Už vyše 100 000 ľudí v petícii žiada, aby sa do slovenských lesov nezasahovalo. Musí to riešiť parlament 

  • Obrovský úspech pre slovenskú prírodu
  • Vyše 100 000 ľudí požaduje, aby 10 % územia našej krajiny zostalo bez akéhokoľvek zásahu 
drevo tazba lesy
TASR/Oliver Ondráš
  • Obrovský úspech pre slovenskú prírodu
  • Vyše 100 000 ľudí požaduje, aby 10 % územia našej krajiny zostalo bez akéhokoľvek zásahu 

Lesoochranárske zoskupenie VLK dosiahlo významný úspech na poli ochrany našej prírody. Už od roku 2016 sa slovenskí ochranári snažia presadiť to, aby sa na 10 % územia Slovenska nerobilo vôbec nič

Pod slovom „NIČ“ si máš predstaviť nezasahovanie do lesov. Aspoň o časti slovenských lesov by podľa ochranárov mala rozhodovať príroda a nie človek. 

Cieľom je dosiahnuť, aby sa na týchto územiach nerúbalo, nepoľovalo, nepostrekovalo chemikáliami, neodstraňovalo mŕtve drevo, nevysádzalo či nejazdilo na autách. Zároveň má byť podporovaný peší pohyb ľudí na týchto územiach. Víziou je zachovať aspoň časť naozajstnej prírody aj pre ďalšie generácie.

Inými slovami, aby sa nezasahovalo do prirodzeného vývoja lesa s cieľom akokoľvek ho pozmeniť. V týchto dňoch petícia za skutočnú ochranu prírody presiahla hranicu 100 000 podpisov a na počítadle svieti aktuálne číslo 100 885. Nakoľko petícia presiahla 100 000 podpisov, bude sa ňou musieť podľa zákona zaoberať parlament. 

Pomyselné prvé kolo sa tak ochranárom ako aj milovníkom našich lesov podarilo vyhrať.  Ochranári už poslali listy ministrom životného prostredia a pôdohospodárstva s niekoľkými bodmi.

„Žiadame vás aby ste rešpektovali vôľu viac ako 100 000 občanov a vytvorili expertnú komisiu, ktorá pripraví podmienky, kde a za akých podmienok bude vyhlásených 10% bezzásahového územia. Žiadame, aby tieto územia boli vyhlásené len na štátnych pozemkoch a na pozemkoch súkromných vlastníkov, ktorí aktívne chcú svoje pozemky zaradiť do tohto projektu,“ hovoria o svojich požiadavkách ochranári.

„Chceme, aby sa celý ten proces začal a aby štát povedal, že do toho ide. Myslím si, že dosiahnutie našich požiadaviek je reálne,“ povedal pre agentúru SITA Juraj Lukáč, predseda združenia Vlk.

Podľa neho je pri komunikácii s ministrom životného prostredia a ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka badať signály veľkej ochoty spustiť diskusiu. Predseda lesoochranárov považuje postoj súčasných vedení rezortov za posun. Predošlé vedenia podľa jeho slov „zmietlo návrh zo stola“.

„Nikto nemôže povedať, že je to v poriadku a vyhlásenie bezzásahových zón bude zajtra hotové. Chceme však, aby sa o tom začalo diskutovať, keďže sa to týka aj poľovníkov, lesníkov, ochranárov či iných záujmových skupín. Otvorenie diskusie bude prvým krokom,“ dodal.

VLK, ako súkromný majiteľ a užívateľ lesov tiež žiada MŽP, aby urýchlene vyhlásil rozšírenie rezervácie Vlčia na Čergove z terajších 21 hektárov na 210 hektárov na pozemkoch, ktoré vlastní a užíva Lesoochranárske zoskupenie VLK. „Toto považujeme ako náš dar celospoločenskej potrebe bezzásahových lesov Slovenska,“ hovoria zástupcovia združenia. 

Ministerstvo tiež žiadajú, aby urýchlene vyhlásilo v pohorí Čergov rezerváciu Salamandria na rozlohe 550 hektárov.

„Realizácia tohto zámeru zároveň pokryje požiadavky všetkých záujmových skupín, ktoré presadzujú ochranu pralesov Slovenska, ochranu jednotlivých druhov živočíchov, napríklad hlucháňa a podobne. Ešte raz ďakujeme za vašu podporu a posielajte ďalej podpisy. Vlak sa rúti do cieľovej stanice,“ dodávajú ochranári. 

Zdroje: vsetkoprenic.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá