Uznávaný vedec Čekan kritizuje Matoviča v príprave na druhú vlnu pandémie: „Zase to bude panika ako v marci. To už je fakt na porazenie!“

  • Uznávaný vedec Pavol Čekan z biomedicínskej spoločnosti Multiplex DX kritizuje Matovičovú vládu
  • Podľa jeho slov zanedbáva prípavu krajiny na možnú druhú vlnu pandémie COVID-19
Pavol Čekan
TASR/Dano Veselský
  • Uznávaný vedec Pavol Čekan z biomedicínskej spoločnosti Multiplex DX kritizuje Matovičovú vládu
  • Podľa jeho slov zanedbáva prípavu krajiny na možnú druhú vlnu pandémie COVID-19

Pavol Čekan je CEO biomedicínskeho startupu Multiplex DX a tvorca kľúčovej zložky tzv. PCR testov, ktoré dokážu odhaliť koronavírus. Slovensko ešte v máji dostalo spolu 100 000 týchto špičkových testov, pričom celú várku v hodnote 1,5 milióna eur pre štát zaplatila Nadácia Eset.

Aj keď z mnohých strán počúvame, že Slovensko je na príchod druhej vlny pandémie koronavírusu pripravené, špičkový vedec Pavol Čekan si taký istý nie je. Na sociálnej sieti dnes ostro skritizoval nečinnosť našej vlády práve v príprave na potenciálnu druhú vlnu.

„Už od štvrtka som v Karlových Varoch. Každý večer si púšťam ČT24. Na moje neuverenie, každý večer rozoberajú COVID-19, prípadnú druhú vlnu, chytrú karanténu, testovanie a zvýšenie kapacity na 25 000 testov denne, nové odberné miesta, navýšenie zdravotníckeho personálu, novú diferenciálnu diagnostiku chrípky a COVID-19, prevenciu, očkovanie, liečbu, dezinfekciu, logistiku,“ píše Pavol Čekan.

Uznávaný vedec tvrdí, že to robia preto, aby nemuseli škrtiť ekonomiku, lebo by to mohlo byť  neúnosné. Kritizuje, že aj napriek hrozbám, na Slovensku stále „točíme“ o diplomovkách, nájomných bytoch, korupcii, pokrytcoch, využívaní eurofondov či statusoch na Facebooku.

„Ževraj tie naše PCR testy na Slovensku dochádzajú. Ale žiadnu objednávku Slovenskej republiky neregistrujem. A to máme ešte lepšiu, presnejšiu a citlivejšiu verziu. Dokonca už validujeme aj testy na chrípku,“ upozorňuje.

Druhú vlnu pandémie by sme mohli zvládnuť lepšie ako prvú. Môže byť menej smrteľná

Čekan konštatuje, že žiadna objednávka znamená – žiadna príprava na ďalšiu možnú vlnu pandémie koronavírusu. „Zase to bude panika ako v marci. To už je fakt na porazenie!“

Slovenské testy sú pomerne unikátne v tom, že sú 100% presné. Ide o štandardizovaný test podľa protokolu WHO. „Validačné testy robené zaslepene v dvoch nezávislých laboratóriách na 92 klinických vzorkách ukázali identické výsledky v porovnaní s referenčnou metódou, ako aj navzájom, a tým ukázali vysokú spoľahlivosť slovenského testu aj priamo na klinických vzorkách,“ upresňuje RNDr. Boris Klempa, DrSc. z BMC SAV, ktorý sa momentálne venuje aj rutinnému testovaniu na COVID-19.

Zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech