Uznávaný analytik žijúci v Emirátoch: Antigénové testy sú tu zakázané, za šírenie hoaxov je pokuta vyše 5 000 eur

  • Expert na dáta žijúci v SAE objasnil, ako tu vyzerá život počas pandémie
  • Je presvedčený, že je možné ochrániť životy ľudí aj ekonomiku
lamp
Facebook/Petr Ludwig, TASR/AP
  • Expert na dáta žijúci v SAE objasnil, ako tu vyzerá život počas pandémie
  • Je presvedčený, že je možné ochrániť životy ľudí aj ekonomiku

Dátový inžinier Petr Ludwig sa rozhodol pre ľudí zhrnúť, aký je počas pandémie zavedený režim v Spojených arabských emirátoch, kde on sám už dlhodobo žije. Ako prvé upozorňuje na skutočnosť, že sa tu denne urobí viac ako 240 000 testov. Len pre predstavu, počet obyvateľov v SAE sa pohybuje na úrovni 9,9 miliónov.

Testy sú tu na letisku zadarmo a sú povinné pre všetkých, ktorí lietajú z rizikových oblastí. Testy a certifikáty z odletových krajín nestačia a antigénové testy sú tu celkom zakázané a nepoužívané.

Objasňuje pritom, že pozitívnych je tu 2 000 za deň, čo je pod 1 % testovanej vzorky. Denný počet úmrtí je zase pod 10 zosnulých. Čo sa týka tvárových masiek, tie sú povinné v interiéri aj exteriéri. Ľudia ich nemusia nosiť počas športovania na pláži. Pokuta za nedodržanie tohto opatrenia je v prepočte takmer 700 eur.

„Viac ako 95 % obyvateľov to dodržiava, napriek tomu, že je vonku cez 30 stupňov Celzia,“ tvrdí Ludwig.

Boj s hoaxami

Pokuta vo výške v prepočte až 5 445 eur hrozí aj za šírenie dezinformácií ohľadom ochorenie COVID-19. Šíriteľ hoaxov môže byť navyše aj vyhostený z krajiny, pokiaľ ide o cudzinca.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

V prípade vakcín patria SAE spolu s Izrealom na svetovú špičku. Zaočkovaných aspoň jednou vakcínou je približne 50 % populácie. „Vsadili na čínsky Sinopharm, aktuálne dostupný Pfizer, AstruZenecu či Sputnik.“

Ludwig konštatuje, že čínskou vakcínou od spoločnosti Sinopharm je zaočkovaných niekoľko miliónov ľudí vrátane dubajského šejka. „Túto vakcínu majú všetci moji známi, viacerí americkí lekári a je to vakcína, na ktorú budem mať nárok o pár týždňov, po skončení procesu získania víz na pobyt. A tento nárok s najväčšou pravdepodobnosťou využijem.“

zdroj: Unsplash/Fredrik Öhlander

„Riziko vedľajších účinkov vakcíny a riziká spojené s koronavírusom sú úplne neporovnateľné. Čokoľvek je lepšie ako nič. A sme v takej zlej situácii, že musíme konať,“ pripomína. Zdôrazňuje tiež, že rozumie väčšine argumentov proti týmto vakcínam, priznáva, že mnohé sú dôležité a správne. Napriek tomu by sa po zvážení všetkých rizík rozhodol pre očkovanie aj týmito vakcínami. Podmienkou by podľa neho muselo byť, aby to bolo zásadne na báze dobrovoľnosti.

Reštaurácie

V SAE sú momentálne otvorené dokonca aj reštaurácie, avšak so zníženou kapacitou a všetky stoly musia byť od seba vzdialené tri metre. „Človek musí mať vždy masku, keď stojí a môže si ju dať dole len pri sedení. Keď človek zabudne, napríklad keď je na záchode, niekto ho na to v sekunde upozorní. Všade sú obmedzenia, napríklad aj pri kapacite výťahu a ľudia musia stáť v kútoch.“

Samostatnou kategóriou je aj mobilná aplikácia s QR kódom. Tá obsahuje všetky výsledky testov a všetky dávky očkovacej látky. Registrovať sa na očkovanie je pritom možné aj priamo cez túto aplikáciu.

„Netvrdím, že v Čechách sa dá všetko využiť, len zdieľam najpodrobnejšie skúsenosti z inej krajiny. Všetci dodržiavajú všetko a ľudia naozaj podporujú opatrenia. Predovšetkým je tu jasné, že ekonomika aj životy sa dajú chrániť.“

Kto to je Petr Ludwig?

Lektor Petr Ludwig už 14 rokov úspešne podniká v Česku a posledné dva roky aj v USA. Riadi tím 35 ľudí v niekoľkých štátoch a napísal knihu Koniec prokrastinácie, ktorá je aktuálne s 20 prekladmi najpredávanejšou českou knihou vo svete.

Petr tiež založil svetové hnutie #Masks4All, ktoré sa v marci 2020 dostalo do predných médií sveta a malo dosah 1,3 miliardy ľudí. Petr dostal medzinárodné ocenenie americkej George Mason University pre ľudí, ktorí sa vo svete najviac zaslúžili o boj s koronavírusom. Časopis Forbes zaradil Petra do skupiny 30 najvplyvnejších Čechov na sociálnych sieťach.

Zdroje: u.ae, Facebook/Petr Ludwig

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá