózu vývoja ekonomiky v tomto roku, ktorú revidovala smerom nadol. Zatiaľ čo v predchádzajúcom odhade zo septembra počítala v tomto roku s rastom hospodárstva o 4,7 %, najnovšie očakáva rast na úrovni 3,1 %. Podľa väčšiny ekonómov je však aj táto prognóza dosť optimistická.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá