Čo robiť s batožinou, kým sa ubytuješ? Startup, ktorý prerazil do Prahy, to vyrieši za teba

  • Portugalská spoločnosť Luggit bola založená v roku 2019
  • Česká republika je druhá krajina, kde pôsobí
ľudia s batožinou cestujú
Ilustračný obrázok, Unsplash/rawkkim, Charles Chen
  • Portugalská spoločnosť Luggit bola založená v roku 2019
  • Česká republika je druhá krajina, kde pôsobí

Popredný portugalský startup Luggit za teba dokáže vyriešiť nepríjemný problém s úschovou batožiny. Stačí mať po ruke len telefón. 

Možno aj ty si sa na cestách stretol so situáciou, kedy si do vysneného mesta dorazil skoro ráno, no ubytovať si sa mohol až poobede. V tom prípade si mal niekoľko možností – buď vláčiť kufre so sebou, alebo zháňať úschovňu batožiny. 

Práve startup Luggit chce vyriešiť problémy cestovateľov. V roku 2019 ho založila štvorica mužov v portugalskom meste Aveiro, uvádza portál Medium. Ich motiváciou bola spolupráca s ubytovacími zariadeniami Airbnb, pričom zistili, že hostia často hľadajú spôsob, kde si môžu odložiť batožinu.

Forbes píše, že krátko po svojom vzniku získali investíciu vo výške 400-tisíc eur od Portugal Ventures. Pôvodným cieľom investície bolo pomôcť spoločnosti rásť, avšak napokon jej pomohla prežiť lockdowny, dodáva portál CzechCrunch.

Medium opisuje startup ako aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžeš zavolať vodičovi. „Vodiči“ sa nazývajú „keepers“, vzhľadom na to, že vždy udržia tvoju batožinu v bezpečí. Ich práca pozostáva z vyzdvihnutia batožiny a jej následného doručenia na požadované miesto v určený čas.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LUGGit (@luggitapp)

Forbes uvádza, že jednou z výhod využitia aplikácie je, že zákazník má prístup k informáciám o danom človeku a vďaka štítku s QR kódom na kufri môže sledovať jeho pohyb.

Významnú rolu novinka zohráva aj pre poskytovateľov ubytovaní. Nielenže im uľahčí prácu, ale aj vďaka každej zákazke, ktorú dohodia Luggitu, dostanú províziu 5 % z ceny. Avšak, závisí to aj od počtu kufrov či miesta doručenia.

Prienik do Česka

CzechCrunch píše, že Praha sa momentálne stáva štvrtým miestom, kde sa služby portugalského startupu dajú využívať.

„Praha je pre nás atraktívna z niekoľkých dôvodov. Má podobné vlastnosti ako Lisabon a Porto a jedno letisko neďaleko centra. Také podmienky už poznáme, čo nám umožňuje využiť naše skúsenosti. Praha má tiež celoročný turistický ruch, to je dôležité pre udržanie rozvoja našej spoločnosti,“ hovorí pre Czechcrunch spoluzakladateľ a CEO Luggitu Ricardo Figueiredo.

Spoločnosť predpokladá, že počas letných mesiacov v Prahe obslúži viac ako 500 turistov. „Musíme brať do úvahy, že sme na tomto novom trhu iba na začiatku a zvyšujúci sa počet služieb bude závisieť na množstve partnerstiev, ktoré sa nám podarí uzatvoriť,“ dodáva.

Priemerná cena služieb bude 28 eur, tvrdí pre Forbes. Samotný obchodný model pozostáva z toho, že 70 % zo sumy dostane vodič, 5 % poskytovateľ ubytovania ako províziu a zvyšok Luggit. Spoločnosť nespolupracuje priamo s vodičmi, ale využíva partnerstvo s napríklad s organizátormi zájazdov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa LUGGit (@luggitapp)

Praha je druhým miestom mimo Portugalska, kde sa služba rozhodla expandovať. Prvým bola rakúska Viedeň. Avšak spoločnosť v budúcnosti plánuje rozšíriť podnikanie aj do väčších a logisticky zložitejších metropol.

Covidové časy

Czechcrunch uvádza, že v priebehu tohto roka sa firme podarilo prepraviť už 1 900 kufrov. Minuloročné príjmy sa pohybovali vo výške 20-tisíc eur, avšak tento rok očakávajú až štvornásobný nárast.

„Čísla z roku 2021 sú pomerne malé, ale boli spôsobené Covidom,“ vysvetľuje Figueiredo.

Vďaka návratu cestovného ruchu príjmy spoločnosti rastú každý mesiac o viac než 72 %. V priebehu ďalšieho roku očakáva ďalšie investičné kolo.

„V priebehu najhorších časov pandémie sme sa sústredili na výskumné a vývojové projekty, ktoré nám umožnili zlepšiť produkt a celú zákaznícku skúsenosť. Vďaka tomu sme získali granty vo výške viac než jeden milión eur a v decembri 2020 nám za to Európska komisia udelila pečať,“ dodáva na záver.

Zdroje: Czechcrunch, Medium, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá