Dve Slovenky predstavili užitočný projekt, ktorý je v našej krajine prvým svojho druhu

  • Vedel si, že na Slovensku už funguje prvý kurátorský portál s novinkami zo sveta IT s názvom ITshare?
  • Čo to vlastne kurátorská platforma je a prečo je dôležitá v súvislosti s témami z oblasti IT, nám vysvetlila Naďa Bogdányi, Head of Marketing Department spoločnosti Veracomp Slovakia
  • Článok bol pôvodne uverejnený 12. februára 2020
Veracomp Slovakia
  • Vedel si, že na Slovensku už funguje prvý kurátorský portál s novinkami zo sveta IT s názvom ITshare?
  • Čo to vlastne kurátorská platforma je a prečo je dôležitá v súvislosti s témami z oblasti IT, nám vysvetlila Naďa Bogdányi, Head of Marketing Department spoločnosti Veracomp Slovakia
  • Článok bol pôvodne uverejnený 12. februára 2020

Ako vznikla myšlienka na založenie ITshare?

ITshare je myšlienka, ktorá mi vírila hlavou veľmi dlho. Išlo len o to, ako ju uchopiť, aby prinášala čitateľom pridanú hodnotu. Prvotný nápad bol nerealizovať ju len formou bežného blogu, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Sledovala som rôzne portály, pýtala sa našich partnerov či zákazníkov, čo ich v online svete zaujíma.

Podľa toho tvoríme obsah. Začiatkom leta sme začali spoluprácu s Baškou Přidalovou, našou PR špecialistkou, ktorá sa do projektu pustila so mnou. Zapojili sme aj našich partnerov, aby sme ich mohli ešte viac podporiť. Budú prezentovaní formou „use casies“ ohľadom rôznych nasadení technológií. Mám obrovskú radosť, že sa moja predstava premenila na realitu.

zdroj: Veracomp Slovakia

Ako vlastne kurátorská platforma funguje? 

V skratke kurátorská platforma funguje tak, že prostredníctvom „kurátorov“ (my a IT odborníci) vyberieme z relevantných zdrojov tie najpodstatnejšie informácie zo sveta IT a zdieľame ich obsah na našom portáli. Čerpáme nielen zo slovenských zdrojov, ale hlavne zo zahraničných, na ktorých často nachádzame informácie, ktoré k nám ešte neprišli. Formou printscreenu vždy uvádzame zdroj, odkiaľ sme čerpali, na ktorý keď si čitateľ klikne, presunie sa na pôvodný článok. Uverejňovať budeme aj články, ktoré vznikli v našej redakcii, teda sú od našich IT špecialistov, s ktorými spolupracujeme.

zdroj: Veracomp Slovakia

Čo je cieľom ITshare? Pre koho je primárne určený?

Keďže pracujem v oblasti IT už dlhšie, viem, že aj tu je neustále niečo nové a človek nemôže zaspať na vavrínoch. Pri toľkých informáciách je však ťažké nájsť tie najrelevantnejšie a vyznať sa, čo je skutočne podstatné a na čo upriamiť pozornosť. Stretávame sa s tým dennodenne. Firmy prichádzajú o svoje citlivé údaje a v najhorších prípadoch musia formou výkupného hackerom zaplatiť nemalú finančnú čiastku. ITshare je teda venovaný širokej verejnosti, kdeže nikto, či už firma, alebo jednotlivec, si nemôže a nechce dovoliť byť svedkom takýchto prípadov.

Špecifickým prípadom sú malé a stredné podniky, ktoré sú pre hackerov čoraz častejším cieľom. Ešte stále sa stretávame s tým, že aj v dnešnej dobe si spoločnosti zapisujú svoje heslá do excelovských tabuliek alebo majú len základný bezpečnostný prvok – antivírus.

zdroj: Veracomp Slovakia

Nechceme zdieľať len základné informácie, ale aj rôzne výskumy kybernetických útokov ako napríklad známy Stuxnet v Iráne, ktorý stále patrí medzi najzaujímavejšie prípady. Tento malvér vyvinuli v USA a Izraeli s cieľom zlepšiť jadrový program v elektrárni Natanz v Iráne. Po zistení kybernetickej zbrane iránske úrady zatkli a pravdepodobne popravili niekoľko pracovníkov elektrárne.

Tieto informácie „behind the scenes“ sme odhalili aj v našom článku na ITshare. Zaoberať sa budeme aj novými kybernetickými útokmi cez falošné aplikácie v mobilných zariadeniach alebo príkladmi šetrenia nákladov formou automatizácie, či už ide o open source riešenia alebo IT bezpečnosť.  Budeme sa venovať všetkými sektormi od finance, healthcare či utility.

Slovenské médiá až na pár výnimiek nevenujú tejto téme veľkú pozornosť a práve preto chceme prispieť k šíreniu tejto osvety. Berieme to za akési naše poslanie.

Spoločnosti však majú svojich IT špecialistov. Prečo nedostávajú informácie od nich? Oni predsa musia mať neustály prístup k IT novinkám

Podľa ÚPVII chýba v súčasnosti na Slovensku 13 000 IT špecialistov a je predpoklad, že stav sa bude naďalej zhoršovať. Firmám chýbajú dobre vyškolení IT špecialisti, s čím súvisí aj nízke povedomie o dôležitosti kyberbezpečnosti či uľahčenie práce formou open source technológii.

zdroj: Veracomp Slovakia

Ako som spomínala, v malých a stredných firmách je situácia ešte zložitejšia. U nich niekedy IT špecialisti vôbec ani nefigurujú a IT otázky sú teda často na pleciach len jedného pracovníka. Budúcnosť je o rastúcej digitalizácii a automatizácii, čomu prislúcha väčšia IT bezpečnosť a šetrenie času formou open source technológií, ktorým by mali všetky firmy venovať zásadnú pozornosť.

Aké sú ďalšie plány ITshare do budúcnosti?

Ciele máme jasne zadefinované v našej stratégii. Určite budeme navštevovanosť a odozvu na články merať a vyhodnocovať, no okrem týchto marketingových cieľov je primárnou myšlienkou priniesť relevantný IT obsah, aby čitatelia vedeli o dôležitosti kybernetickej bezpečnosti a open source riešení a zjednodušili si tak život a najmä ušetrili.

zdroj: Veracomp SLovakia

Do budúcna plánujeme zdieľať obsah aj pre technicky náročnejších ľudí, teda pre technikov, IT bezpečnostných pracovníkov a rôznych vývojárov. Chystá sa aj sekcia legislatíva v IT, ale o nej ešte nechceme rozprávať.

Ako sa ľudia dozvedia, že na ITshare pribudol nový článok? Budete posielať napríklad Newsletter, môžu sa ľudia prihlásiť na odber noviniek? 

Jeden z nástrojov sú sociálne siete. ITshare má svoju fanpage stránku na Facebooku ale aj na LinkedIN, kde sa nové články automaticky uverejnia. Ďalším nástrojom je aj newsletter, teda odoberanie noviniek zo sveta IT. Stačí ak čitateľ pri potvrdení odberu zadá, v akom odvetví pôsobí a my mu na základe toho pošleme newsletter, ktorý bude “ušitý” priamo pre neho. 

Nájdu ľudia na ITshare aj rozhovory s odborníkmi praxe, napríklad aj na aktuálne témy? 

Áno. Spolupracujeme s viacerými odborníkmi, s ktorými sme absolvovali rozhovory alebo nám poskytnú stručné vyjadrenie na danú aktuálnu tému. Kybernetické prostredie je veľmi rýchlo meniaci sa odbor. Bez pomocnej ruky v podobe IT vzdelávania  a rád od odborníkov, koncoví užívatelia nemajú šancu mať prehľad a byť pred útokmi dostatočne chránení.

zdroj: Veracomp Slovakia

Ako často bude na ITshare pribúdať nový obsah? 

Aktuálne sa na stránke uverejňujú najmenej 3 články za týždeň s témami ohľadom kybernetickej bezpečnosti,  prípadových štúdií alebo rozhovoru s IT odborníkom. V blízkej budúcnosti chceme obsah aj kvantitatívne navýšiť. Zatiaľ sa ozaj sústredíme na tie najpodstatnejšie témy a udalosti.

Bude aj v budúcnosti tento projekt “len” o článkoch alebo plánujete aj zavedenie iných foriem vzdelávania v oblasti IT? Napríklad kurzy, školenia, prípadne Youtube vlogy?

Ako distribútor IT produktov s pridanou hodnotou už teraz organizujeme rôzne školenia a semináre pre vzdelávanie či už odborníkov ale aj koncových užívateľov ako takých, ktorí pre spoločnosti predstavujú najväčšiu slabinu. Tieto semináre budú na stránke čoskoro uverejnené.  Čo sa týka ďalšieho contentu, tak v budúcnosti ITshare nebude určite len o článkoch. Sme si vedomí, že aktuálne sa do popredia dostávajú hlavne podcasty a v obľube sú stále aj videá. O našich ďalších novinkách dáme určite včas vedieť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá