V Afrike a na Blízkom východe hrozí hlad kvôli Ukrajine, hovorí šéfka diplomacie

  • Vojna na Ukrajine pokračuje, ide o 77. deň bojov
  • Situáciu sledujeme online
vojna
Vojna na Ukrajine, TASR/AP Photo/Bernat Armangue
  • Vojna na Ukrajine pokračuje, ide o 77. deň bojov
  • Situáciu sledujeme online

Vojna na Ukrajine pokračuje. Vladimir Putin ju rozpútal 24. februára a nič nenaznačuje tomu, že by bol v dohľade jej koniec.

Skutočnosť priznal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyhlásil, že v súčasnosti nikto nevie predpovedať ako dlho bude vojna trvať. Dodal, že Ukrajinci robia všetko preto, aby ruských okupantov zo svojho územia vyhnali. Nezáleží však len na ich armáde, povedal: „Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete.“

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov tiež pripustil, že rýchly koniec vojny s Ruskom nie je v dohľade. Vyhlásil, že sa akurát vstupuje do novej – dlhodobej fázy tejto vojny. „Čakajú nás extrémne ťažké týždne. Koľko ich bude, to nevie nikto naisto.“

20:30 Turecko navrhlo námornú evakuáciu zranených ukrajinských vojakov z Azovstaľu

Turecko navrhlo, že zabezpečí námornú evakuáciu stoviek zranených ukrajinských vojakov, ktorí sa nachádzajú v komplexe oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom Mariupole. Oznámil to v sobotu hovorca a hlavný zahraničnopolitický poradca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

„My sme pripravení. Naša loď je pripravená vyplávať a priviesť zranených vojakov a ďalších civilistov do Turecka,“ povedal pre agentúru Reuters hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Kalin podľa vlastných slov osobne prediskutoval turecký evakuačný plán s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Návrh podľa neho stále zostáva aktuálny, hoci Rusko s ním zatiaľ nesúhlasilo. Pozícia Kremľa v tejto otázke podľa neho mení „každý deň„.

Turecký plán počíta s prevozom zranených vojakov z Mariupolu po súši do približne 60 kilometrov vzdialeného prístavného mesta Berďansk na pobreží Azovského mora. Odtiaľ by ich tureckou loďou previezli cez Čierne more do Istanbulu.

Kyjev ani Moskva zatiaľ turecký návrh verejne nekomentovali. Podľa Kalina Erdogan o tureckom evakuačnom pláne hovoril so Zelenským približne pred dvoma týždňami. „Loď je stále v Istanbule. Je pripravená na plavbu, ale čaká sa na definitívny súhlas z ruskej a ukrajinskej strany,“ uviedol Ibrahim Kalin, ktorý verí, že sa celý plán poradí zrealizovať.

Azovstal
zdroj: TASR/Dmytro 'Orest' Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP

19:44 Do Kyjeva pricestovala delegácia amerických senátorov, stretla sa zo Zelenským

Do Kyjeva pricestovala v sobotu delegácia členov Senátu Kongresu USA vedená popredným republikánskym senátorom Mitchom McConnellom. V ukrajinskej metropole ich privítal prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa im poďakoval za americkú podporu v boji proti ruskej vojenskej agresii.

„Ďakujem, že zohrávate poprednú úlohu v podpore nášho boja, ktorý je nielen bojom za našu krajinu, ale aj zápasom za demokratické hodnoty a slobody. Naozaj si to ceníme,“ povedal Zelenskyj členom americkej delegácie podľa denníka The Guardian.

Okrem Mitcha McConnela ju tvorili aj ďalší republikáni: Susan Collinsová, John Barraso a John Cornyn. Zelenskyj vyzdvihol ich príchod ako jasný prejav toho, že poskytovanie pomoci Ukrajine podporujú obe hlavné politické strany v USA, republikáni i demokrati.

18:18 Sergej Lavrov tvrdí, že Západ jeho krajine vyhlásil totálnu hybridnú vojnu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov tvrdí, že Západ jeho krajine vyhlásil „totálnu hybridnú vojnu“. Lavrov dodal, že je ťažké predpovedať, ako dlho bude tento konflikt so Západom trvať. Poznamenal pritom, že snaha o izoláciu Ruska bude neúspešná. „Západní politici by mali pochopiť, že ich snaha izolovať našu krajinu je márna“, povedal Lavrov. Informuje o tom portál news.sky.com.

16:44 Podľa šéfky diplomacie v Afrike a na Blízkom východe hrozí pre vojnu na Ukrajine hlad

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková varovala, že desiatkam miliónom ľudí hrozí hlad pre vojnu na Ukrajine. Krajina je totiž významným exportérom kuchynského oleja, kukurice a pšenice. Tento vývoz však v súčasnosti zastavila ruská invázia. Baerbocková na samite organizácie G7 povedala, že hlad v najbližších mesiacoch hrozí až 50 miliónom ľudí, hlavne v krajinách Afriky a Blízkeho východu. Informuje o tom portál news.sky.com.

Šéfka kanadskej diplomacie Melanie Jolyová uviedla, že je pripravená poslať lode do európskych prístavov, aby dopravovali obilie, ak sa ukrajinské zásoby tejto komodity uvoľnia. „Musíme zabezpečiť, že tieto obilniny sa budú posielať do sveta,“ povedala novinárom. „Inak miliónom ľudí bude hroziť hladomor,“ dodala.

14:54 Prezident Niinistö telefonoval s Putinom a oznámil mu, že Fínsko podá prihlášku za člena NATO

Fínsky prezident Sauli Niinistö v sobotu telefonoval so svojim ruským partnerom Vladimirom Putinom, aby mu povedal, že jeho krajina v najbližších dňoch podá prihlášku za člena NATO. Informuje o tom portál bbc.com. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil po telefonáte, fínsky prezident uviedol, že Putinovi povedal, ako nedávne kroky Ruska „zmenili bezpečnostné prostredie Fínska“.

„Konverzácia bola priama a otvorená a prebiehala bez hnevu. Vyhnutie sa napätiu bolo považované za dôležité,“ konštatoval Niinistö. Ruské médiá podľa portálu bbc.com uviedli, že Putin fínskemu prezidentovi povedal, že bezpečnosť Fínska v súčasnosti nič neohrozuje a vzdanie sa dlhodobej neutrality by bolo chybou. Podľa Putina táto zmena poškodí vzťahy oboch krajín, „ktoré boli roky budované v duchu dobrého susedstva a partnerskej spolupráce a boli obojstranne prospešné“.

putin
zdroj: TASR/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

14:40 Ukrajinská armáda: Ruské jednotky sa stiahli z Charkova

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl spresnil, že ruské jednotky sa sťahujú z Charkova a zameriavajú sa na ochranu zásobovacích trás. Okrem toho podnikajú granátové a delostrelecké útoky i nálety na Doneckú oblasť s cieľom „vyčerpať ukrajinské sily a zničiť obranné línie“.

O vytlačení ruských jednotiek z Charkova informovali aj západní predstavitelia. „Ukrajinci pokračujú v protiútokoch, najmä v okolí Chersonu a Charkova. Očakávame, že sa to zmení  na dlhú opotrebovaciu bitku,“ cituje agentúra AP nemenovaný západný zdroj.

Starosta Charkova Ihor Terechov pre BBC potvrdil, že ruskí vojaci sa z územia mesta stiahli smerom k ruským hraniciam. Spresnil, že ruským jednotkám sa podarilo vstúpiť do malej časti kľúčového mesta len raz, no dlho tam nezostali.

„Teraz je v Charkove pokoj a ľudia sa do mesta postupne vracajú. Všetkým občanom zabezpečujeme dodávky vody, plynu a elektriny. Veľa obytných budov je žiaľ zničených alebo poškodených. V budúcnosti tak budeme musieť urobiť veľkú obnovu,“ uviedol Terechov.

13:56 Situácia v Azovstale nemá žiadne vojenské riešenie, tvrdí Kyjev

Ukrajinskí vojaci sú stále zaseknutí v mariupolskej oceliarni Azovstal. Ukrajina tvrdí, že tamojšia situácia nemá žiadne vojenské riešenie. Rusku navrhli evakuáciu 38 najvážnejšie zranených vojakov. Ak to Moskvou prejde, Ukrajina prepustí radu ruských vojenských zajatcov. S informáciou prišla ČT24.

Vojaci Azovstal
zdroj: TASR/Dmytro 'Orest' Kozatskyi/Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard Press Office via AP

13:40 Skupina G7 nikdy neuzná hranice, ktoré Rusko zmení silou

Priemyselne najrozvinutejšie krajiny skupiny G7 prisľúbili v sobotu rozšírenie sankcií na sektory, od ktorých je Rusko závislé. Zároveň varovali Čínu v súvislosti s marením sankčných opatrení voči Moskve za ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení zverejnenom na záver dvojdňového rokovania v Nemecku ďalej uviedli, že nikdy neuznajú hranice, ktoré sa Rusko snaží vojnou na Ukrajine zmeniť. „Nikdy neuznáme hranice, ktoré sa Rusko pokúša posunúť vojenskou agresiou a budeme pokračovať podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny vrátane Krymu,“ uvádza sa vo vyhlásení. Skupina G7 vyzvala Bielorusko, aby prestalo „umožňovať“ Rusku viesť vojnu na Ukrajine.

13:06 Ruská vojna sa podľa ukrajinského generála skončí do záveru roka

Obrat v ruskej vojne na Ukrajine nastane podľa šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova v polovici augusta a do záveru roka sa pravdepodobne skončí. V rozhovore pre televíziu Sky News generálmajor Budanov povedal, že „bod zlomu bude v druhej polovici augusta“ a „väčšina aktívnych bojových akcií sa skončí do záveru roka“. „Výsledkom bude to, že obnovíme výkon ukrajinskej moci na všetkých našich teritóriách, ktoré sme stratili, vrátane Donbasu a Krymu,“ dodal. Informuje o tom portál bbc.com.

Budanov konštatoval, že prehra Ruska vo vojne povedie k puču proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý je podľa šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby už v pohybe. Zároveň dodal, že Putin je vo „veľmi zlom psychickom a fyzickom stave a je veľmi chorý„. Podľa BBC však tieto tvrdenia nie sú podložené.

12:24 Moskva bude reagovať, ak NATO rozmiestni jadrové sily blízko ruských hraníc

Moskva podnikne primerané preventívne opatrenia v prípade, že Severoatlantická aliancia (NATO) rozmiestni jadrové sily a infraštruktúru v blízkosti ruských hraníc, uviedol v sobotu námestník ruského ministra zahraničných vecí Alekxander Gruško, ktorého citovali tamojšie agentúry. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Bude nevyhnutné reagovať… podniknutím adekvátnych preventívnych opatrení, ktoré by zaistili životaschopnosť odstrašenia,“ uviedol Gruško podľa agentúry Interfax. Moskva nemá nepriateľské úmysly voči Švédsku a Fínsku a nevidí „reálne“ dôvody pre vstup týchto dvoch krajín do NATO, dodal.

Gruško zároveň zopakoval predchádzajúce vyhlásenie Kremľa, podľa ktorého reakcia Moskvy na možnú expanziu NATO bude závisieť od toho, ako blízko k Rusku Aliancia presunie vojenské prostriedky a akú infraštruktúru umiestni. Fínsko vo štvrtok oznámilo, že plánuje požiadať o členstvo v NATO, pripomína Reuters.

11:13 Reuters: Stovky tiel ruských vojakov čakajú v chladiarenskom vlaku pri Kyjeve

Telá mŕtvych ruských vojakov zabitých na Ukrajine prevážali na koľajisko pri Kyjeve a spolu so stovkami ďalších umiestnili do chladiarenského vlaku, kde čakajú na čas, kedy  budú môcť byť vrátené späť svojim rodinám. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá o tom informovala v sobotu.

„Väčšina z nich bola privezená z Kyjevskej oblasti; sú tu aj niekoľkí z Černihivskej oblasti i z niektorých ďalších oblastí,“ uviedol hlavný civilno-vojenský styčný dôstojník Volodymyr Ljamzin, kým ľudia oblečení v bielom ochrannom odeve nakladali vaky s telami do skriňových vagónov. Ako dodal, chladiarenské vlaky umiestnené v iných regiónoch na Ukrajine sa používajú na rovnaký pochmúrny účel.

9:30 Politické plány Ruska na Ukrajine zlyhali, keďže ustanovilo proruské vedenie len v Chersone, myslia si Briti

To, že sa Rusku podarili ustanoviť proruské vedenie len v jenom veľkom ukrajinskom meste, a to v Chersone, poukazuje na zlyhanie ruskej invázie v oblasti politických cieľov. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o situácii na Ukrajine. Rusmi ustanovená vojensko-civilná správa v Chersone oznámila, že požiada o pripojenie regiónu k Rusku prostredníctvom konania referenda.

Podľa britského rezortu obrany, ak sa takéto referendum uskutoční, Rusko bude „takmer určite manipulovať výsledky, aby ukázalo jasnú väčšinu za odchod regiónu z Ukrajiny„. Avšak to, že sa Rusku podarilo ustanoviť proruské miestne vedenie len v jednom ukrajinskom veľkom meste, ukazuje zlyhanie pôvodného plánu dostať „väčšinu regiónov Ukrajiny pod dlhodobú proruskú správu,“ dodalo britské ministerstvo obrany. Informuje o tom portál bbc.com.

Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

8:20 Pluk Azov bude v Mariupole vzdorovať „tak dlho, ako bude môcť“

Ukrajinskí vojaci v zničenom obliehanom prístavnom meste Mariupol budú vzdorovať ruským jednotkám napriek nedostatku munície, jedla, vody a liekov „tak dlho, ako budú môcť“, uviedol v piatok zástupca veliteľa pluku Azov Sviatoslav Palamar. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Palamar povedal, že ruské jednotky pokračujú v útokoch na areál oceliarní Azovstaľ – poslednej bašty ukrajinského odporu v Mariupole – kde sa nachádzajú ukrajinskí obrancovia. „pokračujeme v kladení odporu a dodržiavame rozkaz našich vysokopostavených politických lídrov udržiavať obranu. Udržiavame  obranu a pokračujeme v boji napriek všetkému,“ uviedol Palamar.

7:15 Koniec invázie nezáleží len od ukrajinskej armády, tvrdí Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že aj keď Ukrajinci robia všetko pre to, aby vyhnali zo svojho územia ruských okupantov, „nikto dnes nevie predpovedať ako dlho bude vojna trvať“. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

„To bude, bohužiaľ, záležať nielen na našich ľuďoch, ktorí už teraz do toho dávajú svoju maximum,“ uviedol Zelenskyj vo svojom video príhovore k národu. „Bude to záležať na našich partneroch, na európskych krajinách a na celom slobodnom svete.“

 Zelenskyj vyjadril vďačnosť všetkým krajinám a politikom, ktorí sa podieľajú na sprísňovaní sankcií voči Rusku a zvyšujú vojenskú a finančnú podporu Ukrajiny. „Toto je jediný recept na ochranu slobody pred ruskou inváziou. A pre krajiny Západu to nie je len ekonomický výdavok. Toto nie je len o účtovníctve, je to o slobode,“ povedal.

Podľa ukrajinského prezidenta Kyjev v piatok zostrelil 200té ruské lietadlo a doposiaľ spôsobil Rusku ťažké straty tankov, opancierovaných vozidiel, helikoptér a dronov. „A k čomu je to všetko? Len na to, aby socha Lenina mohla postáť o niečo dlhšie v dočasne okupovanom Heničesku?“ položil si rétorickú otázku Zelenskyj. Ruské jednotky v apríli obnovili sochu Lenina v meste Heničesk, nachádzajúcom sa v južnej Chersonskej oblasti, píše agentúra AP.

Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva 6. apríla 2022.
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office

6:30 Ukrajinský minister Reznikov: Rýchly koniec vojny s Ruskom nie je v dohľade

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v piatok pripustil, že rýchly koniec vojny s Ruskom nie je v dohľade. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Reznikov na sociálnych sieťach napísal, že bude trvať určitý čas, kým západné zbrane prinesú celkový obrat v prospech Ukrajiny. „Vstupujeme do novej – dlhodobej – fázy tejto vojny,“ uviedol Reznikov na svojom účte na Facebooku. „Čakajú nás extrémne ťažké týždne. Koľko ich bude, to nevie nikto naisto povedať,“ dodal.

Reznikov informoval, že Ukrajina „pomaly, ale predsa“ dostáva dodávky ťažkých zbraní od západných partnerov. Kyjev očakáva aj ďalšie zbrane po minulomesačnom stretnutí ministrov obrany z vyše 40 krajín na americkej základni Ramstein v Nemecku.

PREHĽAD SPRÁV:

  • Spoločnosť Gunvor, jeden z najväčších svetových obchodníkov s plynom a ropou, má i dva mesiace po tom, ako Rusko začalo vojenskú inváziu na Ukrajine, stále svoju pobočku v Česku. Firmu vybudoval ruský oligarcha Gennadij Timčenko, na ktorého boli uvalené sankcie.
  • Spojené štáty v piatok znova obvinili Rusko z toho, že využíva Bezpečnostnú radu OSN na šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií o biologických zbraniach na Ukrajine, aby odvrátilo pozornosť od svojej brutálnej vojny proti menšiemu susedovi. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
  • Starosta ukrajinskej metropoly Kyjev Vitalij Kličko potvrdil, že sa zúčastní na výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom horskom stredisku Davos, na ktorom by mala dominovať téma Ukrajiny. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá o tom informovala v piatok.
  • Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) od začiatku vojny zakázala vstup na územie Ukrajiny 13 zahraničným novinárom z dôvodu výroby „materiálu na objednávku pre kremeľských propagandistov„. TASR správu prevzala od agentúry DPA.
  • Nemecké úrady zadržali luxusnú jachtu Luna patriacu ruskému podnikateľovi zo sankčného zoznamu Európskej únie, ktorý vznikol po začiatku invázie Ruska na Ukrajine. V piatok o tom informovala tlačová agentúra DPA.
Zdroje: TASR, BBC, SITA, ČT24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá