V Afganistane sú aj Slováci. Vláda už vie, ako ich odtiaľ dostane

  • Vláda pripravuje evakuáciu z Afganistanu
  • V prvom rade sa budú zaujímať o Slovákov, ktorí tam sú
Afganistan
TASR/AP, Rahmat Gul
  • Vláda pripravuje evakuáciu z Afganistanu
  • V prvom rade sa budú zaujímať o Slovákov, ktorí tam sú

Slovensko intenzívne rokuje s partnermi o tom, ako sa SR zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky hnutia Taliban, ktoré preberá moc v Afganistane. Na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).

„V ostatných dňoch a hodinách intenzívne rokujeme s partnermi o tom, ako sa aj Slovensko zapojí do krízovej evakuácie ohrozených osôb v dôsledku krvavej politiky Talibanu, ktorý preberá moc v Afganistane. Verím, že už v najbližších hodinách budeme môcť identifikovať, aké kapacity vieme poskytnúť,“ napísal Korčok.

Aktuálne informácie o postupe hnutia Taliban až do hlavného mesta Afganistanu Kábulu sú podľa šéfa slovenskej diplomacie veľmi zlou správou pre mier, stabilitu aj bezpečnosť Afganistanu i celého regiónu. Je to podľa neho tiež zlá správa pre naše takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane. Dodal, že Slovensko apeluje na aktérov v krajine, aby predišli ďalšiemu krviprelievaniu.

Prevzatie moci je otázkou dní

Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Kábul. Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch“. Afganskí predstavitelia naznačili, že prebiehajú rokovania s cieľom vyhnúť sa krviprelievaniu a odovzdať moc „prechodnej vláde“.

Aj minister obrany Jaroslav Naď na svojom profile na Facebooku potvrdil, že vláda pripravuje evakuáciu z Afganistanu. Našou primárnou úlohou bude bezpečná evakuácia občanov SR nachádzajúcich sa v Afganistane, Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR a prípadnú zvyšnú kapacitu poskytneme spojencom v rámci EÚ a NATO,“ napísal. 

❗️VLÁDA PRIPRAVUJE EVAKUÁCIU Z AFGANISTANU ❗️Môžem potvrdiť, že na základe úzkej koordinácie s premiérom Eduard Heger…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Sunday, August 15, 2021

Odvezie ich špeciál

Vláda pripravuje vyslanie slovenského vojenského špeciálu do Afganistanu pre potreby evakuácie občanov SR, ako aj Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Eduard Heger (OĽANO), ako aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Premiér uviedol, že situácia v Afganistane je vážna, ocenil koordináciu rezortov zahraničných vecí a obrany.

„Spoločne pripravujeme vyslanie slovenského špeciálu do Afganistanu. Situácia si vyžaduje rýchlu reakciu, aby sme včas pomohli tým, ktorých životy sú ohrozené. Bezpečnosť občanov je našou prioritou,“ vyhlásil premiér.

„Našou úlohou je bezpečná evakuácia občanov SR nachádzajúcich sa v Afganistane, Afgancov spolupracujúcich s orgánmi SR a prípadnú zvyšnú kapacitu poskytneme spojencom v rámci EÚ a NATO,“ informoval Korčok s tým, že o ďalších podrobnostiach budú priebežne informovať najmä s ohľadom na bezpečnosť.

zdroj: TASR/AP

Rezort slovenskej diplomacie ešte koncom týždňa informoval, že na území Afganistanu eviduje troch slovenských občanov. „V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny, a v ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali,“ povedal hovorca MZVEZ Juraj Tomaga.

Bojovníci islamistického hnutia Taliban v nedeľu obkľúčili hlavné mesto Afganistanu Kábul. Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom podľa slov jeho hovorcu „v najbližších dňoch“. Predstavitelia Talibanu tiež uviedli, že v Afganistane nebude prechodná vláda a hnutie očakáva od afganskej vlády úplné odovzdanie moci.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie