Už žiadny šok z pokuty: Pomocou tejto aplikácie rýchlo a jednoducho zistíš, či za priestupok zaplatíš alebo nie

  • Nová služba umožňuje občanom získať potrebné informácie
  • Aplikácia funguje bezplatne
polícia pokuta policajt pokuty pokutovanie
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc
  • Nová služba umožňuje občanom získať potrebné informácie
  • Aplikácia funguje bezplatne

Portál Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, zameraný na elektronické služby, informoval o novej službe pre občanov. Ak si v obci jazdil rýchlejšie, než je povolené, a nevieš, či si náhodou dostal pokutu, už nemusíš čakať v nevedomosti.

Nová elektronická služba ministerstva umožňuje občanom získať informácie o spáchaných priestupkoch v gescii Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Umožňuje im zistiť uložené sankcie, vyplývajúce finančné záväzky a prípadné ochranné opatrenia, napríklad zákaz činnosti.

Služba funguje zadarmo

„Služba umožní priestupcom elektronický prístup k zoznamu priestupkov v gescii MV SR, ktorých sa priestupca dopustil a sú zaevidované. Následne je možné pre vybranú pokutu zobraziť detail a v prípade udelenej pokuty aj stav daného záväzku priestupcu voči MV SR,“ informujú na portáli slovensko.sk.

Služba bude poskytnutá po identifikácii konkrétneho priestupcu. Zoznam priestupkov bude dostupný pomocou služby „Informovanie sa o priestupku v gescii MV SR“, odkiaľ bude cez „Informovanie sa o pokutách k priestupku v gescii MV SR“ a „Publikovanie informácií o stave pokút“ získaná informácia o stave vybavenia pokuty, 

Ako sme spomenuli vyššie, služba bude fungovať bezplatne a údaje sa budú zobrazovať online. Službu môžu využiť držitelia platného občianskeho preukazu s elektronickým čipom. 

„Informácie o spáchaných priestupkoch sa poskytnú len na základe Vašej identifikácie, iné priestupky okrem Vašich sa nezobrazia,“ informujú. 

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvu na cestné radary

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky uzavrelo zmluvu na desať kusov radarových meračov rýchlosti, informuje o tom TASR. K nim patrí aj príslušenstvo a celková suma za tieto radary sa pohybuje okolo pol milióna eur. Vyplýva to zo zmluvy, ktorá je zverejnená v centrálnom registri.

„Predávajúci sa zaväzuje odovzdať tovar Kupujúcemu v lehote do siedmich mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto zmluvy. Zmluvné strany sa dohodli, že predávajúci môže dodať tovar v lehote podľa prvej vety tohto bodu zmluvy aj po častiach,“ informujú v zmluve. 

Revolučná zbraň proti rýchlym vodičom 

Ako sme ťa informovali v našom predošlom článku, počas jazdy sa stretneš s opatreniami, ktoré sa postarajú o to, aby si spomalil. Medzi ne zaraďujeme spomaľovacie prahy.

Bežne sa využíva aj úsekové meranie, ktoré zaznamenáva priemernú rýchlosť vozidla na vybranom úseku cesty. Tieto opatrenia sú zavedené s cieľom zvýšiť bezpečnosť a minimalizovať riziká na cestách.

Naši susedia však prišli na nové riešenie. Ide o dynamické semafory. Spomaľovacie semafory fungujú na jednoduchom princípe. Bežne svietia na červeno a monitorujú rýchlosť. V prípade, že jazdíš povolenou rýchlosťou, prepne sa na zelenú. Ak však prekročíš povolený limit, budeš musieť znížiť rýchlosť alebo úplne zastaviť.

Vodiči sa však nemusia báť. Pokutu za nezastavenie nedostanú. Videodetektor na semafore slúži len na jeho riadenie a zhromažďovanie štatistík. Získané dáta sa následne využívajú na optimalizáciu dopravy. Polícia nemôže využívať zábery z videodetektora na ukladanie pokút vodičom, pretože k nim nemá prístup.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, TASR, slovensko.sk, Startitup 

Najnovšie videá

Trendové videá